Čo nepodceniť pri výbere kúpeľňového nábytku

Foto: Villeroy & Boch

Skrinky sú v kúpeľni dôležité ako z praktických, tak aj z estetických dôvodov. Keď sa budete držať našich rád, tak s vaším výberom uspejete v oboch smeroch.

 

Boj proti vlhkosti

Skrinka do kúpeľne je najviac namáhaný druh nábytku, pretože neustále prichádza do kontaktu s vlhkosťou a vodou. Preto sa nebojte dopriať si overenú značku a kvalitný materiál. Pozerajte sa po čo najviac masívnych kúskoch. Najlepšie urobíte, keď si kúpite skrinku do kúpeľne z exotickej dreviny.

Ďalej hľadajte produkty, obdarené špeciálnymi povrchovými úpravami, ktoré zabránia tomu, aby vlhkosť prenikla do materiálu. Ale ustrážte si, aby úprava bola na všetkých stranách, a nie iba na predných dvierkach. Nezabúdajte ani na rukoväte a iné kovové časti, ktoré by taktiež mali byť chránené proti korózii.

Foto: Villeroy & Boch;

Rozmery a umiestnenie

Urobte si dopredu aspoň približne nejakú víziu o tom, kde by mohol váš nový nábytok stáť. Snažte sa mu nájsť miesto čo najďalej od vane či sprchového kúta, kde najviac hrozí postriekanie vodou. Ak to nie je možné, vždy skrinku osušte, keď príde do styku s vodou.

Okrem nejakej predstavy o rozmiestnení je tiež dôležité poznať presné rozmery, aby ste predišli zbytočným výmenám. Nezabudnite počítať s tým, že skrinky a šuplíky bude treba otvárať. Rovnako si uvedomte, do ktorej strany sa otvárajú dvere sprchového kúta alebo dvere do miestnosti. Neobijete ich otváraním vašej novej skrinky?

Foto: Duravit

Nezabúdajte na úložný priestor

Nezabudnite na hlavný cieľ kúpeľňového nábytku, ktorým je uschovávanie vecí. Vždy sa zaujímajte aj o vnútro skriniek a či vám počet a veľkosť políc vyhovuje. Pri skrinkách pod umývadlo sa pozrite aj na to, ako je riešený sifón k umývadlu, ktorý vám uberie časť úložných priestorov.

 

Na stenu alebo na podlahu?

Ak chcete váš nábytok postaviť na zem alebo na nožičky, tak si uvedomte dve veci: pod nožičky sa počas údržby horšie dostáva, ale pri postavenej skrinke na zemi hrozí plesnivenie, keď sa voda dostane pod nábytok. Tento problém nemusíte riešiť v prípade závesných skriniek. Tam je nutné vyriešiť jediný problém – navŕtanie úchytov do steny, čo v prípade sadrokartónu môže byť problém.

Foto: Duravit

Vzhľad

Ak máte v pláne si zaobstarať viac kusov nového kúpeľňového nábytku, potom je fajn, keď sú všetky kusy z rovnakej série. Ak chcete svoj starší nábytok doplniť nejakou novou skrinkou, tak sa usilujte o podobnosť. Zabúda sa často na úchytky, ale sú to práve ony, ktoré vedia navodiť pocit, že nábytok k sebe pasuje, alebo úplne naopak.

Nábytok vyberajte v súlade so zvyškom kúpeľne. Mal by ladiť štýlom aj farbami. Výhodou je, že nábytok ponúka veľkú plochu, takže ak chcete nejakú farbu zakomponovať do vašej kúpeľne, stačí si zaobstarať tri skrinky v rovnakom odtieni a máte hotovo. Interiér nebude danou farbou presýtený, ale zároveň jej tam bude dostatok.

Zdroj: Sabina K.