Je Slovensko krajina invalidov?

Slovensko je krajina invalidov

O našincoch sa hovorí ako o srdečných, pohostinných a statočných ľuďoch. Sme silní ako repa, plný života, elánu, práca nám nesmrdí, čo dokázali naši predkovia z Liptova, ktorí vybudovali Budapešť, ale dokazujú to aj tisícky našincov, ktorí aj dnes vo svete vykonávajú tú najťažšiu a najviac odmietanú prácu. No toto všetko si vyberá svoju daň.

Zistilo sa, že Slováci sa v dobrom zdraví dožívajú sotva päťdesiatky! Len pre zaujímavosť, Švédi si po plafón vyskakujú ešte aj v sedemdesiatke. Porovnateľne sú na tom aj obyvatelia Malty. My sme na konci rebríčka krajín Európskej únie. Čoraz viac ľudí v produktívnom veku zostáva na invalidnom dôchodku. Najčastejšie kvôli chorobe, potom kvôli následkom úrazu a na treťom mieste sú psychické problémy. V počte nádorových ochorení nám v Európe patrí neslávne popredné miesto a jednotkou medzi chorobami na Slovensku patria ochorenia srdca.

Prečo je to tak? Dôvod môže pozostávať z niekoľkých slov – nezdravý životný štýl, ale ten skutočný dôvod by sme mali rozmeniť na drobné a hľadať ho v našej hlave. My, Slováci, sme síce pracovití, ale až natoľko, že sme zabudli oddychovať. Sme dobrosrdeční, ale nevieme dopriať sami sebe. Sme starostliví, ale o svoje dobro sa postarať nedokážeme. Dovolenku si ešte aj dnes dopraje sotva polovica z nás. Väčšina ľudí si oddych nemôže dovoliť, bránia im v tom finančné, rodinné alebo pracovné povinnosti. A čokoľvek, čo je zapnuté nonstop, dlho nevydrží. Akýkoľvek spotrebič, ktorý používate každý deň, bez prestávky sa pokazí skôr ako ten, ktorý občas vypnete, reštartujete. A človek, nie je stroj. Ten toho bez oddychu vydrží ešte menej.

Všetko je v našej hlave. To nie je iba fráza, je to fakt. Unavený človek je podráždený, podráždený človek trpí úzkosťou z toho, že nenachádza dôvod na úsmev a taký človek je len krôčik od depresie, smútku, ktorý je prapodstatou väčšiny chorôb na tomto svete.

Už niekoľko rokov patria Islandu, Nórsku, Švédsku, Dánsku prvé miesta v rebríčku najšťastnejších národov. A nie je to náhoda, že práve v týchto krajinách je počet pacientov s nádorovou či srdcovo-cievnou diagnózou najmenej spomedzi všetkých európskych krajín. Šťastie a zdravie idú ruka v ruke.

Autor: Alžbeta
Foto: Ingimage