Zbavte sa závislosti na internete

Dnes už asi nie je žiadnym prekvapením, ak niekto je závislý na internete. Závislosť od internetu je, dá sa povedať, taká istá ako keby sme stávkovali. Láka nás to stále viac a viac a stále svoj čas staviame na to, že sme obklopení v zajatí internetu a sociálnych sietí.

Závislosť od internetu sa u nás môže prejaviť vo viacerých oblastiach. Ak teda chcete vedieť, či ste naozaj závislí od internetu, pozrite sa, či spĺňate týchto nasledujúcich 6 príznakov :

  • Dôležitosť: aktivita na počítači alebo internete sa stáva najdôležitejšou vo vašom živote. Ovplyvňuje nielen vaše správanie, ale aj myslenie a púta vašu pozornosť. Aj keď sa tejto aktivite práve nevenujete, aspoň o nej rozmýšľate, plánujete ju a tešíte sa na ňu.
  • Zmeny nálady: ak sa práve nevenujete tejto aktivite, všimnite si, ako sa vám zmení nálada, ako reagujete podráždene, nervózne, nesústredene.
  • Zvyšovanie tolerancie: na vytvorenie príjemného pocitu potrebuje človek tráviť pri aktivite stále viac času. Nie je schopný prestať v čase, ktorý si dopredu naplánoval, stále nájde ešte niečo, čo potrebuje spraviť (dokončiť ďalší level v hre) alebo si pozrieť (ďalšie videá alebo stránky).
  • Abstinenčné príznaky: po prerušení aktivity sa dostavujú nepríjemné pocity, rovnako ako vtedy, keď sa človek dlhšiu dobu nemôže aktivite venovať. Po svojej aktivite túži rovnako ako drogovo závislí po ďalšej dávke drogy. Reaguje podráždene, ak sa nemôže dostať k počítaču alebo ak sa ocitne niekde, kde nie je pripojenie na internet alebo mobilný signál.
  • Konflikty s okolím: človek sa pre svoju závislosť dostáva do konfliktov s okolím, pretože zanedbáva svojich blízkych, školu, prácu či ostatné záujmy, nedodržiava dohodnuté termíny.
  • Recidívy: aj keď sa človek snaží závislosti vyhýbať, skúša s ňou prestať alebo ju aspoň obmedziť, často jej znova podľahne. Pri recidíve býva dokonca vtiahnutý rýchlejšie a hlbšie.
  • Zmiešané pocity: človek na jednej strane prežíva príjemné pocity a úľavu, keď sa môže venovať svojej aktivite na internete, na druhej strane má pocit zlyhania, keď sa mu opakovane nepodarí vyhrať nad závislosťou. Tiež má pocity hanby a viny, výčitky svedomia pre čas, ktorý trávi na internete alebo pre aktivity, ktorým sa venuje (napr. závislosť na internetovej pornografii).

Zo štúdií, ktoré sa venovali závislosti od internetu môžeme povedať, že dnes postihuje ľudí najčastejšie vo veku od 15-30 rokov. Ide teda okolo 13 % mladých ľudí na Slovensku, čo je približne každý ôsmy mladý človek. Avšak, možností, ako si spraviť pestrejší deň a využiť ho na niečo zaujímavejšie a kreatívnejšie je mnoho. Zaraďte preto do svojho dňa nielen četovanie s kamošmi, ale napríklad aj osobné stretnutie, kde sa porozprávate, zmeníte prostredie alebo len tak aj sám/sama zbehnúť niekde do prírody sa poprechádza či zabehať si. Poprípade uvedomiť si, aký koníček ma baví a venovať mu aspoň toľko času koľko strávime za počítačom či internetom.

Verte, aj keď si niekedy myslíte, že netrávite až toľko času a že nie ste závislí, dajte si stávku, že na internet napríklad prídete len raz za deň na 15-20 minút, pozriete čo je nové a odídete. Ak sa to dá, zrejme to s vami nie je zlé, ale ak s tým máte problém, skúste sa nad sebou zamyslieť a zmeniť niečo vo svojom živote.

Autor: Miriama L.
Foto: Ingimage

Zbavte sa závislosti na internete