Tipy pre ženy, ktorým odrastajú deti

syndróm prázdneho hniezda
Keď deti odídu z domova, vojde doň zvyčajne prázdnota, ticho a smútok. Takzvaným syndrómom prázdneho hniezda trpia obvykle viac ženy než muži. Sú to totiž zväčša ony, kto s deťmi počas dospievania strávil viac času miesto toho, aby sa zameral na budovanie kariéry alebo vlastné koníčky. Syndrómu prázdneho hniezda sa však možno vyhnúť. Ako, to vám poradíme v nasledujúcom článku. 

Nepodliehajte skepse a hľadajte pozitíva
V prvom rade treba uvažovať realisticky a uvedomiť si, že zmeny sú súčasťou života každého človeka. Deti vyrastajú, odchádzajú študovať do iných miest, nachádzajú si životných partnerov a zakladajú vlastné rodiny. Lúčenie je možno smutné, ale zamyslite sa chvíľu nad tým, či by nebolo omnoho smutnejšie, keby sa vašim deťom nepodarilo nájsť spriaznenú dušu. V takom prípade by ste celkom iste trpeli predstavou, kto bude vaše dieťa milovať a ochraňovať, keď raz príde váš čas.

Miesto toho, aby ste sa trápili tým, že vaše deti sú už dospelé a nepotrebujú vás, hľadajte pozitíva. Radujte sa z toho, že sa konečne môžete v nedeľu ráno vyspať, nemusíte chystať desiatu do školy alebo že konečne máte čas na to, aby ste išli von.

Začnite sa tešiť na vnúčatá. Ale pozor, neupínajte sa na svoje deti po tom, čo si založia vlastnú rodinu. Naučte sa rešpektovať, že vaše deti majú svoj život, do ktorého síce stále patríte, ale ktorý nemôžete riadiť.

Budujte si kariéru, venujte sa koníčkom
Nikdy nie je neskoro naučiť sa niečo nové, v niečom sa zdokonaliť alebo si splniť dávny sen. Vždy ste túžili napísať román? Teraz na to konečne máte čas. Ak vaše ambície nie sú také veľké, pustite sa do čítania, záhradkárčenia alebo napríklad pletenia. Ak máte rady zvieratá, zaobstarajte si psa alebo rybičky a starajte sa o ne. Uvidíte, že to aspoň čiastočne uľahčí vašu náročnú situáciu.

Ak je pre vás ťažké donútiť sa k nejakej činnosti, zabezpečte si hneď permanentku. Či už budete pravidelne chodiť do divadla, alebo cvičiť, uvidíte, že sa vám to po čase začne páčiť.

Podniknite niečo s partnerom
Uvedomte si, že keď deti odídu z domu, bude to mať vplyv aj na váš partnerský vzťah. Prestanete byť mamou a otcom, teda rodičmi, a opäť sa stanete manželmi. Pravdepodobne bude treba začať spolu viac hovoriť, tráviť spolu viac času osamote bez iných osôb. Pripravte sa na túto situáciu už teraz a vyrazte si s partnerom na spoločnú dovolenku alebo víkend. Naplánujte si výlety alebo sa zamyslite nad aktivitou, ktorej by ste sa mohli venovať spoločne.

Choďte von s priateľmi
Zavolajte starým známym a priateľom, s ktorými vám v minulosti bolo dobre, ale potom zmizli z vášho života. Je viac ako pravdepodobné, že nájdete niekoho, kto je v rovnakej situácii ako vy a rád si s vami vyrazí za kultúrou alebo športom. Navyše je tu reálna možnosť, že objavíte niekoho, s kým sa budete môcť porozprávať o tom, čo vás práve trápi. Ak žiadnych starých priateľov nemáte, nebojte sa ísť niekam, kde sa zoznámite, alebo si podať inzerát do novín.

Trápite sa veľmi? Poraďte sa s odborníkom
Domnievate sa, že to, čím trpíte, nie je obyčajný syndróm prázdneho hniezda a že váš smútok už dávno prerástol v niečo viac? Stratili ste zmysel života a nič vás nebaví? Je možné, že váš smútok prerástol v depresiu, s ktorou si samy neporadíte. V takomto prípade sa nebojte obrátiť na životného kouča, ktorý vám dá vhodné rady. Pomôže zistiť príčiny nepríjemných myšlienok alebo nevhodného pracovného zaradenia či vyhorenia. Ak sa nechcete porozprávať s cudzím človekom, zverte sa so svojimi problémami aspoň niekomu zo svojho okolia.

To najdôležitejšie na záverNečakajte už ani minútu. Hoci sa vám možno zdá, že vaše deti domov ešte nejaký čas neopustia, nemusí to byť pravda. Vezmite si diár a popátrajte v ňom po kontaktoch na svojich dávnych priateľov. Prestaňte sa vyhovárať, že nemáte čas, niečo podniknite a zabávajte sa.

Nikdy nie je neskoro začať žiť po svojom a deti nemôžu byť na prvom mieste. Na prvom mieste som vždy ja sama pre seba. O seba sa musím starať prednostne a až potom zo svojich prebytkov dávať ďalej.

Autor: Aleš Kalina, kouč
Foto:
Shutterstock

syndróm prázdneho hniezda