Čo symbolizujú najobľúbenejšie kvety

Myšlienky a pocity môžeme vyjadriť nielen slovami. Kvety hovoria najkrajším jazykom sveta. Kedysi milenci nemali toľko možností na stretávanie sa ako dnes, nedovoľovali im to spoločenské pravidlá. Preto želania, túžby, sťažnosti a pripomienky vkladali do kytíc. Kvety boli zašifrovaným odkazom a často sa pýtali na to, čo sa ľudia neodvážili vyjadriť slovami. Hoci dnes už odkazy posielame inak, krásna kytica poteší každú ženu a „vyžehlí“ mnohé nedorozumenia. A možno nezaškodí, ak o symbolike kvetov budeme vedieť viac.

 

Najobľúbenejšie ruže

Medzi najobľúbenejšie kvety patria ruže. Symbolika ruže je spadá s antikou, kde pripomínala pominuteľnosť života, pretože rýchlo zvädne. V starom Grécku zasvätili ružu bohyni lásky Afrodite, bola symbolom lásky. Najznámejšie kvety na svete symbolizujú  krásu, eleganciu a romantiku. Každý rok sa predá viac ako sto miliónov kusov a táto klasika poteší každú ženu. A často aj mužov. Pozor však na farbu kvetov, tento nenápadný jazyk netreba podceňovať.

Červená oznamuje vášeň a lásku bez akýchkoľvek výhrad. Červené ruže sú veľmi intímny dar a podľa toho sa rozhodujeme, ktorej žene ich možno podarovať. Existujú mnohé krásne farebné odtiene, ktoré sú ako dar vhodnejšie. Napríklad biela ruža znamená čisté srdce a nevinnosť, nežné ružové kvety predstavujú nevinnú lásku a oslavujú ženskú krásu. Oranžové ruže symbolizujú šťastie a žlté žiarlivosť, alebo hovoria, že niečo nie je v poriadku. Dnes už nie je problém zohnať aj modré ruže, ktoré predstavujú vernosť, obdiv a rešpekt.

Farebné tulipány

Hoci je táto kvetina symbolom Holandska, málokto vie, že nepochádzajú z Európy. Holandsko je síce doslova tulipánová veľmoc, ale tulipány pochádzajú z Ázie. Názov tulipán vznikol pravdepodobne z perzského slova turban, pretože ich tvar bol podobný práve tulipánom. Aj obľúbený posol jari má svoju tajnú reč. Farebné, romantické a elegantné tulipány hovoria – mám ťa rád takú, aká si. Každá žena rada dostane veľkú pestrofarebnú kyticu tulipánov žiariacu všetkými farbami. Ak sa zameriame na jednu farbu, potom by sme mali dbať aj význam, ktorý prináša. Aj v tomto prípade červený tulipán vyjadruje skutočnú lásku. Tulipán žltej farby značí prílišnú pýchu obdarovaného a oranžový povrchnú krásu. Biely tulipán prosí o odpustenie a fialový predstavuje vznešenosť.

Romantické gerbery

Patria do prvej pätky najobľúbenejších rezaných kvetov. Nádherné kvetiny pastelových farieb symbolizujú vznešenosť a radosť. Názov dostali na počesť nemeckého botanika a lekára Traugotta Gerbera. Gerbery má rád človek, ktorý sníva o skutočnej láske a je veľký romantik. Veľké pravidelné kvety majú okvetné lístky v bielej, žltej, oranžovej, ružovej aj červenej farbe. Gerbery daruje verný, oddaný a úprimný človek, ktorý svoje slová myslí úplne vážne. Farba v tomto prípade nehrá úlohu.

Tradičné karafiáty

Jeden z najznámejších rezaných kvetov, karafiát alebo klinček záhradný, je dostupný v nespočetnom množstve farieb, nádherne vonia a vo váze vydrží tak dlho ako máloktorý iný kvet. Karafiát symbolizuje hrdosť a krásu a osobitné posolstvo vysiela každá farba. Biela znamená túžbu po láske obdarovaného a nedočkavosť vyznať sa z citov. Červený karafiát symbolizuje obdiv, žltý sklamanie a odmietnutie a ružový vyjadruje nikdy nezabudnem. Ak by sme chceli byť dôslední, tak si všimnime, či klinček vonia. Vôňa totiž symbolizuje ozajstné priateľstvo. Karafiát bez vône hovorí jednoznačne – si krásna, ale len na dočasné potešenie.

Voňavé ľalie

Kedysi boli považované za kvety určené na hroby, tento predsudok je však dnes už prekonaný. Prekrásne kvetiny s výraznou vôňou symbolizujú čistotu, skromnosť, nevinnosť a priateľstvo. Rozkvitajú kvet po kvete, a preto vydržia dlho čerstvé a krásne. Pozor však na žltú ľaliu, ktorá v jazyku kvetov ukrýva falošnú krásu a oranžovú ľaliu, ktorá značí nenávisť.

Žiarivé slnečnice

Obľúbená rastlina pochádza z  Ameriky, kde sa pestovala už tritisíc rokov dozadu. Symbolizuje slnko, úrodnosť, radosť. Na základe starej gréckej legendy je však slnečnica zosobnením veľkej pýchy. No je to i kvet, ktorým aj bez slova poviete, že prajete všetko najlepšie, veľa, zdravia, šťastia aj peňazí, pretože zlatá farba jej lupeňov symbolizuje zlato.Okrem toho v Číne je slnečnica  nielen symbol šťastia, ale aj vitality.

Autor: aka