10 minút, ktoré vám zabezpečia skvelú dovolenku

10 minút, ktoré vám zabezpečia skvelú dovolenku

Príprava na letnú dovolenku nie je len o výbere nových plaviek, kúpe opaľovacích krémov a čítaní bedekrov. Aj keď ste pripravení vypnúť a relaxovať, pár minút zo svojho osobného času by ste mali venovať aj nevyhnutným povinnostiam. Všetky ich zvládnete vybaviť rýchlo a jednoducho z pohodlia svojej obývačky. Už 10 minút strávených za počítačom pred odchodom na dovolenku môže znamenať rozdiel medzi skvelou a otrasnou dovolenkou.

1. Päťminútovka – Poistenie

Pred odchodomna dovolenku je každý naladený len na pozitívne zážitky a nepripúšťa si nič, čo by mohlo dovolenku pokaziť. Nečakané zranenie alebo choroba sa nám však môžu prihodiť aj na dovolenke a dokážu ju celú skomplikovať. O to viac, ak dovolenkový rozpočet nedokáže pokryť vzniknuté náklady za lekársku starostlivosť.

Prvých 5 minút teda venujte uzatvoreniu cestovného poistenia ONLINE. Ušetrené stovky až tisícky eur za zdravotnú starostlivosť alebo pri problémoch so stratou batožiny sú prvým pádnym dôvodom. Ale aj pomoc v krízovej situácii od kvalitnej asistenčnej služby je dobrý dôvod ísť na web a za pár minút si vybaviť poistenie.

2. Účty treba platiť aj keď ste na dovolenke

Ďalších pár minút venujte svojim financiám v banke. Oplatí sa skontrolovať, či máte dostatočný zostatok na účte, aby počas vašich ciest nevznikol problém s úhradou nastavených trvalých príkazov. Vypnutá elektrina alebo neuhradené splátky určite nie sú veci, ktoré chcete riešiť hneď po návrate z dovolenky. V neposlednom rade si skontrolujte platnosť vašej platobnej karty a limitu na výber či platby.

3. Myslite na bezpečnosť

Aj naše ďalšie odporúčanie sa týka peňazí. Ak by ste predsa len potrebovali vykonať online platby aj na dovolenke, vyhnite sa WIFI pripojeniam. Vždy si nájdite bezpečné pripojenie v rámci rezortu.

4. Varovanie a pomoc v prvej chvíli

Záver preddovolenkovej online desaťminútovky venujte kontrole stránky Ministerstva zahraničných vecí Slovenskej republiky. Ak ste si vybrali netradičnú destináciu, môžete skontrolovať, či je pre vás cestovanie do tejto oblasti bezpečné. Zároveň môžete zvážiť registráciu na bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách. Registrácia je dobrovoľná a bezplatná.

Aj pri tradičnej destinácii sa určite oplatí poznačiť si kontaktné údaje najbližšieho zastupiteľského úradu Slovenskej republiky, na ktoré sa môžete v prípade núdze obrátiť.

Tip na záver

5. Aj zábava sa dá naplánovať

Ak už ste vybavili praktické a dôležité veci, vrhnite sa na plánovanie zábavy. Online svet ponúka jedinečnú možnosť, ako za pár minút zistiť všetky potrebné informácie o vysnívanej destinácii. Pripravte si plán so všetkými atrakciami, pamiatkami alebo možnosťami športovania, ktoré by ste radi vyskúšali. Dovolenku si tak užijete plnými dúškami a nebudete strácať čas hľadaním základných informácií. Dobrý tip je aj nákup elektronických kníh namiesto papierových, alebo stiahnutie hudby a filmov, ktoré ušetria miesto vo vašej batožine na úlovky z dovolenkových nákupov.