Ako prať udržateľne

Pranie je takmer každodennou súčasťou našich životov. Sotva stihnete vyprať plný kôš bielizne, už je zase plný a môžete prať znova. Chceli by ste začať pri praní brať ohľad na životné prostredie? Prečítajte si naše tipy, s ktorými sa naučíte prať „zelenšie“.

 

Oblečenie noste viackrát
Najjednoduchší spôsob, ako prať ekologickejšie, je neobliekať si niektoré odevy len jeden raz. Samozrejme, nevzťahuje sa to na spodnú bielizeň a ponožky. Podľa výskumov z The United Nations Environment Programme dokážete spotrebovať až päťnásobne menej energie tým, že si napríklad rifle oblečiete aspoň trikrát a vyperiete ich v studenej vode. To rovnako platí aj pre svetre, mikiny či bundy.

 

Správna prací program a teplota prania
K ekologickému praniu patrí správna voľba pracieho cyklu. Pokiaľ máte len zľahka zašpinené tričko, nemusíte ho prať na 60 °C a dvojhodinovým programom, postačí kratší s nižšou teplotou. Niektoré moderné pračky majú aj ekologický cyklus prania. Choďte sa pozrieť, možno práve aj tá vaša taký program ponúka. Eko prací program využíva nízku teplotu vody a umožňuje získať najlepšie výsledky s nízkou spotrebou energie. Studené pranie šetrí energiu, keď približne 90 % spotrebovanej energie sa využíva na ohrev vody. Studené pranie je zároveň šetrnejšie k textilným vláknam. Nedochádza tak k zbytočnému opotrebovaniu oblečenia, rovnako ako k blednutiu farieb. Aj eko pranie má svoje pravidlá. Pračku zbytočne nepreplňujte, pretože sa bielizeň dostatočně nevyperie a pokiaľ periete utierky, uteráky či látkové plienky, voľte v každom prípade vyššiu teplotu prania, aby ste zlikvidovali väčšinu baktérií. Počas prania pri nízkej teplote si takisto najskôr skontrolujte, ako funguje váš prací prostriedok, či je k tomuto spôsobu prania vhodný a či sa rozpúšťa pri nižších teplotách vody. Väčšina ekologických pracích prostriedkov účinkuje už od teploty 40 °C.

Tým, že pračku čo najviac naplníte, šetríte nielen vodu, ale taktiež výdavky za elektrickú energiu. Zdroj: Canva

Triedenie oblečenia
Pri udržateľnom praní je potrebné myslieť aj na správne triedenie bielizne. Oblečenie roztrieďte podľa farieb a materiálov, pretože práve tieto faktory ovplyvňujú teplotu prania. Pokiaľ máte veľmi znečistený odev, namočte ho na noc do vody a následne očistite pomocou žlčového mydla, ktoré pomáha odstraňovať škvrny od trávy, potu, mastné fľaky, krv a zvyšky jedla. Po tomto kroku bielizeň vyperte v ekologickom pracom prostriedku. Ekologické pracie prostriedky neobsahujú bieliace činidlá ani silné čistiace zložky, preto je potrebné urobiť predpieranie žlčovým mydlom.

Pred prvým použitím je nutné obliečky aspoň jeden až dvakrát vyprať na odporúčanú teplotu s príslušným pracím prostriedkom, najlepšie na dlhý bavlnený program. Zdroj: Matějovský a.s.

Ekologickejšie pranie
Persil Eco Power Bars je inovatívny prací prášok vo forme tabliet v 100% biologicky odbúrateľnom obale. Balenie je z recyklovaného papieru a zároveň spoľahlivo poskytuje 100% silu Persil. Persil Eco Power Bars, ktoré dodávajú oblečeniu hĺbkovú čistotu a dlhotrvajúcu sviežosť, ponúkajú spotrebiteľom osvedčenú kvalitu pracieho prostriedku Persil v udržateľnom a kompaktnom balení. Každá krabička obsahuje 20 pracích tabliet, ktoré sú jednotlivo zabalené vo vode rozpustnej fólii. Ľahko sa používajú i dávkujú, sú praktické a jednoducho prenosné. Ochranná fólia je rozpustná vo vode a je plne biologicky odbúrateľná. Pred praním ju teda nemusíte odstraňovať.

