Ako regenerovať po športovom výkone

Jar je tu a s ňou aj príjemné teploty a počasie, ktoré láka von. Veľa z nás sa práve v týchto dňoch odhodlalo na prvé väčšie športové výkony po dlhom a nepríjemnom chladnom počasí. Asi najčastejšou športovou prvotinou tohto roka boli pre mnohé z nás prvé jarné organizované behy. Pre telo to však mohol byť mierny šok. Ako sa vysporiadať s únavou a svalovicou a správne po športe regenerovať?

Prevencia je najlepšia
Áno, niet nič lepšieho, ako správna a nezanedbaná príprava. Tá môže byť dlhodobejšia a tiež akútna. K tej dlhodobej patrí predovšetkým udržiavanie sa v aspoň miernej kondícii počas „mimosezónneho obdobia“. Či už ide o cvičenie doma, alebo v posilňovni – aspoň akú takú kondíciu by sme si mali udržiavať počas celého roka. Akútna prevencia – to je predovšetkým rozcvičenie sa pred samotným športovým výkonom. Rozcvičku netreba naozaj nikdy zanedbávať. Absencia vhodnej rozcvičky môže dokonca spôsobiť aj vážne zranenie.

Správna regenerácia
Po silnom športovom výkone je namieste vhodná regenerácia, ktorá zabezpečí nášmu unavenému organizmu energiu, o ktorú prišiel. Môžeme zvoliť rôzne uvoľňovacie cvičenia, kúpeľ alebo masáž. Naše telo si potrebuje v prvom rade vydýchnuť, no mali by sme sa vyhýbať pasívnemu odpočinku, ktorý môže viesť k svalovej strnulosti.

Doplnky a výživa
Ak sa chystáme intenzívnejšie športovať, mali by sme si už pred tým upraviť jedálniček. Telo potrebuje viac energie a preto musíme byť pripravený na chvíľu, kedy bude treba siahnuť po zásobách. Dôležitý je samozrejme aj pitný režim a v neposlednom rade aj dopĺňanie vitamínov a minerálov, o ktoré pri aktívnom výkone prichádzame. Jedným z nich je aj magnézium  – minerál, ktorý je vhodné pri intenzívnom športovaní dopĺňať.

Ak siahnete po magnéziu, zvážte také, ktoré vďaka prirodzenému nosiču zvyšuje jeho efektívne vstrebávanie a nezaťažuje organizmus. Veľmi užitočným nosičom je kyselina orotová.  Jej asi najväčšou výhodou je, že je prirodzeného, biologického pôvodu. Nachádza sa totiž v zelenine, alebo aj v klostre a mlieku a naše telo si tak s ňou vie veľmi dobre poradiť. Na trhu je viacero magnézií, ktoré si môžeme kúpiť v lekárňach. Jedným z nich je aj Magnerot® od nemeckej spoločnosti Wörwag Pharma. Je to zároveň jediné magnézium s dihydrátom magnéziumorotátu, teda s kyselinou orotovou. Dostanete ho v každej dobrej lekárni.

Magnerot® je liek na vnútorné použitie s obsahom dihydrátu magnéziumorotátu. Pred užitím lieku si pozorne prečítajte príbalovú informáciu a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.