PRE DETI CARE – ODBER PUPOČNÍKOVEJ KRVI

PRE DETI CARE – ODBER PUPOČNÍKOVEJ KRVI

Dnešná veda a moderné technológie napredujú míľovými krokmi. Ak ste ešte nepočuli o fenoméne z lekárskeho prostredia, prostredníctvom ktorého sa kmeňové bunky používajú na liečbu mnohých ochorení, v tomto článku vám ho stručne predstavím. Nazýva sa  pupočníková krv. Kým v roku 1999 bolo len jedno dieťa liečené vlastnou pupočníkovou krvou, dnes je to už takmer 1000 detí.

Pupočníková krv je viac ako len biologický odpad
Prvýkrát bola pupočníková krv použitá na transplantáciu v roku 1988 v Paríži. Pacientom bol americký chlapec trpiaci na Fanconiho anémiu, ochorenie liečiteľné jedine transplantáciou krvotvorných buniek. Darcom pupočníkovej krvi bola jeho malá sestra. Pacient je dnes zdravý muž a má svoju vlastnú rodinu. Od tohto úspechu sa vo svete použila pupočníková krv 30 000-krát a to nielen u detí, ale aj u dospelých.

O tom, že sa dá odobrať pupočníková krv som vedela ešte pred otehotnením. No keď som už bola v tom, chcela som vedieť viac. Absolvovala som teda prednášku v materskom centre Predeti Care, venovanej téme o odbere pupočníkovej krvi.

Prednáška sa zaoberá vedecky dokázanými benefitmi odberu pupočníkovej krvi. Tá môže doslova zachrániť život. A to je už veľmi pádny dôvod, aby ste spozorneli a zodpovedne rozhodli o živote, zdraví a budúcnosti vášho dieťaťa.

Kmeňové bunky, ktoré obsahuje sa dnes používajú pri liečbe ochorení, ako sú leukémie, lymfómy, nádorové ochorenia orgánov, získané či dedičné poruchy krvotvorby, imunity či metabolizmu a iné. Vlastná pupočníková krv dieťaťa sa tiež využíva v rámci klinických štúdií, ktoré skúmajú jej liečebné a regeneračné schopnosti najmä pri neurologických poškodeniach u malých detí.

Môžete si zriadiť vlastnú rodinnú banku alebo sa po splnení niekoľkých kritérií stať darcom. Zároveň si môžete zvoliť o čo máte pri odbere záujem – či o pupočníkovú krv z pupočnika alebo odber rozšíriť o tkanivo pupočníka, či tkanivo placenty.

Keď strach zaklope na dvere
Pamätám si na svoj pocit, keď som po prednáške odchádzala domov. Bol to strach. Strach o život svojho dieťaťa a ešte väčší strach z rozhodnutia, ktoré ma čakalo. Ako sa vysporiadam s tým, ak sa rozhodnem nesprávne. Čo ak môjmu dieťaťu vďaka svojmu rozhodnutiu nebudú môcť lekári pomôcť? Ako sa na mňa budú pozerať ľudia? Boli to muky. No po čase som dospela k rozhodnutiu, zakladajúcemu sa na dôvere k svojmu ešte nenarodenému synovi. Rozhodla som sa dôverovať mu, že sa narodí silný a zdravý.

Chcela som sa stať darcom, avšak Matiasova pôrodná hmotnosť bola nižšia ako požadovaná. Ďalej je v tejto veci potrebné učiniť niekoľko krokov, vyplniť dotazník, podpísať informovaný súhlas s darovaním pupočníkovej krvi a prejsť bezproblémovým tehotenstvom a neprekonať žiadne stav ohrozujúce choroby.

Aktivity materského centra Predeti care
Predpokladám, že tak ako ja, aj vy máte k tejto téme svoje otázky. Prečo si nechať odobrať pupočníkovú krv, proti ktorým skupinám ochorení je užitočná? Existujú nejaké obmedzenia pre odber, čo sa deje s krvou po odbere až po cenník za odber a uskladnenie pupočníkovej krvi, sa dozviete, ak sa prihlásite na bezplatnú prednášku v materskom centre Predeti care. Toto centrum je zároveň súčasťou predajne predeti.sk v bratislavskom OC Korzo na Pestovateľskej ulici.

V materskom centre Predeti care sa organizujú rôzne aktivity od odborných prednášok, kurzov, po cvičenia pre deti a budúce mamičky. Ja sama som tam absolvovala niekoľko aktivít. Celý zoznam nájdete na www.predeticare.sk. Smutné viac nemusia byť ani mamičky a deti z Trenčína a Nitry, aj v týchto mestách funguje materské centrum s príznačným názvom Predeti care.

Autor: Veronika Némethová

PRE DETI CARE – ODBER PUPOČNÍKOVEJ KRVI