Skôr ako odídete na dovolenku, nezabudnite na lekárničku

nezabudnite na lekárničku

Už máte hlavu v oblakoch a myslíte len na pohodu a na zážitky, ktoré vás na dovolenke čakajú? Možno ste si už aj zbalili kufor, ale ruku na srdce, máte naozaj všetko? Pas, peniaze, lekárničku… To posledné nie? Ale mali by ste. Nezaberie veľa miesta, no keď ju náhodou treba, je nenahraditeľná. A čo do nej dať?

Najlepšie je robiť si zoznam postupne, nie na poslednú chvíľu. Vždy, keď vám niečo zíde na um, zapíšte si to. Skúste si predstaviť situácie, ktoré vás na dovolenke čakajú, či už na pláži, na lodi, v horách alebo v mestách, podľa toho, kam sa vyberiete. Pomôže aj anatómia – zmapujte si hlavu, krk, hrudník, brucho… Čo z toho vás trápieva?

Čo dať do lekárničky

Zloženie cestovnej lekárničky závisí od cieľa cesty, jej účelu, ale aj od zdravotného stavu majiteľa, prípadne či ide o dospelého alebo o dieťa. Nezabudnite ani na lieky, ktoré užívate pravidelne, je vhodné odpísať si niekde bokom názov účinnej látky. V zahraničí môžu liek predávať pod iným názvom, a ak by ste svoju dávku stratili, vhodná náhrada bude mať zrejme úplne iný názov. Napríklad liek proti hnačke Endiex sa „vonku“ predáva pod názvami Antinal, Ercefuryl, Drotazide, Diax…

 

Kúpte radšej liek od známeho výrobcu
V niektorých krajinách môžete ľahko natrafiť na tzv. falošné lieky, ktoré neobsahujú účinnú látku uvedenú na obale. Ak si teda v cudzine – najmä v ázijských či afrických krajinách – potrebujete kúpiť liek, rozhodnite sa pre medikamenty od známejších európskych alebo severoamerických farmaceutických spoločností, hoci cena bude vyššia. Skontrolujte tiež dátum exspirácie na škatuľke. Nekupujte lieky bez originálneho obalu (napr. tabletky v igelitovom vrecúšku)  hoci by v lekárni tvrdili, že ide o požadovaný liek. V niektorých krajinách vám vydajú antibiotiká na voľno, bez predpisu, niekde ich predávajú aj po jednotlivých tabletách – podľa finančných možností kupujúceho. Dávkovanie by ste však nemali podceniť. Dnes už máme internet aj v mobile, ak by ste potrebovali vedieť o kúpenom lieku viac, na internete určite nájdete, či je registrovaný aj u nás, a čo-to o ňom.

 

Čo sa môže prihodiť?

• Únavu z cestovania ľahšie znesiete, ak organizmus posilníte vitamínmi a minerálnymi látkami. Vhodné sú šumivé multivitamíny, ktoré nielen osviežia, ale aj doplnia úbytok vitamínov.

• Ak vás poštípe hmyz a miesto nepríjemne svrbí, pomôže chladivý gél účinkujúci proti svrbeniu, tekutý púder, tabletky s protialergickým účinkom alebo kalcium. V prípade alergie na poštípanie treba okamžite vyhľadať lekára.

• Počas cesty autobusom, loďou alebo lietadlom treba rátať s nevoľnosťou, najmä u detí. Vtedy sa zíde prípravok utlmujúci nutkanie na zvracanie.

• Pri dlhšom pobyte vo vode sa môžu zapáliť oči alebo uši. Poslúžia očné kvapky.

• Ak preženiete opaľovanie, vhodné sú prípravky obsahujúce pantenol, v prípade, že stúpne teplota, treba mať poruke teplomer a antipyretikum.

• Ak idete na dovolenku s dojčaťom, nezabudnite si pribaliť detský zásyp a ochranný krém na zadoček.

• Na malé odreniny a na drobné poranenia postačí dezinfekčný prostriedok, zísť sa môže aj náplasť, ak by vás začali na túre odierať topánky. A vezmite si so sebou aj obväz, octovú masť či pružné ovínadlo, v prípade, že zle stúpite, sa určite zídu.

Autor: MZ