Dostalo sa aj vaše mesto na nové plechovky?

Spišský hrad, Rysy, Demänovská ľadová jaskyňa, Mohyla M.R. Štefánika, Dunaj či Pamätník SNP. To je len malá ochutnávka toho, čo zdobí sedem úplne nových limitovaných plechoviek piva Šariš. Okrem mnohých dominánt jednotlivých regiónov naprieč celou krajinou dotvárajú celkový vizuál čipky, krajky či motívy z ľudových krojov.  Šariš sa ako hrdý partner slovenského folklóru snaží o to, aby sa národné poklady zachovali aj pre ďalšie generácie. Autorkou skutočne jedinečných plechoviek je mladá talentovaná ilustrátorka Alica Kucharovič, ktorá sa inšpirovala práve slovenskými krásami, tradíciami a ľudovými symbolmi.

Po minuloročnom úspechu plechoviek Šariš so slovenskými motívmi, ktoré zo skladov zmizli v priebehu pár mesiacov, prichádza pivovar opäť s limitovanou edíciou nových plechoviek. Teraz sú plné slovenských dominánt, tradícii či kultúry. Moderným zhmotnením histórie sa tak stali pivá Šariš 10° a Šariš Zlatá 12° s jedinečnou chuťou, ktoré v sebe odrážajú nielen dlhoročnú tradíciu, ale aj iskru ľudí, ktorí Šariš s obľubou pijú a aj tých, ktorí ho s láskou varia, pretože každý máme v srdci kus Slovenska.

Mladá ilustrátorka Alica Kucharovič (33) sa k návrhu folklórnych plechoviek dostala minulý rok vďaka súťaži. „Vtedy som si vybrala formu nielen folklórnych vzorov, ale aj výrazných krajinných a architektonických prvkov,“ spomína talentovaná umelkyňa. Pre Alicu bola pri tvorbe nového šatu plechoviek inšpiráciou práve rodná zem. „Mám rada túto krajinu pre jej rôznorodosť, krásnu prírodu a jej čistotu. Ale hlavne ju mám rada vďaka ľudom, ktorí tu žijú,“ doplnila ilustrátorka.

Hneď od začiatku mala výtvarníčka jasnú predstavu o tom, ako by nové plechovky Šariš mali vyzerať. „Celé Slovensko je veľmi rozmanité, a to sa týka aj krajinnej rozlohy. Máme tu veľa rôznych živočíšnych druhov a rastlín, ktoré sú typické pre jednotlivé pásma. O architektúre a výrazných osobnostiach už ani nehovoriac. Mala som skôr problém vtesnať všetky najtypickejšie a najvýraznejšie prvky do pár plechoviek,“ prezradila Alica, ktorá tvorí a žije v Piešťanoch.

Každá plechovka je jedinečná
Ľudové motívy a tradície sú v každom kúte Slovenska známe v inej podobe. Folklór však spája ľudí naprieč celou krajinou rovnako, ako to robí pivo Šariš. To isté platí aj o nových plechovkách. Všetkých sedem je bohato pokrytých dominantami jednotlivých regiónov. Po dve plechovky získalo západné, stredné a východné Slovensko a jedna je venovaná festivalu Východná.

„Začala som západným Slovenskom a krajom, v ktorom žijem a ktorý dobre poznám. Východné Slovensko je plné prírodných krás a silných motívov z oblasti architektúry. Každá časť ma silný ráz a črty, ktoré každý pozná. Zaujímavé bolo skôr to, že pri pátraní som objavila miesta, o ktorých som vôbec nevedela a sú veľmi krásne. Pri kreslení som si stále hovorila, že ešte mám čo na Slovensku objavovať!“ prezradila. Zároveň doplnila, že vďaka rôznorodým motívom bude mať každý chuť spoznávať krásy Slovenska.

Pamiatky, výšivky a čipky
Na plechovkách venovaných východu kraľuje Spišský hrad, Drevený kostolík v Bardejove, Kriváň či Popradská veža na Kostole sv. Egídia. Stredoslováci zase na obale môžu nájsť Trojičné námestie v Banskej Štiavnici, Oravský hrad, Demänovskú ľadovú jaskyňu alebo Pamätník SNP. Západné Slovensko má zastúpenie v podobe barlolámača z Piešťan, Baziliky sv. Mikuláša v Trnave, Bojnického zámku či Dunaja.

Alica dominanty doplnila ľudovými motívmi z regionálnych výšiviek, čipiek a krojov. „Ilustrácia je zaujímavá, ak sú konkrétne vecné motívy doplnené abstraktnými grafickými prvkami, ktoré jej dodávajú istú uletenosť a robia ju zaujímavejšou a menej čitateľnou. Jednoducho povedané, ak sa človek na plechovku zadíva viac krát, zakaždým tam nájde niečo nové, nehovoriac o tom, že výšivky a kroje dopĺňajú identitu ilustrácie,“ tvrdí autorka.

Každá plechovka má svoj osobitý šarm. Pivá Šariš 10° a Šariš Zlatá 12° sa už dostali aj do predaja. „Spolu tvoria pestrú paletu so zberateľským potenciálom. Táto spolupráca bola pre mňa veľmi prijemná aj vďaka veľkej voľnosti, ktorú som pri voľbe prvkov a kreslení dostala. Dúfam, že sa ľudom môj výber bude páčiť,“ dodala spokojne na záver Alica.

Zdroj: Natália L.