Alexander McQueeen v Prahe

návrhár Alexander McQueen zanechal v histórii módy hlbokú stopu

Je škoda, že v našich zemepisných šírkach sa kultúre a histórii odievania nevenuje až taká veľká pozornosť, ako iným formám umenia. Aj keď, dúfam, že po veľmi úspešnej výstave Nech šije!, ktorá v priestoroch SNG mapovala to, ako sme sa odievali v dobe, kedy naše životy poznačil komunistický režim, sa táto situácia zmení. Veľký a lahodný dúšok z módneho priemyslu si však môžete pozrieť aj teraz. Stačí si spraviť výlet do Prahy.

 

Ružová ovca
Nezameniteľný a nezabudnuteľný módny návrhár Alexander McQueen zanechal v histórii módy hlbokú stopu. Nielen pre svoje nekonvenčné modely a veľkolepé šou, na ktorých ich predstavoval, ale aj preto, že nielen módny, ale aj ozajstný svet opustil pred deviatimi rokmi, kedy sa obesil vo svojom šatníku. Mal 40 rokov.

Ružovou ovcou rodiny volal sám seba a odkazoval tak na svoju homosexualitu, ktorou sa nikdy netajil.

 

Ikonické modely
V pražskom obchodnom centre Chodov začala putovná výstava jeho modelov 22.5. a potrvá do 22.7. Pozrieť si môžete 14 jeho „diel“, ktoré mapujú míľniky jeho kariéry. Zostavovateľkou výstavy s názvom Memory je samotná múza Alexandra McQueena, Isabella Blowová.

 

Chuligán britskej módy
Presne tak sa mu v kuloároch hovorilo. Jeho prehliadky boli vždy strhujúcim zážitkom a ľudia boli ochotní spraviť aj nemožné, aby ich mohli vidieť naživo. McQueen však otvorene priznával, že pracoval pod veľkým tlakom. Tvoril 14 kolekcií za rok, čo je masívna záťaž aj pre takého geniálneho tvorcu akým bol Alexander McQueen.

Zdroj: AVE
Foto: pinterest