Prípravy na ZOH 2014 v Soči vrcholia

Delegácia Slovenského olympijského výboru a niektorých športových zväzov sa 30. septembra zúčastnila na záverečnej inšpekčnej ceste v dejisku XXII. zimných olympijských hier 2014 v ruskom Soči. Delegáciu viedla vedúca slovenskej výpravy na ZOH v Soči Janka Gantnerová, ktorej súčasťou boli aj šéflekár výpravy Branislav Delej, reprezentačný tréner sánkarov Ľubomír Mick a člen realizačného tímu reprezentácie biatlonistov Pavel Kobela.

V septembri sa uskutočnili dve slovenské návštevy v Soči, na ktorých mali členovia výprav možnosť prezrieť si príslušné športoviská a olympijské dediny, na ktorých ešte vládol čulý pracovný ruch.

Počas poslednej návštevy si delegáti prezreli všetky tri olympijské dediny, v ktorých budú naši športovci ubytovaní počas olympiády. Zároveň navštívili športoviská, na ktorých budú počas zimných hier súťažiť bežeckí lyžiari a biatlonisti. Neskôr sa presunuli do Extreme parku, kde budú prebiehať súťaže v akrobatickom lyžovaní a v snoubordingu. Na záver si prezreli areál bobistov, sánkarov a skeletonistov. Fotografie z návštevy slovenskej delegácie v Soči nájdete vo fotogalérii na www.olympic.sk/fotogaleria?mm=163.

S informáciami zo všetkých troch inšpekčných ciest sa v utorok 8. októbra zoznámili členovia štábu SOV pre ZOH 2014, ktorý zasadal na pôde Slovenského olympijského výboru a odteraz sa bude schádzať v mesačných intervaloch.

Vedúca slovenskej výpravy na ZOH 2014 Janka Gantnerová dejisko hier navštívila tretí raz, tento krát znovu po 8 mesiacoch.

„Pokrok príprav v Soči je očividný a ak budú pokračovať týmto tempom, organizátori všetko stihnú. Situáciu by im mohlo skomplikovať len niečo nepredvídané, ako boli nedávne prívalové dažde. Ich dôsledky sme videli v horskej časti Červená Poľana, kde bolo množstvo bahna. Na Roza Chutore zosuv pôdy v dôsledku dažďov poškodil trať akrobatického zjazdu a vyvalil pri nej stĺpy osvetlenia,“ uviedla Janka Gantnerová.

Športoviská a kľúčové stavby všeobecnej infraštruktúry sú už takmer hotové. Cesta zo Soči do hôr tiež, ale zatiaľ nie je spojazdnená pre verejnosť, len pre stavebné autá. Vlakové spojenie z mestskej časti Adler do hôr je krátko pred dokončením.

„Pokiaľ ide o tri olympijské dediny, najpokročilejšie vyzerajú stavebné práce v pobrežnej dedine priamo v Soči. Tá už vyzerá takmer hotová a ubytovanie v nej bude na vysokej úrovni – priestranné aj komfortné. Vytrvalostná dedina pri areáli pre biatlon a beh na lyžiach potrebuje najviac vonkajších úprav, ale ubytovacie priestory sú už viacmenej dokončené. Samotná dedina je veľmi pekná,“ uviedla Janka Gantnerová.

Najmenej priaznivým dojmom na delegáciu SOV zapôsobila horská dedina, kde je síce výstavba v pokročilom štádiu, ale izby a odkladacie priestory sú oveľa menšie ako v dvoch ďalších dedinách.

„Práve v tejto dedine bude bývať najviac členov slovenskej výpravy. Prekvapilo nás, že väčšinu okien sme tam našli popraskaných – údajne v dôsledku vnútorného pnutia v budove. Budú ich musieť vymeniť,” dodala Janka Gantnerová.

Slovenská delegácia si vo všetkých troch dedinách pozorne prezrela ubytovacie priestory pre členov našej výpravy a strategicky zhodnotili koľko času budú olympionikom trvať presuny na športoviská a do stravovacích zariadení.

“V pobrežnej dedine, kde budú bývať hokejisti, je naše ubytovanie veľmi blízko pri hokejových halách. Naši hráči budú chodiť na tréningy aj zápasy pešo. K jedálni to však budú mať takmer kilometer, čo si zrejme vyžiada presuny autobusom. Veľmi pekné ubytovanie, aj s relaxačnou zónou, budeme mať vo vytrvalostnej dedine. Na športoviská to budú mať odtiaľ naši športovci tiež veľmi blízko a na stravu len zhruba tristo metrov. V horskej dedine to však bude veľmi zložité, pretože ubytovacie priestory sú tam naozaj stiesnené. Vo vedľajšej budove budeme môcť využiť spoločenské priestory a neďaleko aj fitnescentrum. K jedálni to budú mať členovia našej výpravy okolo tristo metrov,” uviedla Janka Gantnerová.

Zasadnutie štábu SOV pre ZOH 2014

Na utorňajšom zasadnutí štábu SOV pre ZOH 2014 odzneli informácie o príprave našich športovcov na ZOH, aj o priebehu ich kvalifikácie. Podľa súčasného odhadu by v slovenskej výprave mohlo byť 56 – 60 športovcov. V najbližších týždňoch bude štáb SOV pre ZOH úzko spolupracovať s realizačnými tímami.

„Žiaľ, každému zväzu ešte chýbajú na kvalitné zabezpečenie prípravy reálnych kandidátov štartu finančné prostriedky. Dofinancovanie prípravy je v súčasnosti náš najvážnejší problém. Keďže projekt olympijského top tímu sa momentálne nerealizuje, SOV nie je oprávnený požadovať štátne dotácie na prípravu športovcov, len na zabezpečenie účasti na ZOH. Veríme však, že sa podarí vybaviť do konca roka aspoň poskytnutie dotácie na prípravu pre tých športovcov, ktorí už splnili či ešte splnia kvalifikačné kritériá do Soči,“uviedla Janka Gantnerová.

Odznak Soči 2014

Dnes boli predstavené oficiálne odznaky Slovenského olympijského výboru Soči 2014. Odznaky budú vyhotovené v Bez názvu(319)troch verziách. Autor ich grafického vizuálu je Peter Buček ml. Tento odznak bude vydaný v náklade 3000 kusov.

V duchu zaužívaného vizuálu SOV k ZOH v Soči na dvoch odznakoch dominuje motív štylizovaných Tatier, slovenského znaku a srdca s čičmianskou vzorkou. Z jedného druhu týchto odznakov, dole lemovaného trikolórou a označením „Účastník“, bude vyrobená len číslovaná limitovaná séria, druhý „bežný“ bude vyrobený v náklade 3000 kusov. V treťom odznaku je využitý motív kamzíka Kamza, ktorý je zároveň maskotom Slovenského olympijského tímu Soči 2014 a motto „Sme jeden tím“ (We Are One Team), použité už pred vlaňajšími olympijskými hrami v Londýne.

Maskot Kamzo je dielo 17-ročnej Kristíny Uličnej zo Školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach, ktorá vyhrala tohtoročnú výtvarnú súťaž Slovenského olympijského výboru na návrh maskota slovenskej olympijskej výpravy.

Členovia slovenskej výpravy na ZOH 2014 dostanú sadu všetkých troch odznakov v krabičke. Slovenský olympijský výbor vydá odznaky k ZOH v Soči výlučne ako darčekové a suvenírové predmety. Ich predaj nie je plánovaný.

Bez názvu(320)