Prečo sme na jar unavení?

Môžu za to hormóny. V zime sme ináč hormonálne naladení ako vo zvyšok roka. Vtedy produkuje hypofýza viac spánkového hormónu melatonínu, ktorý je zodpovedný za pokoj a uvoľnenie.

Vo vyhriatych interiéroch úspešne prečkáme chladné mesiace a svoje telo dostaneme do latentného zimného spánku. Minimálny prísun vitamínov, nedostatok pohybu a aj slnečných lúčov urobí svoje. Postupne sa znižuje výkonnosť imunity, a tak príchodom jari nás naplno zasiahne úbytok energie. Navyše si organizmus vďaka ťažkým zimným jedlám zaplavujeme toxínmi a tie spomaľujú fungovanie všetkých systémov.

Načase je preto niečo s tým urobiť.  Kľúčom sú zásadné zmeny v životnom štýle, hoci niektoré vplyvy nevyretušujeme. Pretože stav komplikuje aj citeľné stúpanie atmosférického tlaku, výrazné rozdiely medzi dennou a nočnou teplotou a u alergikov navyše aj problémy s jarnými alergénmi.  Aj rôzne  chronické ochorenia zhoršujú adaptačné schopnosti organizmu na zmenu klimatických podmienok. Jarnú únavu spôsobuje aj fakt, že telo je zvyknuté na konštantne  nízke teploty a teraz sa musí reštartovať. Príroda je k nám férová. Silnejúce slnečné lúče podporia  tvorbu dopamínu a serotonínu, ktorý povzbudí krvný obeh a vyprovokuje nás k aktivite.

Vitamíny sú základ
Dôležitý je prísun dostatočného množstva vitamínov. Netreba to však s vitamínmi z lekárne preháňať.  Ľahko by sme sa mohli predávkovať. Lepšie je preferovať prírodné vitamíny a pravidelne jesť papriky, paradajky, jablká, kivi, pomaranče, grapefruity či ananásy. Prípadne viac používať v kuchyni cibuľu a cesnak, napríklad v syrových a tvarohových nátierkach. Dobrým zdrojom céčka je kyslá kapusta ako šalát, prípadne s postrúhaným jablkom.  Ľahšia strava nám môže len a len prospieť. Odporúčajú sa ryby, strukoviny, mliečne výrobky a celozrnné potraviny, veľa ovocia a zeleniny. Aj zeleninové a ovocné šťavy sú vítaným zdrojom vitamínov.

 

Voda očisťuje
Dôležitý je aj pravidelný prísun tekutín. Podľa váhy sú to 2 až 3 litre denne. Ráta sa to toho aj polievka a kávička. Okrádať organizmus o tekutiny sa skutočne neoplatí.  Ich absencia  spomaľuje látkovú výmeny i činnosť tráviaceho traktu vrátane pohybu čriev. A to má za následok  nedostatočné vylučovanie  odpadových a toxických látok. Hromadia sa v tele, spomaľujú  všetky procesy a sú aj príčinou stavu, ktorý nazývame jarná únava. Preto si každú hodinu doprajme dve deci minerálnej nesýtenej vody alebo ovocného, zeleného či čierneho čaju. Môže byť však aj zriedený džús a úplne najlepšou alternatívou je pitná voda. Z mliečnych výrobkov sú vhodnejšie kyslomliečne s probiotickými kultúrami, ktoré zlepšujú stav črevnej flóry, a tým zvyšujú šancu posilnenia imunitného systému. Nezaškodia aj pôstne dni. Vďaka nim sa obnoví rovnováha v organizme. Skúste byť aspoň jeden deň o vode a uvidíte, čo to s vami urobí. Prípadne si naordinovať jeden deň v týždni ako odľahčovací. Jedzte iba ovocie a zeleninu, pitie čaje, ovocné šťavy a minerálky. Po niekoľkých týždňoch zistíte celkom zaujímavé výsledky.

Autor Ernesta U.
Foto: Shutterstock