Darcovstvo krvi

Darovanie krvi

Darcovstvo krvi je krok k tomu pomôcť iným, ktorí to potrebujú teraz alebo to ešte len budú potrebovať.                                                                                                          

Ja sama osobne by som veľmi rada darovala krv, pretože ak môžem, pomôžem. Neviem ani, či by som bola vhodnou darkyňou, no obavy mám už len z toho, keď vidím ihlu a krv. To jediné mi bráni v tom, aby som to prekonala. Už len pri samotnom odbere krvi, ktorý trvá pár sekúnd mi príde zle a musím ležať pár minút a myslieť na niečo príjemné, aby som si nepredstavovala ten pocit, kedy vám z tela odoberajú krv. Keď počujem ľudí, ktorí o tom rozprávajú, že nie raz, ale viackrát mohli takýmto spôsobom pomôcť ľuďom, stále o tom premýšľam aj ja, no bojím sa pocitu, že ma v prvých sekundách budú musieť kriesiť. Verím, že sa mi raz túto bariéru podarí prekonať a skúsim to raz aj ja.

Viete vôbec ako také darovanie prebieha? Ako to píše Národná transfúzna služba SR na svojej internetovej stránke, darovanie krvi je darom života. Môže tak spraviť každý zdravý jedinec, ktorý pomôže práve chorým. Môže tak urobiť človek vo veku od 18 do 60 rokov, ale pokiaľ ste pravidelným darcom, môžete tak robiť až do 65 rokov. Frekvencia darovania sa líši u mužov aj u žien.
U mužov to je každé tri mesiace, u žien každé štyri. Kvalitu vami darovanej krvi môže ovplyvniť aj vaša hmotnosť. Preto musíte mať minimálne 50 kg, aby ste boli tým vhodným darcom. Taktiež je samozrejmé, že nesmiete byť HIV pozitívny, po prekonanej žltačke typu A a B či iné závažné ochorenia. To všetko vám môžu zistiť aj priamo na ambulancii, po tom, čo vyplníte a s čistým svedomím správne odpoviete na všetky otázky o vašom zdravotnom stave a po ňom nasleduje odber krvi, kde vám zistia, či vaša krv je skutočne vhodná na darcovstvo.
Ako to už býva pred bežnou preventívnou prehliadkou, kde vám odoberú krv, je potrebné prísť na lačno. Rozdiel je práve v tomto odbere krvi, kde je priam podmienkou, aby ste sa dobre najedli, no nie hocičo. Odporúčajú sa ľahké jedlá ako ovocie, zelenina, sucháre, pečivo, džem či med. Čo sa týka tekutín, nemali by ste zabúdať, že už aj pár hodín pred odberom musíte vypiť aj niekoľko litrov vody a v deň odberu minimálne 500 ml tekutín.

Ako to vyzerá na samotnom procese odberu krvi sa môžeme dozvedieť najlepšie vtedy, ak to uvidíme na vlastné oči. Už sa len vedieť odhodlať a dobre na to pripraviť.

Autor: Miriama L.
Foto: Pravda.sk