Vyhnite sa vŕtaniu zubov: Stačí dodržiavať 8 jednoduchých pravidiel

dodržujte 8 jednoduchých pravidiel pri čistení zubov

Zubárska vŕtačka je pre mnohých symbol utrpenia. Pritom vôbec nie je zložité vyhnúť sa jej. Žiaľ mnohí robíme v tomto smere viacero chýb – neovládame správnu techniku čistenia zubov, podceňujeme preventívne prehliadky a pojmy ako medzizubné kefky či škrabka na jazyk sú ešte stále pre mnohých zahalené rúškom tajomstva. Ako sa o zuby správne starať a do stomatologickej ambulancie chodiť bez strachu?

1. Ako dlho? Kým nie sú čisté!
Rodičia nás zväčša učili, že zuby treba umývať minimálne 2 – 3 minúty. Podľa odborníkov je však dôležité ako dobre si zuby čistíme, nie ako dlho. Zuby čistíme dovtedy, kým nie sú úplne čisté. Overíte si to jazykom – čisté zuby sú na pocit hladké. Ak povlak stále cítime, treba ich dočistiť aj jednozväzkovou kefkou.

2. Stavte na správnu techniku
Pri umývaní zubov je vhodné mať zaužívaný postup, ktorého sa držíme – začať môžeme napríklad vonkajšími plochami zubov, následne prejdeme na vnútorné, najskôr horné a potom dolné zuby. Polovica plochy vlákien zubnej kefky by mala byť na ďasne a polovica na zube. Dôležitá je aj pozícia kefky, ktorá by mala byť v 45-stupňovom uhle. Ideálne je na zuby netlačiť a pri čistení vykonávať iba malé krúživé pohyby.

3. Používajte medzizubnú kefku
Zubný kaz sa veľmi často tvorí v medzizubných priestoroch. Preto ich treba vyčistiť medzizubnou kefkou minimálne raz denne, ideálne večer. S výberom správnej veľkosti vám poradí váš zubár alebo dentálny hygienik. Prekážkou nie sú ani malé medzery medzi zubami. Kefky z extra tenkým drôtom a jemnými vláknami sa dostanú aj do najužších priestorov. Samotné použitie je jednoduché, stačí jediný pohyb dnu a von.

4. Vyhýbajte sa pastám s obsahom SLS
Veľká časť zubných pást obsahuje agresívne penidlo sodium lauryl sulfát. Pena však vytvára falošný pocit čistoty, čo najmä u detí skracuje čas čistenia zubov. Okrem toho jej nadmerné množstvo obmedzuje vlákna kefky v plnení si čistiacej funkcie. Ešte nejaký dôvod, prečo používať pastu bez SLS? Táto látka vysušuje sliznicu a zvyšuje riziko vzniku áft.

5. Naše telo vie ako na to
Ľudské telo je vybavené aj na ochranu pre kazmi. Vyberte si pastu, ktorou podporíte túto prirodzenú obranyschopnosť. Už samotné sliny obsahujú špeciálne enzýmy s antibakteriálnou funkciou. V obchodoch nájdete aj pasty, ktoré obsahujú práve tieto enzýmy. To isté platí aj o hydroxylapatite. Tento minerál je základná stavebná zložka zubnej skloviny, existujú však aj pasty s jeho obsahom. Ich používanie spevňuje sklovinu a zuby tak budú ešte odolnejšie proti kazom.

6. Doprajte si vhodné potraviny 
Niektoré potraviny majú prirodzenú schopnosť napomáhať čisteniu zubov. Samozrejme, nie sú náhradou kefky, pasty a ďalších dentálnych pomocníkov, avšak sú pre chrup užitočné. Ide napríklad o surovú mrkvu, jabĺčka alebo zeler.

7. Kefka po ovocí zubom ublíži
Aj vy si v dobrej viere čistíte zuby bezprostredne po skonzumovaní ovocia, ovocného džúsu či vypití citrónovej vody? Pozor, takýmto spôsobom zubom škodíte, pretože kvôli kyselinám zastúpeným v ovocí je zubná sklovina oslabená. Z tohto dôvodu treba počkať s čistením minimálne 30 minút.

8. Po večernom umytí zubov už ani omrvinku
Po umytí zubov by ste si už nemali dopriať ani len drobnosť na zahryznutie. Zvyšky jedla sa totiž počas spánku v ústnej dutine rozkladajú a množia sa baktérie spôsobujúce zubný kaz. Okrem toho je obmedzená produkcia slín, ktoré by mohli v tomto smere aspoň trošku pomôcť. Výsledok? Zubný kaz, zapáchajúci dych a zažltnuté zuby. Riešenie? Po večernom umytí zubov nejesť, alebo prekonať pohodlnosť a umyť si zuby ešte raz.

Autor:AKA
Zdroj:curaprox