Diváci počas predstavenia niekoľkokrát stáli !!!

Diváci štvrtkového predstavenia na Novej Scéne prekvapili organizátora koncertu Diabolský šansón, ale aj ostrieľaných protagonistov. Počas prvej polovice hudobného vystúpenia, ktorý plánoval ešte režisér Jozef Bednárik, stáli diváci už dvakrát a svojím potleskom prejavili obdiv k umeniu výnimočných hudobných telies Cigánskych Diablov a Šansónového klubu Jozefa Bednárika.

Spojenie prominentných hudobných telies plánoval pred rokom Jozef Bednárik a vo štvrtok jeho najbližšia spolupracovníčka a priateľka Monika Kozelová sen zrealizovala. Predstavila premiéru projektu plného emócií, vášne, hudby, rytmu, poézie, ale i prekvapivého spracovania klasických diel do šansónu či temperamentu Cigánskych diablov.

Premiéra Diabolského šansónu sa konala v divadle Nová Scéna 16.1.2014. Spolu s Cigánskymi diablami a Candle orchestrom Zity Orlickej zaspievala Andrea Zimányiová, Sisa Sklovská, Viktor Horján, Štefan Skrúcaný a Zoro Laurinc. Po prvýkrát si rolu šansónovej speváčky vyskúšala violončelistka Silvia Šarköziová a s Cigánskymi diablami si zaspievala aj speváčka Brigita Szelidová.

Prvá polovica večera mala skôr charakter „prekáračky,“ ako povedal moderátor večera Viktor Horján. Orchestre striedavo zahrali hudobne prepracované diela od Wolfganga Amadea Mozarta, Georgesa Bizeta, Niccolu Paganiniho, ale i Bednárikov najobľúbenejší šansón Kone s textom Moniky Kozelovej od Vladimíra Vysockého.

Druhá časť koncertu k pripravovanému turné Diabolského šansónu už bola súzvukom oboch hudobných telies, ktorú otvorila v roli speváčky Silvia Šarköziová klasickým židovským šansónom o matke, ktorá smúti nad stratou milovaného syna – Židovská mama. Zoro Laurinc, spevák, šansoniér, herec, textár a Beďov spolupútnik nadviazal na židovskú tému v odľahčenom šansóne Keď rabbi tancuje. Pokračovala Brigita Szelidová v premiére šansónovou podobou známej skladby Cigánsky plač, o ktorom málokto vie, že vznikol v koncentračnom tábore. Viktor Horján v druhej polovici večera zaspieval poľský šansón o dvoch hercoch Mravec. Silvia Lelkeš Sklovská si zaspievala náročnú pôvodne operetnú skladbu Offenbacha „Mám slabosť na vojakov.“

Pre Štefana Skrúcaného pripadla podoba „Nocturna“ Frederika Chopina, ktorá vznikla vďaka krásnemu slovenskému textu Zora Laurinca. Večer uzatváral šansón, ktorý aj napriek veselému textu a rytmu vždy rozplakal Jozefa Bednárika. Je o jeho milovanom Zelenči, ktorý zaspievala Andrea Zimányiová.

Turné projektu Diabolský šansón sa bude konať v marci a v apríli v ôsmich mestách Slovenska. V úlohe spevákov, ak im to pracovné povinnosti umožnia, sa vystrieda niekoľko osobností: Viktor Horján, Sisa Lelkeš Sklovská, Andrea Zimányiová, Zuzana Kronerová, Štefan Skrúcaný, Mirka Partlová, Marek Majeský, Janko Jackuliak, Gabika Dzuríková, Eva Pavlíková, Stano Král, Majo Labuda a ďalší.

Stálicami turné budú dva prominentné orchestre Cigánski diabli a Candle orchester Zity Orlickej.