Vy a vaše dieťa = rovnaký mozog

Často považujeme svoje deti za hlúpučké stvorenia, a to nielen v období ich prvých rokov, ale aj neskôr. Ako často počúvam v obchodoch neadekvátnu komunikáciu s potomkami, ktorých rodičia si na nich kompenzujú svoje nízke sebavedomie a zlé nálady – to je kriku, zakazovania a vyhrážok!

Už málokto si však uvedomuje, že sú to práve tie roky, keď sa nám nezdá, že vychovávame, a pritom vychovávame najviac. Zo svojich pozorovaní som prišiel k záveru, že 70 % emočného nastavenia majú jedinci vložených do 7 rokov života.

Ešte aby to tak nebolo! Ľudský mozog sa narodí ako jediný orgán, ktorý s vekom nerastie, ale odumiera. Už po narodení majú deti mozog v plnej sile ako dospelí, len v ňom nemajú žiadne dáta okrem operačného systému na údržbu a rast tela. Len preto nám pripadajú neohrabané, nedospelé a nehovoriace. Ide však len o klam. Ich mozog je rovnako výkonný ako mozog dospelých.

Dôkazom vám môže byť schopnosť dieťaťa naučiť sa materinský jazyk a k tomu ešte napríklad dva ďalšie, a to v rovnakej kvalite ako rodení hovorcovia. Ako ťažko sa oproti nim my dospelí učíme cudzie jazyky? Len si spomeňte na vlastné učenie sa angličtiny či nemčiny, a to nehovorím o čínštine. Detský mozog je taký výkonný, že tieto úlohy zvládne na výbornú a ani sa pri tom nezapotí.

Počet chýb v tomto učení spoznáme až v dospelosti. Jedinec jednoducho nevie hovoriť, používa nesprávne slová a logopéd má na chlieb.

Počas toho nespútaného výkonu mozgu sa doň však dostávajú aj ďalšie veci. Tisíce denných skúseností o tom, ako sme boli milovaní, ako nám bola dávaná najavo naša hodnota, čo je zlosť, nenávisť, príkorie a trest. Mohol by som tu menovať tony príkladov, keď si mozog spravil vlastné závery zo skúseností, z toho, čo videl a počul.

V detstve neexistuje prideľovanie hodnôt do mozgu vo forme „toto je správne a toto nesprávne“. V každej rodine sú za zatvorenými dverami vlastné hodnoty, pravidlá a spôsoby správania, a je úplne jedno, či sa dvojica pri ich realizovaní cíti dobre, alebo zle a previnilo. Dieťa má taký obrovský výkon svojho mladého počítača, že nasaje úplne všetko.

Keď raz maličký dospeje, vie síce dobre rozprávať, ale koľko chýb je v jeho emočnej reči? Často sa to zistí až po tridsiatke. Logopéd v tomto prípade už nepomôže. Poruchy emočného nasatia začnú komplikovať jedincov život vo všetkých oblastiach, kde sa priučil niečomu nesprávnemu. Začne robiť hlúposti napríklad v oblasti vzťahu k druhému pohlaviu alebo si nedokáže nastaviť zdravé sebavedomie, alebo donekonečna sedí v hlúpej práci namiesto toho, aby začal uplatňovať svoj talent.

Súčasnosť prikazuje oprávnenie na kadečo, ale nie na výchovu detí. Tak kdekto plodí potomkov a potom sa ako spoločnosť čudujeme, prečo je toľko násilia, depresií, podvodov, falše a samovrážd.

Takže, milí rodičia, pozor na to. Narodením dieťaťa ste dostali do svojej domácnosti najsilnejší počítač na svete, ktorý s 38 × 1015 operácií za sekundu má dostatok kapacity, aby od vás odkukal úplne všetko!

Autor: Ing. Aleš Kalina