Boj so suchou pokožkou začína na jeseň, poradíme vám ako sa jej vyhnúť!

Suchá a popraskaná pokožka trápi počas chladných mesiacov viaceré z nás. Už s príchodom prvých jesenných mesiacov nám vonkajšie faktory, ako sú chlad, či neskôr mráz môžu spôsobiť nepríjemnosti. Suchej pokožke sa dá predísť správnou starostlivosťou, ktorá ju nielen hydratuje, ale tiež dôkladne posilní jej ochrannú vrstvu, čím predíde ďalšiemu vysušovaniu.

 

Starajte sa

Začať s liečbou suchej pokožky alebo jej prevenciou môžete jednoducho a okamžite. Suchú pokožku čistite a  ošetrujte kozmetickými prípravkami, ktoré sú pre takýto typ pokožky určené. Ráno aj večer nanášajte na pokožku hydratačné, zvláčňujúce, vyživujúce prípravky, ktoré bojujú s príznakmi suchej pokožky a tiež ju chránia pred nežiaducimi vonkajšími vplyvmi. Hľadajte prípravky obsahujúce zložky ktoré maximalizujú zadržiavanie vody. Patria medzi ne napríklad glycerín, či obľúbená kyselina hyalurónová.  Tie pomôžu t v pleti uzamknúť potrebnú vlhkosť – najmä vtedy, keď je vonku príliš zima. So všetkými vonkajšími faktormi sa dokáže lepšie vysporiadať pleť, ktorá je hydratovaná na dennej báze a priebežne. Ideálne je začať hneď s príchodom chladnejšieho počasia. Tento rok je obzvlášť náročný nakoľko prechod z leta do jesene bol nezvykle rýchly. Toto môže pokožku neželane a drastickejšie vysúšať, preto je zvýšená starostlivosť nesmierne dôležitá.

 

Pômôže aj vhodná kozmetika

Základom je vhodnou starostlivosťou na pokožke vytvoriť takzvaný ochranný štít.  Ten pomáha pokožke lepšie plniť jej ochranné funkcie. Takéhoto „ochrancu“ pokožky docielite pravidelnou starostlivosťou a tiež vhodnými hydratačnými produktami.

Základom je vymeniť ľahký denný krém za silnejší hydratačný s obsahom prírodných masiel či olejov. Vynikajúce sú aj produkty z aloe vera či dokonca mliečnej syrovátky. Z olejov je výborný ricínový, olivový,  slnečnicový či jojobový. Na suchú pokožku je tiež výborné bambucké maslo, ktoré je zložkou mnohých telových krémov. Výhodou prírodných ingerdiencií je to, že sú bohaté najmä na esenciálne mastné kyseliny a antioxidanty, ktoré zvyšujú elasticitu pokožky a pomáhajú obnoviť jej rovnováhu.

 

Na toto si dajte pozor

Aj keď si možno neviete predstaviť zimné mesiace bez horúceho kúpeľa, príliš horúca voda je jedným z hlavných príčin vysúšania pokožky.

Preto skúste aspoň občas vynechať dlhé, horúce kúpele a nahraďte ich kratšou, vlažnou sprchou. Pokožke po sprche taktiež nepomáha ani drsné utieranie uterákom. Pokožku preto utierajte jemným prikladaním osušky a po osušení aplikujte vhodný ošetrujúci prípravok, ktorý uzamkne vodu vo vnútri pokožky a tým jej zabezpečí lepšiu hydratáciu. Negatívne na pokožku pôsobí aj časté používanie mydiel, saponátov, dokonca aj parfémov a iných chemických látok. PH takýchto prostriedkov je zásadité, a teda poškodzuje kyslé zložky v našej pokožke, čo vedie k množeniu mikroorganizmov na povrchu kože.  Ak máte pokožku extrémne citlivú, mali by ste zvážiť používanie prírodnej kozmetiky na báze byliniek a olejov. Tá pokožku nielen ošetruje, ale tiež veľmi efektívne dlhodobo lieči. Škodlivín v kozmetike je v dnešnej dobe veľa, preto si treba zo širokej ponuky správne a dôkladne vyberať.

Autor: Nina M.
Ilustračná fotografia: pinterest.com