DOPRAJTE SVOJIM HAVKÁČOM AKTÍVNY ŽIVOT

Zaobstaranie si psíka so sebou prináša radosti, ale aj starosti. Roztomilé stvorenie, ktoré vám denne venuje niekoľko láskavých pohľadov a oddane bude každý večer ležať pri nohách si totiž vyžaduje aj zodpovedný prístup zo strany majiteľa. Samozrejmosťou by mala byť kvalitná strava, preventívne prehliadky u veterinára a rozhodne by ste nemali zabúdať ani na pravidelné dopĺňanie potrebných vitamínov. Tie sú obzvlášť dôležité napríklad pre kĺby vášho chlpáča.

 

Prečo sú vitamíny dôležité?

Správne dopĺňanie potrebných živín udržiava zdravý organizmus domáceho miláčika, posilňuje jeho prirodzenú obranyschopnosť, predchádza vzniku rôznych ochorení a ovplyvňuje celkovú dĺžku života. Avšak podobne ako ľudia, ani psy nedokážu prijímať všetky dôležité látky len z bežnej stravy. Ak ste majiteľom štvornohého miláčika je veľmi pravdepodobné, že aj napriek kvalitnému krmivu nedostáva potrebné množstvo vitamínov a minerálov. Aj z tohto dôvodu je vhodné dopriať mu niečo navyše a obohatiť jeho jedálniček o špeciálne výživové doplnky. Telo vášho štvornohého kamaráta sa vám určite poďakuje.

Shutterstock

Pozor na kĺby

V prípade ľudí sa zvykne vravieť, že nohy nás nesú celý život. Veľmi podobne je to aj u psov, tí sú v rámci plnohodnotného fungovania odkázaní na svoje labky. Aj preto je správna starostlivosť o pohybové ústrojenstvo potrebná, aby ich kĺby zvládli fungovať bezchybne po celý život. V celom procese správnej výživy majú dôležité miesto takzvané chondroprotektíva – látky, ktoré tlmia bolesť kĺbov, majú protizápalový účinok, obnovujú poškodenú chrupavku a spomaľujú degeneratívne procesy pohybového aparátu. Medzi najúčinnejšie preparáty patria výživové doplnky, ktoré obsahujú kombináciu glukosamínu a chondroitín sulfátu.

Potrebuje môj pes špeciálnu výživu kĺbov?

Faktom je, že najčastejšie po výživových doplnkoch s obsahom chondroprotektív siahajú majitelia, ktorých chlpáči sú vo vyššom veku. Psí seniori zvyčajne trpia artrózou alebo majú poškodený kĺbový systém následkom úrazu, na základe čoho je u nich nutná výživa kĺbovej chrupavky a utlmenie prípadných bolestí. Špeciálne vitamínové suplementy vyhľadávajú aj majitelia veľkých plemien, ktoré majú zvýšený predpoklad  vzniku ochorenia kĺbov. S ich podávaním začínajú preventívne už v šteňacom veku, aby ochránili a podporili správny vývoj pohybového aparátu svojho domáceho miláčika. Užívanie výživových doplnkov na kosti a kĺby ocenia aj záchranárske a poľovné psy či iné aktívne jedince. Vzhľadom na ich pomerne náročné pohybové aktivity totiž dochádza k nadmernej záťaži pohybového aparátu, na ktorý pozitívne pôsobia práve vitamíny s obsahom chondroprotektív.      Kontinuálne podávanie vitamínových doplnkov môže mať priaznivý vplyv na celkovú kondíciu vášho chlpáča.

Odmieta váš chlpáč tabletky? Vyskúšajte sirup!

Pomerne veľká časť majiteľov sa v prípade zhltnutia tabletky stretla s odmietavým prístupom zo strany svojho domáceho miláčika. Našťastie, súčasný trh nám ponúka výživové produkty v tekutej forme, ktoré jednoducho primiešate do krmiva či vody. Ak nechcete s podaním vitamínového doplnku trápiť seba ani svojho havkáča, vyskúšajte sirup Vitar Veterinae ArtiVit na výživu a regeneráciu pohybového aparátu. Pôsobí protizápalovo, tlmí bolesť, premazáva kĺbové puzdro a je nápomocný pri obnove poškodenej chrupavky. Vďaka kombinácii glukosamínu a chondroitín sulfátu sa zaraďuje medzi vysoko účinné výživové doplnky na podporu kĺbov. Produkt je vyrábaný v 3 veľkostiach (200 ml, 500ml a 1000ml) a je veľmi dobre znášaný u psov, ale aj u mačiek. V rámci prevencie sa odporúča začať s jeho podávaním približne od štyroch rokov zvieraťa v trojmesačných cykloch s následnou mesačnou prestávkou. V prípade ortopedických problémov je možné jeho dlhodobé užívanie. Výrobok zakúpite u svojho veterinárneho lekára.

Autor: Daniela Handlovičová