Ako a kde bez obmedzení najviac ušetriť elektrinu a vodu v kuchyni?

Zdroj obrázka: Marc Calleja/Shutterstock.com

Hľadanie úspor v domácnosti sa s s príchodom chladnej zimy blíži. Avšak, nielen vyhľadávanie vhodných tipov a spôsobov je cesta. Zamerať by ste sa mali aj na viaceré a špecifické druhy miestností a priestorov, z ktorých sa naša domácnosť skladá. A kuchyňa je jednou z nich. Kuchyňa je jednou z najviac vyťažených miestností v dome, takže aj využitie energie a spotreba vody bude v týchto priestoroch vysoká.

 

Ako a kde ale ušetriť, keď si nemôžete chod domácnosti a tohto priestoru dovoliť ohroziť zníženým výkonom?

Ušetrite elektrinu pri varení

Spotreba energie je vo väčšine kuchýň najväčším nákladom. Rôznymi opatreniami však môžete rýchlo a jednoducho ušetriť veľa peňazí. Jeden z najdôležitejších bodov je zároveň aj najjednoduchší: pri varení používajte pokrievku! Ušetríte tak viac ako 50 percent energie bez toho, aby ste sa museli obmedzovať alebo meniť svoje procesy.

Alebo ešte lepšie, použite tlakový hrniec. Vďaka vysokému tlaku v hrnci sa jedlo uvarí rýchlejšie. Ušetríte tak nielen elektrinu, ale aj čas. To isté platí, ak rúru nepredhrievate.

Potenciál úspor predstavuje aj výber osvetlenia v kuchyni, ak je to možné, použite energeticky úsporné žiarovky alebo ešte lepšie LED svietidlá. Pomôcť môže aj výber modernej elektrickej zásuvky, ktorá vám spotrebovanú energiu počíta a kontroluje.

Využívajte cesty úspor aj pri praní

Oceníte to nielen pri čistení septika, ale aj pri kontrole zostatku peňazí na účte. V práčovni je tiež obrovský potenciál úspor. Pri praní bielizne existuje niekoľko spôsobov, ako ušetriť elektrickú energiu. Na spotrebu elektrickej energie má zásadný vplyv výber teploty a pracieho programu.

Pri ďalšom praní sa skúste zaobísť bez programu predpierania a znížte teplotu zo 40 °C na 30 °C. Ďalším žrútom energie sú sušičky. Namiesto toho použite sušiak alebo – ak je to možné – nainštalujte na záhrade šnúru na bielizeň.

Dobre si premyslite výber elektrospotrebičov

Elektrické spotrebiče ako chladničky, mrazničky, sporáky a rúry sú jedny z najväčších žrútov energie v domácnostiach. Mnohé moderné zariadenia však svojim majiteľom prinášajú veľký potenciál úspor.

Ak teda ešte len plánujete kúpu novej kuchyne, mali by ste venovať osobitnú pozornosť energetickej účinnosti týchto spotrebičov. Napríklad  indukčná varná doska je obzvlášť ekonomická, pretože sa tu nezohrieva celá varná doska, ale teplo sa vytvára priamo v hrnci magnetickým poľom.

Znížte spotrebu vody

Spotreba vody je popri nákladoch na elektrinu jedným z hlavných nákladových faktorov v kuchyni. Najlepší spôsob, ako ušetriť vodu, je zaobstarať si ekonomickú umývačku riadu. Nové modely spotrebujú podstatne menej vody, ako je potrebné pri ručnom umývaní, čo však neznamená, že sa bez odolného nerezového drezu v kuchyni zaobídete.

Pri jeho používaní, rovnako ako v kúpeľni, aj v kuchyni pomôže nainštalovať vložku šetriacu vodu. Pri umývaní rúk alebo ovocia a zeleniny teda spotrebujete menej cenného zdroja.

Ako vidíte, úspora elektriny a vody v kuchyni nie je ani zďaleka taká zložitá, ako by sa vám na prvý pohľad mohlo zdať. Tak to s našimi radami skúste.

Zdroj obrázka: Marc Calleja/Shutterstock.com