Vzťahy

Prechodené vzťahy

Prechodené vzťahy

„Buď sa vezmime, alebo sa rozíďme“. Toto už počul, či vyslovil nejeden z nás, ktorý má/má za sebou dlhoročný vzťah. A viete, ktorú zo spomenutých možností si vyberáme častejšie?

Tu druhú! Zažili ste to aj vy? Stretli ste sa ešte na strednej, alebo ste začali chodiť na začiatku vysokej školy a tak ste si sadli, zapadli do partie toho druhého, jednoducho, bolo vám spolu tak dobre, že ste ruka v ruke prechodili celé tie dobrodružné, bezstarostné, internátne časy. Ale nie len to, vy ste prechodili aj svoj vzťah.

Z očarenia to prešlo do lásky, z lásky do závislosti a zo závislosti do zvyku. Toto je bežný priebeh každého vzťahu, ktorý zvládne aj prirodzené turbulencie, búrky a nerozpadne sa pri prvom väčšom probléme. Očakávať, že sa ten vzťah zastaví v štádiu „BEZHRANIČNÁ ZAMILOVANOSŤ“, je viac než naivné. Neznamená to, že v dlhoročnom vzťahu, ktorý držia pokope primárne deti, rodinné väzby, zabehnuté rituály, vyhovujúce obom aktérom zväzku, nie je prítomná aj láska, ale motýle v bruchu celý život fakt nevydržia! Ale ak nechcete stratiť desať rokov života s niekým, z koho po tejto ukrutne dlhej dobe vypadne, že rodinu, deti a stav manželský ešte alebo vôbec nechce, napriek tomu, že ste s takým postojom po toľkých rokoch chodenia nerátali, treba túto otázku riešiť skôr.

Je dokázané, že každým jedným rokom chodenia klesá šanca na manželstvo o 10 %. U ľudí, ktorí to spolu ťahajú desať rokov je šanca na svadbu, prakticky, nulová! Len sa zamyslite, koľko párov, od ktorých ste čakali svadobné oznámenie, oznámilo rozchod. A  vy ste nechápali prečo.  Veď boli na 100 % zohratí, poznali sa tak dobre, že si rozumeli aj bez slov, zblížili sa už aj ich rodičia, mali spoločných priateľov a dokonca aj spoločne nadobudnutý majetok. A predsa, bolo to málo nato, aby vzťah vydržal. Dôvod?

Inštitúcia manželstva nie je prežitok, v dnešnej dobe je to nesmierne podceňovaná vec. Nejde len o papier, ide o krok, ktorý obyčajný vzťah povýši na úroveň rodiny a dá mu vážnosť, ktorá vytvára len ťažko otrasiteľný pilier zväzku dvoch ľudí. Dobre vieme, že zo vzťahu na divoko sa odchádza omnoho ľahšie ako zo vzťahu, ktorý sme spečatili v kostole alebo na úrade. A práve to „sťaženie rozchodu“ nám dáva čas na to, aby sme prehodnotili svoje rozhodnutie a nezutekali skôr ako vznikne skutočný dôvod na odchod. To, že sme po rokoch chodenia super kamaráti len je len malý dôvod na zotrvanie vo vzťahu. To, že sme po rokoch manželstva ešte aj super kamaráti je dôvod na to, aby sme spolu zostali aj napriek problémom, ktoré neobchádzajú nikoho na tomto svete.

Autor: Eva
Foto: Ingimage

Prechodené vzťahy

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top