5 krokov k udržateľne upratanému domovu

Zdroj obrázku: www.majster-regal.sk

Krásne uprataný domov dokáže po uponáhľanom dni pôsobiť ako elixír na dušu. Upratovanie však nie je celkom jednoduchá záležitosť. Často dokáže byť veľmi náročné a oberať nás o toľko potrebný voľný čas.

 

Ako mať stále upratané aj s minimom námahy?

Neužitočné veci musia ísť preč

Pre vytvorenie večne uprataného priestoru by ste si mali vziať k srdcu jedno z pravidiel minimalizmu, ktoré nás učí nechávať si iba tie veci, ku ktorým máme vzťah alebo sú pre nás užitočné. Predmety s čisto estetickým významom by nemali zaberať viac ako 10 % priestoru. Ak teda nemajú predmety pre vás význam, preč s nimi. Nemusíte ich však hneď vyhadzovať, skúste ich niekomu darovať alebo predať na bazáre.

 

Všetko musí mať svoje miesto

Každý jeden predmet musí mať priestor kam ho môžete odložiť. Ak sa totiž naučíte jednoduché pravidlo odkladania vecí na určené miesto, budete mať vyhraté. Vyhnete sa tak večnému prekladaniu vecí zo strany na stranu.

Na vytvorenie odkladacieho priestoru vám postačia aj lacné regály, ktoré dokážete využiť rozmanitými spôsobmi. V rôznych farebných prevedeniach ich môžete využiť ako police pre knihy v obývačke alebo ako stolík pod televízor.

Zdroj obrázku: www.majster-regal.sk

 

Vytvorte dostatok úložného priestoru

Dostatočný úložný priestor je alfou a omegou udržateľne upratanej domácnosti. Aj drobnosti jednoduchšie upracete, ak budete mať boxy, do ktorých ich môžete poukladať. Boxy a krabice najlepšie vyzerajú uložené v regáloch. Ak má váš domov iba malú komoru alebo špajzu, nemusíte sa obávať, variabilita vyrábaných regálov ponúka rôzne možnosti ich využitia.

Môžu poslúžiť nielen v komore na odkladanie sezónnych vecí, ale aj na balkóne ako odkladací priestor pre boxy s topánkami. Regály môžete kúpiť úzke, široké, nízke či vysoké. Doslova ich dokážete napasovať do každého kúta či úzkeho priestoru.

 

Upratujte postupne

Aby vás žiadna návšteva nikdy neprekvapila nepripravených, je vhodné upratovať každý deň jednu miestnosť. Váš domov bude vždy aspoň z časti uprataný a na rýchle dokončenie nemusíte vynaložiť toľko úsilia.

Najvhodnejšie je vytvoriť si rozpis podľa ktorého budete vedieť ktorú miestnosť chcete dať v daný deň do poriadku. Vysávanie alebo umývanie podlahy môžete robiť naraz v celom byte či dome. Bude to tak efektívnejšie.

 

Do upratovania zapojte všetkých členov domácnosti

Ak má vaša domácnosť viac členov, zapojte do upratovania všetkých. V rozpise môžu byť presne stanovené činnosti pre každého člena. Upratovanie tak zaberie každému iba pár minút a nikoho nebude oberať o vzácny voľný čas. Nezabudnite, že utrieť prach či vypratať umývačku pokojne zvládnu aj deti.

Upratovanie vášho domova nemusí byť veľkým strašiakom pokiaľ si ho riadne zorganizujete a zapojíte do neho čo najviac obyvateľov domácnosti. Nezabudnite si však raz za čas naplánovať aj veľké sezónne upratovanie, počas ktorého sa môžete zbaviť zbytočností alebo prebrať oblečenie či zásoby jedla.

Zdroj obrázkov: www.majster-regal.sk