Čoraz viac manažérov podporuje home office, každý tretí Slovák pracuje aj z domova

home office

Využívanie možnosti  pracovať na diaľku mimo kancelárie začína byť čoraz populárnejšie aj medzi slovenskými malými a strednými firmami. Až 35 % Slovákov niekedy využíva home office – pracuje z domu. Ďalšími obľúbenými miestami na prácu mimo officeu sú zastávky pri cestovaní, kaviarne či zdieľané kancelárie. V Európe mimo kancelárie pracuje z domu niekedy 31 % ľudí. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti Microsoft v 19 európskych krajinách vrátane Slovenska a Česka začiatkom tohto roka.

Nový trend podporuje aj spoločnosť Microsoft. Tá už piaty rok po sebe vyhlasuje Deň spolupráce odkiaľkoľvek, ktorý tento rok pripadne na štvrtok 21. septembra 2017. Cieľom iniciatívy je inšpirovať firmy aj organizácie k zvýšeniu flexibility v práci.

„Počet ľudí, ktorí môžu a chcú pracovať mimo firmy, neustále pribúda. Dôvodom je nielen rozvoj technológií, ktoré umožňujú flexibilitu aj na pozíciách, kde sme si to predtým nevedeli predstaviť, ale aj meniaca sa pracovná kultúra. Čoraz viac manažérov sa nebojí riadiť ľudí aj na diaľku a chápe, že ľudia môžu byť výkonní, aj keď nesedia pri stole v kancelárii,“  zhodnotila výsledky prieskumu Lenka Čábelová, manažérka komunikácie spoločnosti Microsoft.

Pri práci na diaľku nevyužívajú ľudia iba domov, ale často aj iné miesta. Slováci rovnako ako iní Európania obľubujú popri práci napríklad cestovať, navštevovať zdieľané kancelárie či pracovať z kaviarne.

Zdroj: Prieskum Microsoft (december 2016 – január 2017)


„Prax ukazuje, že globalizácia prináša nielen viac práce na diaľku pre jednotlivých zamestnancov, ale aj vznik celých virtuálnych tímov. Na to, aby tento nový štýl práce fungoval, musia získať nové zručnosti zamestnanci i manažéri. Staré spôsoby manažovania totiž pri riadení pracovníkov na diaľku nefungujú, a preto mnohí manažéri zatiaľ  nevedia využívať tieto spôsoby progresívnej práce. Pri riadení práce na diaľku je kľúčové budovanie dôvery najmä vytváraním tzv. dohôd o forme spolupráce a jasným definovaním cieľov,“
doplnila Dagmar Kéryová, biznis koučka a členka Boardu Medzinárodnej federácie koučov na Slovensku (ICF).  

Predpokladom úspešného zavedenia flexibility v práci je aj riadenie ľudí založené na dôvere a zodpovednosti. Výsledky prieskumu naznačujú, že v tomto smere si Slovensko počína dobre – až 57 % zamestnávateľov dôveruje svojim zamestnancom, že sú efektívni aj mimo kancelárie, ďalších 28 % dôveruje čiastočne. Rovnako je to aj v Európe, kde plne dôveruje práci na diaľku až 58 % manažérov, 22 % čiastočne.

„Zaujímavé je, že pri zohľadnení veku firmy šéfovia čerstvo založených spoločností si dôveru vo svoj tím len budujú. Manažéri etablovanejších firiem práci na diaľku už dôverujú viac. Home office môže fungovať len pri nastavení jasných pravidiel a priebežnej komunikácii,“ dodala Lenka Čábelová.

Ďalším predpokladom bezpečnej a efektívnej práce na diaľku sú profesionálne cloudové technológie. Dobrou správou je, že až štyri pätiny firiem (81 %) už nejaké cloudové riešenia používajú, čo je dobrý potenciál využívať flexibilitu.  Možnosť zorganizovať si čas a prácu po svojom patrí medzi hodnoty, ktoré sú významné najmä pre mladšie generácie pracovníkov (tzv. millenials). Práve smart používanie cloudových technológií pomáha túto potrebu naplniť.