Českými ikonami módy sú modelky a herečky

Vyplynulo to z najnovšieho prieskumu Fashion Report, ktorý sa snaží dlhodobo mapovať svet módy a obliekania nielen v Čechách, ale aj na Slovensku. Návrhári to majú všeobecne v oboch krajinách neľahké. Spomínaný prieskum odhalil prečo. Najväčším problémom sú financie. To, že je autorská móda pre smrtelníka cenovo nedostupná je však omyl.


Meno návrhára lovili v pamäti ťažko

Českej autorskej móde chýbajú výrazné osobnosti z pomedzi nárhárov. Iba dve mená uviedla z hlavy pätina opýtaných. Boli to Blanka Matragi a Beáta Rasjká. Kruh piatich najznámejších návrhárov uzatvára Klára Nademlýnska, Jozef Klír a Liběna Rochová

Znalosť návrhárov je do určitej miery podmienená aj regionálne. Praha je sice považovaná za vstupnú bránu návrhára k širšej popularite v rámci ČR, ale Brno je město, ktoré má svoje vlastné známe tváre. Napríklad už spomínanú Liběnu Rochovú alevo Gábinu Páralovú.

Ikony-Simona Krainová a Leoš Mareš

Okrem návrhárov Češi uznávajú aj módne ikony a osobnosti. Najčastejšie padali mená celebrít ako Simona Krainová, Anna Geislerová alebo Tereza Maxová. S módou si Češi spájajú aj Leoša Mareša a Jiřího Korna.

Fashion udalosti

Módna událost je skvelá príležitosť ako si zakúpiť autorskú módu. Úplne najznámejšou takouto príležitosťou je v Čechách Mercedes Benz Prague Fashion Weekend, ktorý pozná približne polovica respondentov. Druhý v poradí je brnenský veľtrh STYL a GABO. Ale módna událost nemusí nevyhnutne súvisieť len s módnou. Často za ňu Česi považujú aj kultúrne udalosti jako například Ples v Opere alebo Medzinárodný filmový festival v Karlových varoch.

Zdroj: http://forums.thefashionspot.com/, http://www.blesk.cz/, http://www.tyden.cz/

Archívny článok