Túžbu víťaziť máme rovnakú, znie motto športovcov s mentálnym postihnutím

Túžbu víťaziť máme rovnakú, znie motto športovcov s mentálnym postihnutím

Radosť z výkonov a víťazstiev si dnes naplno užívali mentálne postihnutí športovci na X. Národných hrách špeciálnych olympiád, ktoré sú kvalifikačným podujatím na 15. Svetovú letnú špeciálnu olympiádu v Abu Dhabí. Nad podujatím v olympijskom tréningovom centre x-bionic prevzala záštitu strelkyňa Danka Barteková a ako dobrovoľníci vypomáhali študenti Akadémie Policajného zboru v Bratislave.

Počas X. Národných hier špeciálnych olympiád, ktoré pre športovcov s mentálnym postihnutím zorganizovalo Special Olympics Slovakia, mohli športovci prvýkrát súťažiť v profesionálnych podmienkach x-bionic a za účasti medzinárodných družstiev. ,,Dali sme si na všetkom záležať. V spolupráci s Ingrid Fašiangovou, riaditeľkou divadla Nová scéna, sme pripravili otvárací ceremoniál, ktorý naštartoval našich športovcov a povzbudil ich. Išlo im o veľa, dnes sa mohli  totiž kvalifikovať na 15. Svetovú letnú špeciálnu olympiádu, ktorá bude o dva roky v Abu Dhabí,“ povedala Eva Gažová, národná riaditeľka Special Olympics Slovakia.

V Šamoríne sa dopoludnia rozhorel oheň špeciálnych olympiád, ktorý počas ceremoniálu niesli športové osobnosti ako Danka Barteková, Filip Šebo, Marcel Matanin a za Special Olympics Slovakia to bol Jakub Kriššák. Vlajkonosičmi boli športovci Special Olympics Juraj Šuster a Gabriela Petrovičová, sľub športovcov zložila plavkyňa Silvia Stehová, zástupkyňa športovcov v Predsedníctve Special Olympics Slovakia. Počas dňa si v atletike, plávaní, stolnom tenise, tenise, cyklistike, modernej gymnastike a v unifikovanom volejbale zmeralo sily viac ako 170 súťažiacich. Hoci išlo o národné hry, zúčastnili sa ich aj reprezentanti z Maďarska a Čiech. ,,Každá skúsenosť je pre našich športovcov cenná a ak sa im podarí získať medailu, len to znásobí ich pocit radosti z výkonu. Special Olympics je výnimočné v tom, že ocenenie získavajú športovci od prvého až po ôsme miesto. Dnes sme udelili spolu 320 medailí,“ doplnila Eva Lysičanová, prezidentka Special Olympics Slovakia.

Dobrovoľníkmi sa stali budúci policajti
Vďaka takýmto súťažiam sa športovci s mentálnym postihnutím dostávajú do povedomia a šport je jedna z najlepších foriem, ako ich začleňovať do spoločnosti. Bez pomoci dobrovoľníkov by sa však organizácia Special Olympics nezaobišla, sú celoročne jej pevnou súčasťou. ,,Nadviazali sme spoluprácu s Akadémiou Policajného zboru v Bratislave, čím sme posunuli dobrovoľníctvo na vyššiu úroveň. Už nebudeme musieť pred každým podujatím robiť nábor nových dobrovoľníkov, preto sme za túto podporu nesmierne vďační,” vysvetľuje Eva Gažová. Na X. Národných hrách špeciálnych olympiád sa do akcie zapojilo až 40 študentov akadémie. ,,Učíme našich študentov, ako pomáhať a chrániť, spojenie so Special Olympics Slovakia je preto výborným doplnením nášho úsilia. Pre študentov to bude zároveň dobrá vizitka, že sa zapájali do charitatívnych podujatí a že sú spätí s celosvetovo známou organizáciou,“ hovorí Lucia Kurilovská, rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave. Na hrách pomáhali aj študenti z gymnázia Juraja Hronca v Bratislave.

Túžbu víťaziť máme rovnakú!
Special Olympics Slovakia si už našlo veľa fanúšikov aj medzi profesionálnymi športovcami. ,,Pri športovaní by mali mať všetci rovnakú šancu. Som nadšená, že ľudia s mentálnym postihnutím nachádzajú práve v športe zmysel života, že v nich prebúdza chuť víťaziť. U týchto športovcov je úžasné pozorovať, akí sú šťastní, ak sa im podarí uspieť a takú radosť často neprežívajú ani ich zdraví rovesníci,“ dodala Danka Barteková, olympijská medailistka a členka Medzinárodného olympijského výboru, ktorá prevzala záštitu nad podujatím a jej združenie Zamierené na talenty venovalo Special Olympics Slovakia šek v hodnote 1500 eur. Ambasádorka Fair play Rady Európy Katarína Raczová organizácii na podujatí odovzdala plaketu Fair play za podporu šírenia myšlienok solidarity a priateľstva v športe.

„Chcem sa poďakovať všetkým partnerom Special Olympics Slovakia, ktorí umožňujú našim športovcom zažívať úspechy z výkonov, pretože túžbu víťaziť máme všetci rovnakú. Sme im vďační za všetky inšpirácie a šírenie nášho posolstva. Z takejto spolupráce vzišli napríklad tričká s nápisom Respect me, respect everyone, čo znamená Rešpektuj mňa, rešpektuj každého, ktoré si športovci osvojili. Toto motto jednoznačne patrí do filozofie Special Olympics,” zdôraznila Eva Gažová. ,,Šport nám prináša nové priateľstvá, tešíme sa zo všetkého, čo sa nám podarí. Je výborné, že takéto hry máme,“ odkázal v mene všetkých športovcov Jakub Kriššák, ktorý v Šamoríne súťažil v cyklistike a na Svetovej zimnej špeciálnej olympiáde v marci bol naším najúspešnejším reprezentantom, v behu na lyžiach vybojoval až štyri medaily.