Žiadne stretnutia nie sú náhodné

Ak ste sa niekedy zamysleli nad tým, prečo ste sa vo vašom živote stretli s práve s tým či oným človekom, zrejme ste si možno neuvedomili, že do vášho života vstúpil pre to, aby ste sa prostredníctvom neho niečo naučili. Aj pozitívne, aj negatívne situácie sú istými lekciami a môžu vám pomôcť vo vašom osobnom raste.

Ako teda poznávať seba samého prostredníctvom druhých opisuje Kay Pollak vo svojej knihe s názvom Žiadne stretnutia nie sú náhodné.

Stretnutia nás obohacujú

Táto „malá veľká“ knižka obsahuje niekoľko pekných myšlienok, ktoré vás obohatia a prispejú k zlepšeniu medziľudských vzťahov, ale aj k lepšiemu spoznávaniu seba samého. Dozviete sa zároveň, čo môžete urobiť, aby ste sa cítili lepšie a mali bližší vzťah k sebe.

„Od každého človeka, s ktorým sa stretnem, sa môžem niečo naučiť,“ to je len jedna z múdrych myšlienok, ktoré nám Kay Pollak ponúka na zamyslenie. Ďalšou zaujímavou myšlienkou, nad ktorou sa pozastaví je tá, že „namiesto poznania seba samého často obviňujeme druhých.“ Určite súhlasíme s autorovým tvrdením, že časté problémy, ktoré máme, premietame na druhých a obviňujeme za to iných.

Na všetky vzťahy s ľuďmi a na stretnutia sa podľa autora máme dívať ako na možnosť pracovať na vlastnom rozvoji.

Ak sú naše stretnutia nepríjemné a stretneme človeka, na ktorom nám niečo prekáža a považujeme to za zlé, je potrebné si uvedomiť, že to je len maska, obranný štít, ktorý si tento človek vytvoril ako spôsob obrany. „V skutočnosti je to však volanie o pomoc.“ Našou úlohou je tak rozpoznať toto volanie o pomoc a nie týmto človekom pohŕdať.

Zmeňme myslenie

Nie je zlé, ak sa pozastavíme nad problémami, ktoré máme a zmeníme naše myslenie. A keďže všetky zmeny vychádzajú z našej mysle, mali by sme mať pozitívne predstavy.

Keď najbližšie stretneš niekoho, kto bude podráždený, rozzúrený, arogantný, ironický, kritický alebo hysterický, potichu si pripomeň: “Človek, ktorý sa cíti dobre, nemá potrebu na niekoho útočiť a nemusí nikoho zosmiešňovať.“ Skutočne by sme sa mali niekedy nad situáciami viac zamýšľať a vedieť toho druhého pochopiť. Ak reakcie takého človeka dokážeme rozoznať, potom dokážeme reagovať tak, aby sa táto osoba cítila lepšie. Výsledok bude pozitívny pre obe strany.

Nie je zlé, ak sa občas zamyslíme nad filozofickými myšlienkami, ktoré môžeme vo vlastnej mysli rozvíjať. Autor Kay Polllak nám vo svojej knihe s krásnym názvom ponúka užitočné lekcie života, ktoré nám môžu pomôcť v duchovnom raste. Stále sa máme čo učiť, pokiaľ ide o medziľudské vzťahy. Človek si často vytvára mylné predstavy o sebe aj druhých, čo negatívne vplýva na našu komunikáciu s okolím. Autor je presvedčený, že pri každom stretnutí s nejakým človekom sa môžeme niečo naučiť. Predkladá sériu jednoduchých nápadov, pohľadov, rád a cvičení, ktoré nám pomôžu pravdivo vidieť samých seba aj druhých.