Doprajte si vitamíny a minerály pre dobrú náladu!

Všetci vôkol vás sa tešia z horúcich slnečných lúčov. Len vo vašom vnútri vládne pochmúrna nálada. Cítite sa unavená, nervózna a každý deň vnímate ako povinnosť, ktorú si musíte nejakým spôsobom splniť?

Nedarí sa vám pri hľadaní objektívnej príčiny skľúčených pocitov, ktoré prevládajú vo vašej duši? Verte, či nie, celý problém môže spočívať v nedostatku vitamínov a minerálnych látok.

Zoznámte sa s prírodnými pomocníkmi, ktorí ovplyvňujú náladu!

Vedecké výskumy zdôrazňujú skutočnosť, že B vitamíny priamo ovplyvňujú syntézu neurotransmiterov – serotonínu, dopamínu a noradrenalínu, ktoré sú charakterizované ako prenášače nervových vzruchov. Prejavy deficitu vitamínov skupiny B sú jednoznačné – nervozita, pocity úzkosti, podráždenia až depresie.

Kde sa vitamíny skupiny B nachádzajú? Snažte sa dávky vitamínov doplniť z potravín najmä chudého mäsa, celozrnných produktov, strukovín, mliečnych výrobkov, hydiny, orechov, vajíčok a rýb.

Pozrime sa na konkrétne úlohy jednotlivých vitamínov skupiny B. Thiamín, teda vitamín B1 dodáva vitalitu. O niečo dôležitejším vitamínom dobrej nálady je niacín (B3), ktorý sa podieľa na ovplyvňovaní hladiny serotonínu. Vitamín B5 má veľa spoločného s acetylcholínom, ktorý zlepšuje pamäťové schopnosti a zvyšuje pozornosť. Zvýšená hladina homocysteínu je zodpovedná za depresiu a úzkosť, znížiť ju možno konzumáciou primeraných dávok pyridoxínu, teda vitamínu B6. Mimochodom, vitamín B6 pozitívne ovplyvňuje celkové duševné zdravie. Kyslina listová (B9) priamo eliminuje depresívne stavy, vitamín B12 zasa znižuje pocity strachu a úzkosti, biotín vplýva na funkciu nervovej sústavy.

Morské riasy, ryby, vaječné žĺtka, strukoviny a sója sú ideálnym zdrojom zinku. Deficit minerálu, ktorý obsahuje každá bunka ľudského tela, spôsobuje depresívne nálady, smútok, únavu a nervozitu. Pre duševnú pohodu je potrebné zinok dopĺňať dennodenne, najlepšie z priamej konzumácie uvedených potravín.

K navodeniu psychickej pohody je okrem vitamínov skupiny B a zinku nevyhnutný horčík. Magnézium si organizmus nedokáže vyprodukovať vlastnými silami, preto ho treba dopĺňať z tmavej listovej zeleniny, banánov, sóje či morských plodov. Ak ho má telo nedostatok, objavujú sa bolesti hlavy, úzkostné stavy a nespavosť.

Tretím najviac zastúpeným minerálom v organizme človeka je draslík. V ľudskom tele vykonáva rad funkcií, pričom v nemalej miere ovplyvňuje duševné zdravie, najmä pocity nervozity a únavy.

Obrázok: freedigitalphotos.net, Stuart Miles