Dobehni svoj mozog

Zdroj foto: Deichmann

V našej lebke sa nachádza najkomplikovanejšia štruktúra na svete. Orgán, ktorý je neprestajne aktívny od narodenia až po náš posledný výdych. A tiež orgán, vďaka ktorému sme tým, kým sme. Moderné vedecké výskumy dokázali, že to najdôležitejšie, čo preň môžeme (a teda pre seba) spraviť, je dopriať mu pravidelný pohyb, ideálne pozvoľný, relaxačný beh.

 

Pohyb je veľmi dôležitým faktorom, ktorý má vplyv nielen na to ako vyzeráme, ale aj ako sa cítime, premýšľame, či trávime skonzumovanú potravu. Pohyb napomáha udržiavať v kondícii nielen naše svalstvo, ale aj vnútorné orgány zodpovedajúce za množstvo životne dôležitých funkcií. Na ich vrchole kraľuje spomínaný mozog a ak začne lenivieť, je zle. Populárny švédsky psychiater pritom hovorí, že udržať tohto génia v hlave vo forme je veľmi jednoduché. Stačí si častejšie obuť na nohy tenisky a vyklusať všetky šlamastiky v hlave.

 

Na lenivý mozog aj krížovkami, no hlavne behom!
Veľkosť ľudského mozgu si vieme predstaviť aj takým spôsobom, že zovrieme ruky v päsť a priložíme ich k sebe. Váži takmer toľko ako jeden a pol litra mlieka. Predstavte si, že niečo také malé dokáže obsiahnuť všetky naše terajšie i minulé zážitky a pocity. Všetko sa ukrýva v tomto malom klbku, pričom spotrebuje toľko energie ako malá žiarovka.

O činnosti ostatných ľudských orgánov máme už pomerne dlho celkom dobré znalosti,

ale mozog dlho zostával záhadou. Za uplynulé roky však vďaka novým technológiám jeho výskum výrazne pokročil. Dnes už s istotou vieme povedať, že jednou z vecí, ktoré mu prospievajú, je pohyb. K názoru sa prikláňa aj renomovaný švédsky psychiater a „brain blogegr“ Anders Hansen. Vo svojej knihe Dobehni svoj mozog hovorí o tom, ako sa môžeme  vďaka fyzickej aktivite nielenže cítiť lepšie, ale si zároveň aj zlepšiť pamäť, odolnosť voči stresu, schopnosť sústrediť sa, rýchlejšie spracovávať informácie.

Zdá sa vám to zvláštne? Hovorí sa, že ak chceme výkonnejší mozog, mali by sme lúštiť krížovky, cvičiť pamäť a dopriať mozgu mentálnu gymnastiku. Veda však jednoznačne dokazuje, že pamäťové cvičenia a sudoku majú dobrý vplyv na mozog, ale ani zďaleka taký dobrý ako pravidelná fyzická aktivita. Mozog je prekvapivo tým orgánom, ktorý má z pohybu najviac osohu. A najlepšie mu vyhovuje beh. Inšpirujte sa teda skutočným bestsellerom tohto švédskeho psychiatra, obujte tenisky Forresta Gumpa a pustite sa do toho. Ak ste začiatočník, tu je návod ako na to:

Najprv začnite s chôdzou, potom pridajte poklus a striedajte ho s chôdzou tak, aby ste si postupne na aktivitu zvykli. Neskôr budete prekvapení, ako sa vaše dĺžky chôdze prirodzene skracujú a tie odbehnuté predlžujú. Funguje to v každom veku. Dôležité je tiež dopriať si vlastné tempo, bežať s vetrom o preteky nemá význam.

 

Na čase nezáleží
Správnu dávku behu nikto nepozná. To je fakt. Každý sme iný a na každého platí iná miera. Avšak, v čom si môžeme byť na sto percent istí je, že mozog počíta každý jeden krok. Je lepšie hýbať sa tridsať minút denne než päť, no aj tých päť minút je lepších ako nič! Na začiatok stačí táto veta. Myslite na ňu zakaždým, keď vás bude na pleci pokúšať čertík a prehovárať, aby ste sa nehýbali vôbec. Príležitostné behanie spôsobí okamžité prekrvenie mozgu, no tvorba nových mozgových buniek, krvných ciev, či posilnenie prepojení medzi jednotlivými časťami mozgu trvá dlhšie. Najväčšie zmeny sú viditeľné po pol roku pravidelnej fyzickej aktivity.

 

Venujte pozornosť aj obuvi
Prepojte mozgové senzory s povrchom, dbajte na tlmené nárazy a komfort pri behaní. Nie je žiadúce, aby sa nohy prebytočne potili. Vyberať môžete z obrovskej ponuky, od najdrahších modelov, ktorých tvárami sú známi športovci, až po základné a funkčné tenisky za výhodné ceny. V najdostupnejšej sieti predajní s obuvou na Slovensku sme našli tieto vychytávky pre začiatočníkov aj pokročilých:

Ľahučké tenisky značky Skechers, ktorá dokázala povýšiť športové tenisky na lietajúce pierka s extra príjemnou pamäťovou stielkou lákajú moderným dizajnovým šnurovaním – miesto viazania tu nájdete dostatočne pevné a pohodlné istenie gumičkami.

Kvalitné, biele, extra priedušné tenisky značky Nikde, nohám umožňujú potrebné rozloženie, oporou je tu extra mäkká podošva, ktorá tlmí nárazy ako pri celodennej chôdzi, tak pri začiatočníckom behaní.

Štandardom čierneho modelu značky Adidas, je vyvýšená ochrana achilovky a akoby vysunutá zadná časť podošvy. To všetko pre dokonalé pohodlie, ktoré vám pohyb ešte viac spríjemní.

Veľa mužov miluje robustnejšie tenisky, ktoré využijú pri plejáde ďalších športov. Napríklad tento klasický Nike model sa poteší nielen prítomnosti bežeckého oválu, ale aj antuky, či tvrdších povrchov pod basketbalovým košom.

Pastelové tenisky značky Puma zaujali najprv jemným, dievčenským dizajnom. No ako sa ukázalo pri tréningu, šport s nimi sa radí k tým dravejším výkonom. Majú kvalitné zaistenie nohy vďaka pevnému šnurovaniu, ktoré drží po celú dobu. Taktiež príjemnú ochranu achilovky a predĺženú prednú časť, ktorá dáva priestor všetkým „prstokladom“. Noha tu sedí, nič netlačí.

Do drsnejších podmienok, na rekreačný beh naprieč prírodou, sa môže hodiť sivý model Landrover pre pánov. Vyznačuje sa členitou podošvou, ktorá zaistí krok aj v prípade viac premočeného terénu.

Tieto a ďalšie varianty sme našli v kamennej predajni DEICHMANN alebo na e-shope www.deichmann.com.

Zdroj: Mária H.