Návod na použitie: Jednoducho položte Persil Eco Power Bar do zadnej časti bubna pračky a vložte bielizeň. Je možné ho použiť pri všetkých teplotách vody, vrátane studenej. Umiestnite jednu tabletu pri normálnom plnení prania (pri mäkkej či stredne tvrdej vode) a dve tablety pre veľké množstvo bielizne alebo pri veľmi znečistenom oblečení (eventuálne pri praní v tvrdej vode). Užite si účinnú praciu sílu Persil udržateľnejším spôsobom!

Užite si účinnú praciu silu Persil udržateľnejším spôsobem! Zdroj: Henkel

Pokiaľ túžite po voňavej bielizni a oblečení, vyskúšajte novú, prírodnú radu aviváží Silan Naturals. Aviváže Silan Naturals obsahujú 99 % zložiek prírodéího pôvodu, sú bez silikónov, farbív a mikroplastov. V každej fľaši sa ukrýva nová unikátna zložka rastlinného pôvodu na zmäkčenie oblečenia počas prania a parfémy, ktoré sú biologicky rýchlejšie odbúrateľné. Silan Naturals sú balené v 100% PET fľaši s ľahko odstrániteľným a recyklovateľným obalom.

Mohlo by vás zaujímať: Ako prať obliečky, aby zostali ako nové? Máme pre vás 5 praktických tipov

Závesy odporúčame prať na šetrný program s nižšími otáčkami pri žmýkaní. Zdroj: Matějovský a.s.

Čistá pračka
Aby pračka fungovala tak, ako má, je dôležité ju pravidelne čistiť od vodného kameňa. Najvhodnejšou alternatívou je vyrobiť si domáci roztok z octu a jedlej sódy. Pračku po praní nechajte otvorenú, aby sa odparila prebytočná voda a utrite tesniacu gumu, v ktorej sa zvykne pod vplyvom vlhkosti tvorit plieseň. Pravidelné čištenie pračky predlžuje jej životnosť a znižuje spotrebu elektriny.

Deku je možné prať na 30 °C s jemným pracím prostriedkom. Zdroj: Matějovský a.s.

Tip na záver: Najekologickejším, a zároveň najlacnejším spôsobom, ako sušiť vypratú bielizeň, je nechať ju usušiť voľne na vzduchu. Pokiaľ nemáte záhradu, kde by ste bielizeň zavesili na šnúry a nechali ju usušiť, na trhu sú dostupné rôzne druhy závesných alebo stojacích sušiakov aj na domáce použitie, ktoré na rozdiel od sušičky nepotrebujú elektricke pripojenie.

Zdroj: Katka M.

 

Popisky k fotografiám:

  • Tým, že pračku čo najviac naplníte, šetríte nielen vodu, ale taktiež výdavky za elektrickú energiu. Zdroj: Canva
  • Kvalitné bavlnené obliečky si zaslúžia správnu starostlivosť. Zdroj: Matějovský a.s.
  • Závesy odporúčame prať na šetrný program s nižšími otáčkami pri žmýkaní. Zdroj: Matějovský a.s.
  • Pred prvým použitím je nutné obliečky aspoň jeden až dvakrát vyprať na odporúčanú teplotu s príslušným pracím prostriedkom, najlepšie na dlhý bavlnený program. Zdroj: Matějovský a.s.
  • Užite si účinnú praciu silu Persil udržateľnejším spôsobem! Zdroj: Henkel
  • Deku je možné prať na 30 °C s jemným pracím prostriedkom. Zdroj: Matějovský a.s.