Ako sa pripraviť na jarné športovanie

Dlhá zima a chladný začiatok jari sú už zdá sa za nami a nás čaká, aspoň dúfame, veľa príjemných slnečných dní. Teraz je teda správny čas na to, aby sme vyšli zo svojich bytov, domov a možno aj fitnescentier do prírody, keďže príroda je spolu s našim telom tou najlepšou a zároveň najzdravšou posilňovňou.

Slnko, príroda a svieži vzduch naviac pomôžu nielen nášmu telu a svalom, ale aj našej psychike a mysli. Aktívny pohyb v prírode je jedným s najlepších bojovníkov proti pracovnému stresu. Tak šup šup do toho.

Chôdza a beh
Začať môžeme obyčajnou, aj keď trochu rýchlejšou chôdzou. Vraj je to základná ľudská pohybová aktivita. Teda aspoň dlho bola. Dnes je všetko inak a vďaka dopravným prostriedkom môžeme zaradiť už aj chôdzu medzi športové aktivity. Začať ale nejako treba a k tomu začiatku stačí naozaj málo. Obyčajné tenisky, pohodlné oblečenie a možno príjemnú hudbu do uší. A pomaly sa dostávame o stupeň vyššie – k behu. Beh je už trochu náročná aktivita. Ale oplatí sa s ním začať. Nebojte sa, aj keď je to náročnejší šport ako chôdza, zvládnuť sa dá takmer v každom veku a fyzickej úrovni. Podobne ako pri chôdzi, aj tu vám stačí málo. Dobré bežecké tenisky, vhodné oblečenie a aspoň základný tréningový plán.

Korčule a bicykel
Kolieskové korčule sú už trocha náročnejšie. Teda aspoň na začiatku. Najprv treba zvládnuť základné techniky – naučiť stáť, udržať rovnováhu a zvládnuť základné pohyby, otočky a brzdenie. Potom to už ide takmer samo. Naozaj! Každý deň pocítime väčšiu istotu, kondíciu a aj radosť z rýchleho pohybu. Ku korčuliam si však nezabudnite zaobstarať prilbu a v začiatkoch aj chrániče. Ďalšou alternatívou k rýchlejšiemu športu je bicykel. Ten je síce náročnejší na obstaranie, uskladnenie a prevádzku, ale stojí to za to. A ako bonus k fyzickej kondícii, ktorú na bicykli získate aj nové zážitky zo spoznávania zaujímavých miest, na ktoré by ste sa po vlastných asi ani nedostali.

Nezabudnite na svoje zdravie
Nech už s príchodom jari začnete s akýmkoľvek športom, pamätajte na pár dôležitých vecí: všetko s mierou. Pretrénovanosť a prípadné zranenia vám určite k ničomu nepomôžu. Nikdy nezabúdajte na pitný režim – tekutiny sú počas športovania naozaj veľmi dôležité. Počas aktívneho športovania si telo pýta viac ako obyčajne. Pomôcť organizmu pri športovaní môžu aj vhodné doplnky ako napríklad magnézium,  ktoré dodajú vášmu telu potrebné vitamíny a minerály.

Magnerot je liek na vnútorné použitie s obsahom dihydrátu magnéziumorotátu. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte príbalovú informáciu a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.