Ekologickejšie formy vykurovania dostupné pre každého

Výber vykurovacieho systému je otázka, ktorá sa donedávna riešila najmä pri novostavbe, dnes je však dôležité hľadať na ňu odpovede už aj pri rekonštrukcií starších domov. Dôvodom je, že tradičné vykurovanie tuhým palivom alebo plynom prestáva byť ekonomicky aj ekologicky únosné. V neprospech týchto zdrojov paliva však hovorí aj legislatíva, ktorá pomaly ale isto smeruje už nielen k bezemisným automobilom, ale aj budovám.

 

Ktoré formy vykurovania sa teda oplatí zvážiť, aby ste neporušili legislatívu, neškodili životnému prostrediu a užívali si príjemný teplotný komfort v interiéri po celý rok?

Elektrické vykurovanie v modernom prevedení

Elektrické vykurovanie bolo záchranou v lokalitách, v ktorých nebol prístup k plynu. Ak si však ľudia mohli vybrať medzi plynom a elektrinou, zvyčajne volili výhodnejší plyn. Situácia sa ale mení a okrem toho, že elektrické vykurovanie je ekologickejšie, nemusia vás nadmerne zaťažovať ani jeho prevádzkové náklady.

Hlavné dôvody, prečo si vybrať elektrické vykurovanie sú nulové emisie CO2, šetrenie miesta, keďže odpadá potreba mať technickú miestnosť, jednoduchá montáž a dlhá životnosť systémov. Samozrejme treba brať do úvahy aj fakt, že fosílne palivá už nemajú budúcnosť, čo neplatí v prípade fotovoltiky. Elektrické vykurovanie a moderné solárne panely sú mimoriadne výborná kombinácia.

Využite infračervené žiarenie

Infrapanely a vykurovacie fólie u nás zatiaľ nie sú rozšírené tak ako v zahraničí, ale majú veľký potenciál. Infračervené žiarenie zohrieva ľudí a predmety, nie priamo vzduch. Zohriate predmety potom sálajú teplo, a to aj po vypnutí kúrenia. Vykurovacie fólie sú vhodné pre podlahové kúrenie, ale možno ich použiť aj pri stropnom alebo stenovom vykurovacom systéme. Treba však povedať, že fólie slúžia iba na vykurovanie a nie na ohrev vody. Na tento účel si teda bude potrebné zaobstarať iný zdroj, napríklad bojler na ohrev vody s tepelným čerpadlom.

Ak ale chcete podlahové vykurovanie v kúpeľni, na toalete alebo v miestnostiach s dlažbou, lepším riešením sú špeciálne elektrické rohože.

 

Infračervené žiarenie využívajú aj infrapanely, ktoré sa dajú umiestniť na stenu, dostupné sú aj mobilné panely na kolieskach. Mobilné panely sú vhodné najmä ako doplnkové kúrenie tam, kde aktuálne potrebujte alebo sa hodí na chatách a chalupách.

Tepelné čerpadlá

Tepelné čerpadlá vzduch-voda patria medzi moderné, ekologické a obľúbené riešenia. Tieto čerpadlá využívajú teplo z okolitého vzduchu na ohrev vody. Z toho logicky vyplýva, že tepelný zisk stúpa s teplotou vzduchu. Obľúbenou voľbou najmä pri novostavbách je tepelné čerpadlo zem-voda, pretože zem je zásobníkom geotermálnej energie, ktorú využíva aj keď je vrchná vrstva pôdy zamrznutá.

Umiestnenie tepelných čerpadiel si ale vyžaduje priestor a vstupné náklady sú pomerne vysoké, avšak ide o ekologické a bezemisné riešenie, na ktoré je možné dostať dotáciu. Z dlhodobého hľadiska sa dá očakávať aj vysoká návratnosť investície. Je ale potrebné počítať aj s občasnou potrebou výmeny komponentov. Tepelné čerpadlo zem-voda je z pohľadu investície náročnejšie ako tepelné čerpadlá vzduch-voda, ale je aj efektívnejšie.

Záleží na vás, ktoré riešenie si zvolíte. Treba však zvážiť aj možnosti, ktorými vy a váš priestor a pozemok disponujete. Fólie, rohože, panely a iné vykurovacie systémy od Heat Decor sú v tomto smere mimoriadne flexibilné, pretože sa prispôsobia vám a takmer akémukoľvek priestoru.

Zdroj obrázku: Diyana Dimitrova / Shutterstock.com