SpinGym – moja cesta za zdravou chrbticou.

Peter Sloboda

Moje novoročné predsavzatie znelo rok čo rok rovnako: pravidelne cvičiť! Jasné, hýbala som sa, ale nepravidelne a nedostatočne. K tomu stres, práca pri počítači a nikdy sa nekončiace pracovné povinnosti. Je vám to povedomé? Myslela som si, že všetko zvládam a že bolesti hlavy a chrbtice sú len dočasné… Nie sú! A zistila som to až vtedy, keď ma museli hospitalizovať na neurológii. Diagnóza – platničky. Primár mi oznámil ortieľ: keď nezmeníte svoj doterajší spôsob života, stretneme sa na cintoríne!

Jedinou uzdravovacou metódou na tento problém je cvičenie a spevnenie svalstva nielen chrbtice. A tak som spoznala svojho trénera, ktorý mi  vlastne zachránil život. Volá sa Peter Sloboda a postupne vám predstaví viaceré druhy cvičenia. 

Odkedy sa venuješ športu a aká bola tvoja cesta k profesionálnej dráhe trénera?
Pravidelne cvičím od vysokej školy. Začal som zľahka, tri razy do týždňa by som totiž ani nenazval športovaním. Skúšal som vtedy rôzne skupinové cvičenia až som prišiel na hodinu European Taeba. Pár rokov som si odcvičil ako klient a potom už len ako tréner. Je to totiž cesta, ktorá sa nekončí. Doteraz som absolvoval školenia na skupinové cvičenia ako European Taebo, European Step, Aerobic, Muscle Power, European Weights, SM-Systém, ESA, European SpinGym, Acrobo. Pôsobím ako skupinový a osobný tréner vo fitnesscentre European Fit na Tomášikovej ulici v Bratislave.

Čo by si poradil ľudom, ktorí ešte stále váhajú s cvičením?
Na túto otázku by si mal zodpovedať každý sám za seba. V dnešnom svete, keď sa denne naháňame a bezdôvodne stresujeme, by práve cvičenie mohlo byť našou oázou relaxu, zdravia, pokoja a kondície. Na internete a v odbornej literatúre je nespočetné množstvo informácií, prečo vlastne cvičiť. Nechcem rozpisovať dlhé poučky, iba podotknem, že tí, ktorí, ešte váhajú, tak nech neváhajú. Áno, nič zložité. Jednoducho začnite a popri tom, ako budete chodiť cvičiť, premýšľajte, ako to na vás vplýva.

Peter Sloboda

Ako začať s cvičením? Je dobrým štartom cvičenie na chrbticu SpinGym?
“Just do it”. Jednoducho cvičiť. Samozrejme, ak sa bavíme o úplnom začiatočníkovi, tak ideálne je začať cvičiť spolu s certifikovaným trénerom. Neznamená to však, že pokročilý klient nepotrebuje trénera. Sme predsa ľudia a často sa ocitneme na našich vyšliapaných chodníčkoch, v našich zaužívaných spôsoboch trénovania. Z vlastnej skúsenosti odporúčam chrbticové cvičenie SpinGym pre klientov „silnejšej“ postavy, ale aj klientom, ktorí len začínajú s cvičením a dokonca aj pravidelným klientom posilňovní.

O aké cvičenie ide? Čo je to vlastne SpinGym?
SpinGym je rehabilitačno-preventívne zdravotné cvičenie zamerané na chrbticu, resp. posilnenie hlbokých vrstiev svalstva popri chrbtici, ktoré sú zodpovedné za jej vzpriamené postavenie. Zlepšuje sa tým pružnosť chrbtice a schopnosť reagovať na jej preťaženie alebo zranenie. Filozofia „Save your healthiness“ vyzýva k zodpovednosti za vlastné zdravie. Odporúčam ho každému, kto ešte len zvažuje začať s cvičením, či pokročilému klientovi až po športovca.

Ako vyzerá hodina SpinGymu a ako často by sa mal cvičiť?
European SpinGym sa cvičí v skupine, takže odporúčam fitness centrá, kde je certifikovaný tréner. Dôležité je hlavne odhodlanie byť za svoje zdravie zodpovedný. Uterák, voda a karimatka sa dajú zakúpiť. Cvičiť by sa malo pravidelne, samozrejme v závislosti od typu klienta, no odporúča sa minimálne 2-3 do týždňa, ak sú nejaké ťažkosti. Raz do týždňa by to som to nazval „udržovačkou“.

Môže SpinGym cvičiť každý? Vzhľadom na vek či zdravotný stav?
Áno, za podmienky, že to vyslovene nemá zakázané od lekára.

Môže SpinGym reálne zlepšiť stav chrbtice?
Jednorázové cvičenie SpinGymu nezlepší stav chrbtice. Najdôležitejšie je, aby klient chodil pravidelne na hodinu SpinGymu a aktívne sa podieľal na tejto hodine cvičením. Pravidelným cvičením SpinGymu už po 3-4 týždňov zmiznú bolesti chrbta. A sama klientka mi prezradila, že jej neurológ potvrdil zlepšenie stavu chrbtice.

S akým cvičením je ideálne ho kombinovať?
Cvičenie by pre nikoho nemalo byť stresovým faktorom, tých už máme v dnešnej dobe dostatok. Ale určite by som nezostal len pri tomto cvičení. Kombinovať ho odporúčam napríklad s kardio a silovými cvičeniami.

Aké chyby robia ľudia najčastejšie pri cvičení, nielen SpinGymu ale celkovo?
Myslím, že filozofia na SpinGyme „Save your healthiness“ hovorí za všetko – vyzýva k zodpovednosti za vlastné zdravie. Teda každý jeden z nás je za svoje zdravie zodpovedný, nie lekár, nie tréner, nie manžel či manželka. Najčastejšou chybou, ktorú pozorujem pri mojej praxi, je, že klientky – ženy nenavštevujú posilňovňu a klienti – muži sa vyhýbajú skupinovým cvičeniam. Pri cvičení je dôležitý vyrovnaný tréning, to znamená kardio tréning, silový tréning a zdravotný tréning.

Autor: Nora Krchňáková
Foto: archív Petra Slobodu