Éterická hudba zo skla? Na svete je prvé EP UNICODE unikátneho projektu Bohemian Cristal Instrument

Bohemian Cristal Instrument?

Originálna hudobníčka Lenka Morávková v týchto dňoch predstavuje svoju prvotinu s názvom UNICODE so svojím projektom Bohemian Cristal Instrument. Fanúšikov experimentálnych nástrojov už viac ako rok ohromuje týmto unikátnym nástrojom zo skla, ktorý je jediný svojho druhu na svete. Jej koncerty u nás aj v USA, pri ktorých kombinuje zvuk nástroja a vlastný hlas, majú povesť futuristického rituálu a nástroj okúzľuje publikum naprieč generáciami svojím takmer nadpozemským zvukom.

 

Dobrodružná cesta Lenky Morávkovej s jej skleným nástrojom začala pred rokom a pol, keď požiadala o odklad doktorátu na Kalifornskej univerzite. Hneď po tom získala v USA prestížne víza 01 pre výnimočných umelcov a začala sa venovať profesionálne práci s nástrojom, ktorý prepája tradíciu českého sklárstva s vlastnou futuristickou hudobnou víziou.

Vypočujte si, ako znie hudba zo skla:  https://www.youtube.com/watch?v=q6uanQXaChE

Na nových skladbách Lenka pracovala už v priebehu minulého roku, keď sa venovala najmä ich koncertnej podobe. Tie najlepšie z nich sa teraz objavujú na EP UNICODE. Cez zimu sa potom Lenka presunula z centra Los Angeles na polostrov Palos Verdes k oceánu. Tam nasledovalo pár mesiacov nie úplne dobrovoľnej izolácie, ktorú sa Lenka rozhodla využiť na dokončenie skladieb. V pracovnom duchu sa niesli jej vianočné sviatky, Silvester, počas narodeninového dňa zasa sedela v lietadle a cestovala na festival Eurosonic do Holandska. “To prostredie bolo síce krásne, ale totálne izolované. Také to miesto na víkendy alebo na pokojný dôchodok, no nič pre spoločenský živel, akým som ja. Pracovala som tak desať hodín denne a celé dni som nikoho nevídala. Aby som sa nezbláznila, udržala si telo aj hlavu v pokoji, začala som aspoň jazdiť každý večer do fitka, plávať alebo do sauny. Okrem Facebooku to bola moja jediná sociálna interakcia v tomto období. Celý čas som si hovorila, že na to sa predsa neumiera. Dnes som rada, že je to za mnou a je to už iba temnou historkou z natáčania.”

 

Nový singel Drowned z EP UNICODE  https://www.youtube.com/watch?v=LYyRpFg9ZWk

Na EP UNICODE nájdete 4 skladby a napriek menšiemu rozpočtu sa podarilo väčšiu časť skladieb nahrať v legendárnom štúdiu Seahorsesound v americkom Los Angeles pomocou ôsmich extrémne citlivých mikrofónov. Sám majiteľ štúdia sa úplne nadchol pre zvuk neobyčajného nástroja zo skla. „Bez podpory niekoľkých ľudí, ktorí môjmu nástroju a mne fandia, by to nešlo. Album vychádza nezávisle, čo síce predstavuje menší rozpočet, ale napriek tomu som nebola ochotná robiť kompromisy v kvalite, chcela som absolútne profesionálny výsledok. Tento nástroj má tak jedinečný zvuk, že si rozhodne zaslúži kráľovské podmienky pri nahrávaní, inak sa stráca veľa jeho unikátnych zvukových parametrov,” dodává autorka projektu Lenka Morávková. Aj preto sa zvyšok skladieb donahrával na jar, po Lenkinom prílete do Prahy – v štúdiu SONO, jednom z najlepších nahrávacích štúdií v Európe. O mix albumu sa neskôr postarala Danielle Warman zo štúdia Chillersound v New Yorku, kde mixuje napríklad Mike Gordon, Bruce Springsteen, …

Lenka Morávková a jej TEDx talk https://www.youtube.com/watch?v=CHIfcFQLgFw

Na albume, rovnako ako naživo, kombinuje Lenka nástroje s vlastným hlasom, ktorý potom ďalej dopĺňa o ďalšie roviny. “Snažila som sa získať z nástroja maximum zvukov. Napríklad aj basové linky či rytmika sú často zefektované zvuky Bohemian Cristal Instrument. Pre mňa ide vlastne o duet. Bohemian Cristal Instrument je v mojich očiach nezávislá entita, bytosť s vlastnou hlavou a s vlastným zvukovým názorom, ktorý sa snažím do maximálnej miery rešpektovať. Aj keď som tu v pozícii skladateľky a hudobnej producentky, sama seba vnímam len ako médium na ceste medzi nástrojom a poslucháčom a snažím sa čo najmenej stáť v ceste tejto unikátnej zvukovej entite,“ dopĺňa Lenka Morávková.

Novinka – EP UNICODE – má minimalistický éterický booklet, vychádzajúci z videí, ktoré v tejto chvíli už môžete vidieť na Youtube. Lenka hovorí: „Zohnala som rôzne krištály, na ktoré sme svietili svetlami, lasermi, púšťali sme na ne dym a nechali ich pomaly sa otáčať. Išlo mi o to vytvoriť mystické prostredie, ktoré nebude ani výhradne digitálne, ani analógové, ktoré okolo vás vytvorí priestor na výdych, pohyb, zahĺbenie… Aby mal poslucháč pocit, že jeho myseľ vstupuje do mäkkého, beztvarého a bezhraničného oblaku, podobne, ako keď sa ponoríte pod vodu, bez pocitu zemskej príťažlivosti.” Prvé skladby od Bohemian Cristal Instrument si môžeme vypočuť na všetkých streamingových platformách – iTunes, Amazon, Google Play aj Spotify. Na platforme Bandcamp bude možné kúpiť si nové EP za dobrovoľnú čiastku (https://bohemiancristalinstrument.bandcamp.com/releases). Do budúcna sa pripravuje aj fyzická podoba albumu – ako unikátne usb a vinyl, ktorý bude možné získať na koncertoch a prostredníctvom online objednávky. Koncertnú podobu EP UNICODE si budete môcť vypočuť počas jesenného turné, ktoré bude sprevádzané živou kapelou a špeciálnou svetelnou šou.

Lenka Morávková a Bohemian Cristal Instrument ďakujú všetkým, ktorí ich na tejto ceste zatiaľ podporili: OSA, mesto Pardubice, firmy Sklo Suchánek, Glass Unicum, TGK, Open Space Letohradská 10 a skvelý tvorivý tím: Danielle Warman, Anna Marešková, Marek Musil, Koki, Juan David Salazar, Petr Krusha, Chase Bowman, Justin Loomis, Sláva Svoboda, Sandra Kimm Guyen, Dominik Jančík, Andrew Hall, Samur Khouja, Lorenzo Cross.

Autor: Mirka B.