Producent filmu o Dubčekovi – Andrej Leca: „Keď je dobrá idea, peniaze sa nájdu“

Spoločnosť LECA production pokračuje v prípravách celovečerného filmu ĽUDSKÁ TVÁR, ktorý bude inšpirovaný dobou a životom významného politika, predstaviteľa Pražskej jari a súčasne človeka, ktorý stál v čele obrodných snáh roku 1968 –  Alexandra Dubčeka.  So snahou preniesť na plátno kín príbeh politika s ľudskou tvárou prišiel producent Andrej Leca. Súčasne producent oslovil na spoluprácu aj osobnosti, ktoré budú garantovať prísne dodržiavanie historických faktov:  generálmajora Svetozára Naďoviča  – odborného poradcu, bývalého náčelníka Správy odchodu sovietskych vojsk z Československa, historikov a súčasne blízkych priateľov Alexandra Dubčeka  – profesora Ivan Laluhu a docenta Pavla Polláka.  Osobnosť Alexandra Dubčeka pomôže pri prípravách filmu dokresliť aj jeho najbližšia rodina.

 

Život má byť aj o výzvach. Vy sa ich nebojíte, robíte množstvo projektov, predsa však veľkofilm o Alexandrovi Dubčekovi je z iného súdka. Čo vás priviedlo na myšlienku, že by ste mali byť producentom filmu práve o tejto postave našich novodobých dejín?
Myšlienka rozšíriť našu produkciu aj o filmovú tvorbu  mnou lomcovala dávnejšie, no ujasnil som si ju v roku 2015. Naša spoločnosť spolupracuje s Karolom Hlávkom na mnohých iných projektoch a vedeli sme, že sa zaoberal postavou Milana Rastislava Štefánika rovnako aj Alexandrom Dubčekom. Obe postavy sú mi veľmi blízke. Pôvodný zámer bol film o Štefánikovi, ktorý by prekročil naše hranice, aby sa celý svet dozvedel o tomto našom činiteľovi.  No pán Hlávka ma upozornil, že je to komplikovaná téma, v podstate s už nežijúcimi svedkami doby a osoby. Niekoľko rokov pracoval na téme Dubček a po rozhovore s ním ma nadchla myšlienka predstaviť svetu Dubčeka, hlavne ako človeka a potom  ako politika. Pátrali sme po režisérovi mimo českého a slovenského územia, ktorý by sa zhostil úlohy nezávisle a dostali sme sa ku Krzysztofovi Zanussimu, svetoznámemu poľskému režisérovi, scenáristovi a producentovi  ktorého projekt zaujal aj napriek veku a množstvu práce, ktoré má. Rovnako sme k spolupráci prizvali Lordana Zafranoviča z Chorvátska, ktorý svetovo známy a budeme sa snažiť priblížiť politika-človeka, preto film ponesie názov Ľudská tvár.

Na rozdiel od Štefánika máte k dispozícii veľa svedkov doby…
Áno, je úžasné, koľko zaujímavých ľudí som pri príprave tohto diela za ostatné tri roky stretol, spoznal a ako nám skladajú mozaiku podoby Dubčeka. Komunikujeme s jeho synmi, vnučkami, chceme ukázať jeho otca, strýka, ktorý žil v Amerike, život Dubčeka v Kirgizsku, ale vždy je to cez ľudské príbehy, ktoré nie sú v knihách vypovedané. Preto film ani nie je konkurenciou nedávno uvedeného filmu Dubček, ktorý je koncentrovaný na udalosti roku 1968. Dokonca Peter Neveďal zo spoločnosti Filmpark je naším dlhodobým spolupracovníkom a bude tomu tak aj na tomto filme.

Na tlačovej konferencii sme sa dozvedeli, že ide vzniknúť veľdielo, ktoré má obrovské zázemie tvorcov v zahraničí, nie sú na Slovensku dosť dobrí filmári?
Samozrejme, že sú, dokonca v tíme bude veľa Slovákov, napokon produkcia je slovenská. Pre mnohých je osoba Dubčeka kontroverzná, riešilo sa, či bol komunista alebo demokrat, či mal alebo nemal byť prezidentom, preto sme oslovili Lordana Zafranoviča, svetového chorvátskeho režiséra, aby sme oslobodili film od týchto úvah a viedli ho smerom k človečenstvu. A našou ambíciou je s týmito menami dostať film za hranice našej krajiny.

Chcete preniknúť aj na ruský trh, no boli to Rusi, ktorí ho zradili, keď sa to ukáže vo filme,  prijmú to Rusi?
Dubček bol predovšetkým človek. Miloval Rusov, Talianov, samozrejme Slovákov, nikdy sa nepozastavoval nad tým, či sú Rusi zlí alebo dobrí, skôr samozrejme vedel, že politika je zlá. Veď tankisti v roku 1968 nevedeli prečo sú u nás a niektorí ani nevedeli kde vlastne sú. Nám sa podarilo zistiť, že samotný Brežnev obdivoval človečinu v Dubčekovi, že sa dokázal postaviť proti silným osobnostiam v prospech jednoduchého ľudu. Viac ako Rusi ho zradili vlastní a toto bolelo najviac.

Aká je vízia, kedy by sa mohla premiéra uskutočniť, nakoľko všetko je vo vývoji – scenár, rokovania s hlavným predstaviteľom, ktorého ešte tajíte, peniaze sa stále vybavujú a zháňajú…
Rokujeme s predstaviteľom už čoskoro budeme mať jeho vyjadrenie, je to európsky herec, ktorý vlastní sošku Oscara, aspoň toľko prezradíme. Premiéru plánujeme v roku 2021, kedy uplynie sto rokov od narodenia Alexandra Dubčeka. Scenár sa vyvíja, ale kontúry sú presne stanovené akým smerom to pôjde. Zafranovič je hlavný režisér, ale aj spoluautor scenára, Zanussi zase supervízor a Ľubomír Paulovič je v pozícii pomocného režiséra, takže aj kúsok Slovenska tam bude. Rokujeme aj s nórskym kráľovským dvorom, pretože Dubček bol prijatý za zvláštnych okolností práve na nórskom kráľovskom dvore a radi tam na neho spomínajú. Téme Dubček sa dlho venuje aj Jana Liptáková, ktorá je skúsenou dramaturgičkou a sme radi, že na tomto diele s nami bude spolupracovať. Čo sa týka financií, oslovujeme aj iné krajiny, ktoré s Dubčekom súvisia a sektory aj doma aj v zahraničí. Keď je dobrá idea, peniaze sa nájdu, to je moje presvedčenie.

Zdroj: Anna Olvecká
Foto: Archív Leca production