Ako zladiť obraz s detskou izbou, aby nebol výsledkom pestrofarebný chaos

V miestnostiach, v ktorých sa zdržiavame, by sme sa mali predovšetkým cítiť dobre. Mali by na nás pôsobiť tým správnym dojmom. Zatiaľ čo spálňa by mala skôr upokojovať, obývacia izba môže naopak povzbudzovať našu kreativitu. A ako sú na tom detské obrazy do izby?

 

Musíme vziať do úvahy, že táto miestnosť je v mnohých ohľadoch pomerne zvláštna. Dieťa v nej má totiž takpovediac všetko v jednom – nocľaháreň, pracovný kútik, miesto na relax. Okrem toho celú atmosféru dotvára aj množstvo farebných hračiek alebo textílií. A ako do toho všetkého teraz ešte zakomponovať obraz?

 

Dobre vybraný obraz detskú izbu ozvláštni

Holá stena nepôsobí nijako útulne ani prívetivo. Je teda dobré, aby minimálne tú najväčšiu v detskej izbe zdobila vhodne zvolená dekorácia, ktorá dodá celému priestoru maximálne svojbytný charakter. Navyše tak môže vášmu potomkovi pripomínať čokoľvek, čo má rád. V hre môžu byť obľúbení filmoví alebo rozprávkoví hrdinovia, ale aj jeho záujmy. Veľmi obľúbené sú napríklad obrazy mapy sveta alebo realisticky vyzerajúce obrázky zvierat.

Vždy sa však držte striedmosti. Voliť môžete buď jeden veľký obraz alebo niekoľko menších usporiadaných vo vhodnej kompozícii. Kombinácia oboch nikdy nevyzerá dobre, práve naopak. Priestor stien potom vyústi do nepekného chaosu, ktorý negatívne pôsobí aj na psychiku našich detí. A tomu by ste sa určite radi vyhli.

Detské obrazy do izby podľa zón

Na začiatok si izbičku dobre prezrite a aspoň pomyselne v ňom určite všetky zóny, ktoré sa na jeho pôdoryse vyskytujú. U malých detí pôjde pravdepodobne len o spiacu a hernú zónu, u tých väčších sa pridá ešte tá pracovná vo forme písacieho stola a všetkého, čo k nemu patrí. Je to dôležité. Pokiaľ sa totiž rozhodnete obraz umiestniť do relaxačnej zóny, musíte použiť úplne iný motív ako do tej, ktorá je určená na hranie a kreatívnu činnosť. A to isté platí aj pre ostatné časti izbičky.

A ako na správne umiestnenie? Vždy sa snažte voliť čo najviac priestrannú stenu, alebo aspoň obrazy vhodne umiestnite do priestoru medzi nábytkom. V ideálnom prípade by malo okolo nich zostať ešte dosť voľného miesta, aby dostatočne vynikol kontrast medzi nimi a jednofarebným múrom. Zároveň tak s nimi môžete zakryť najrôznejšie nedokonalosti a chyby, ktoré mohli na stene vzniknúť. Na to však musíte myslieť ešte pred ich inštaláciou.

Ako vyberať detské obrázky na plátne

Vráťme sa ale k plánovaniu celkového vzhľadu izby. Všeobecne platí, že pokiaľ bude jedna stena zdobená, mali by tie ostatné byť už len jednofarebné alebo len s minimom dekorácií. Všeobecne sa oplatí dať „farbu“ iba jednej stene (najlepšie tej pohľadovej) a pre tie ostatné vyberať neutrálne odtiene bielej alebo napríklad béžovej.

A ako nechať v takomto prostredí obraz vyniknúť? Pokiaľ na to máte dostatok priestoru, stavte na trik so svetlými okrajmi. Malú časť steny po oboch jej stranách je tak možné zvýrazniť výrazne svetlejšou farbou alebo rovnou svetlou tapetou. Obraz potom bude všetkému vládnuť ako nekorunovaný kráľ priestoru a vaše dieťa ho zaručene neprehliadne.

Nezabudnite tiež na to, že obraz detskej izby musí dotvárať. Farebne alebo tematicky by sa teda mal hodiť k už existujúcemu zariadeniu. Zároveň sa snažte vybrať jednu farbu alebo vzor a tie potom zopakujte ďalej v interiéri. Môže ísť napríklad o dekoračné vankúšiky, koberčeky alebo menšie dekorácie. To všetkým pomôže obrazu do priestoru maximálne zapadnúť.

Optimálne riešenie výsledného dojmu

Mali by ste tiež vedieť, že dekorácie na stenách dokážu miestnosť opticky zväčšovať aj zmenšovať. Tak napríklad svetlé detské obrázky na plátne celú miestnosť vizuálne rozširujú a dávajú jej hĺbku, zatiaľ čo tmavšiu stenu naopak zužujú. Všeobecne sa dá povedať, že sa príliš veľa tmavých farieb do detskej izby nehodí – iba ak by bol umiestnený na južnej strane domu a vy by ste sa snažili prostredníctvom dekorácií trochu „ubrať“ na jeho exponovanosti a až nemocničnej sterilnosti. V takom prípade vám naopak tmavý akcent kdekoľvek v priestore môže urobiť skutočne dobrú službu. Opäť však dbajte na jeho zladenie s okolitými predmetmi a dekoráciami.

Zdroj: Marek L.