Prichádzajúcu jeseň nám spríjemnia čaje

O čaji sa popísalo už toľko pozitív, že je vari škoda pripomínať, aké dobré je pre naše telo aj myseľ urobiť si pár minút pohody so šálkou lahodného čaju. Čaj je chutný, povzbudzujúci liečivý elixír, to vieme. Lenže, ktorý je ten najlepší a najvhodnejší práve pre nás? Svet čaju je fascinujúci, pretože každý je dobrý na niečo iné. Na inú náladu, neduh, ale aj na psychické naladenie. Čaje totiž liečia telo a pôsobia aj na naše emočné naladenie, nájdeme medzi nimi povzbudzujúce životabudiče a energetické „bomby“ ako aj upokojujúce a „uspávajúce“ čajíky. Takže, vyberajte a vychutnávajte jeseň s dobrým čajom!

 

Čaj „ORIGINÁL“
V našich končinách sme si pod pojmom čaj zvykli nazývať všetky bylinkové horúce nápoje, ak však máme byť dôslední, skutočný čaj je iba výťažok z rastliny čajovníka (camellia sinensis). A aj ten nám dáva hneď niekoľko druhov.

Zelený zázrak
Vraví sa, že žiadny iný nápoj neukrýva v sebe toľko blahodarných účinkov ako zelený čaj. Za všetky jeho zdravotné účinky spomeňme aspoň tie naj: Je prevenciou aj brzdou šírenia rakovinových buniek, udržuje v kondícii srdce a obehový systém, zvyšuje imunitu, čím nám pridáva na kráse, žiarivej pleti, odháňa únavu. A prečo je vlastne taký úžasný? Lístky čajovníka pri výrobe zeleného čaju ako jedinom sa spracúvajú pomocou pary, pričom ostatné fermentáciou.

Sviežosť a mladosť
Biely čaj vonia a chutí tak sviežo a povzbudzujúco aj preto, lebo sa spracúva z mladých belavých lístkov z najvrchnejších vetvičiek, ktoré sa sušia hneď po zbere priamo na slnku. Volajú ho čaj labužníkov, lebo má exkluzívnu výraznú arómu a lahodnú chuť. Má antioxidačné účinky, povzbudzuje k lepšej nálade aj na vyššie výkony. Regeneruje bunky tela a spomaľuje starnutie, má antibakteriálne účinky, takže je ideálny v chrípkovom období.

Zdravé nakopnutie
Čierny čaj je známy tým, že lístky z neho sa skrúcajú a narúša sa ich štruktúra, aby bola oxidácia čo najvýraznejšia. Tým sa dosahuje tmavá farba, výsledná chuť je údernejšia, výraznejšia, zemitejšia. Oxidácia takisto strojnásobuje obsah kofeínu v čaji, čím pôsobí povzbudzujúco, zlepšuje sústredenosť, pamäť. Okrem toho čierny čaj je akýsi „údržbár“ našej srdcovo-cievnej sústavy.

Naše bylinkové čaječaje

„NAŠE“ čaje
Nikdy neohŕňajme nos nad tým, čo nám rastie doma, pod nosom. Naše bylinky v horúcich nápojoch a ich blahodarné účinky sú nekonečnou témou, tak aspoň v skratke:

Bojovníkmi z našich luhov a hájov proti kašľu, bolestiam hrdla, zápalom dýchacích ciest sú: Lipa – nielen chlácholivo vonia, ale nás aj nadopuje vitamínom E, navodzuje dobrý spánok, zlepšuje stav vlasov.

Materina dúška – aj po nej zaspíte ako bábätko, okrem toho chráni naše močové cesty. Šípky – studnica „céčka“ a karoténu, zabijak infekcií a únavy, zásobnica energie.

Baza – pôsobí blahodarne na dehydrovanú unavenú pleť, rozžaruje však aj našu pochmúrnu októbrovú náladu.

Kamilka – celkovo upokojuje organizmus, uľavuje od kŕčov, bolestí, ale aj stavov úzkosti či nespavosti. Môžete ho kloktať pri bolesti zubov, ďasien, ústnej dutiny.

 

Keď to netrávi:

Fenikel – je skvelý pri pocitoch plnosti a plynatosti, dáva sa dokonca aj bábätkám.

Aníz – dobrý na uvoľnenie hlienov a priedušiek, ale svojou vôňou uvoľňuje aj psychiku.

Mäta – známa svojou špecifickou chuťou aj vôňou pohládza nielen naše zmysly, ale aj črevá, prečisťuje dýchacie cesty.

Medzi nami dievčatami: Pravidelne nás navštevujúce bolesti v podbruší celkom účinne zvláda čaj z alchemilky, myšieho chvosta či malinového listu.

Antidepresívna úderka: levanduľa. Hoci nechutí práve najsladšie, je jednou z najuniverzálnejšich byliniek a jej vôňa je hotové antidepresívum. Zbavuje bolestí, navodzuje spánok.

Medovka je bylinka s krásnou citrónovou vôňou zbavuje úzkostí, ale aj migrény.

Ľubovník je proti depresiám.

Zdroj: Alexandra T.
Foto:Ingimage