Pozor, dámy, aby ste si nezablšili kabelku a celú domácnosť!

Dbajte na prevenciu celoročne!

Či už ste milovníčkou „kabelkových“ psíkov alebo veľkých chlpáčov, na ich zdravie a prevenciu musíte dbať celoročne rovnako. Čierny návštevníci – parazity, sú pre zdravie človeka, ale aj zdravie domácich miláčikov veľkým strašiakom. Patria k nim najmä blchy, ktoré sú aktívne celoročne.

 

Veľa z nás považuje za súčasť svojej rodiny domáce zvieratko, psa. Delia sa s ním nielen o pohovku, kabelku J, ale aj o posteľ. Nezabúdajte na prevenciu a chráňte ho pre útokom parazitov, v tomto období najmä pred blchami!

Nepríjemne blchy
Blcha je nepríjemný a aktívny parazit, napadajúci teplokrvné živočíchy, teda aj človeka. Tento bezkrídly hmyz sa v srsti pohybuje vďaka trom párom silných končatín, pričom vďaka tretiemu, prispôsobenému ku skákaniu, dokáže dosiahnuť vzdialenosť jeden a pol metra. Na psoch najčastejšie (až 95%) parazituje blcha mačacia (lat.Ctenocephalides felis), blcha psia (lat.Ctenocephalides canis) a blcha ľudská (lat.Pulex irritans). Nájsť môžete i ďalšie varianty, napríklad ježiu alebo králičiu. V celej SR sa vyskytuje niekoľko desiatok ďalších druhov bĺch.  Blcha dokáže pohrýzť až 400 x za deň a nasať 15 x viac krvi, ako je jej vlastná veľkosť.

Dbajte na prevenciu celoročne!

Čo oko nevidí, neznamená, že nie je
Blchy viditeľné na psovi tvoria 5% populácie. Až 95% pri tom tvoria vývojové štádiá, teda vajíčka, larvy a kukly, ktorými je doslova zamorená celá vaša domácnosť – koberce, sedačky, deky alebo koterec vášho psa. Dokážu vám doslova zamoriť celú domácnosť. Blchy sú navyše hlavným prenášačom vajíčok pásomnice psej. Jej vajíčka odchádzajú z tela hostiteľa trusom a rozptýlia sa po okolí, kde sa stávajú obľúbenou delikatesou lariev bĺch. Do tela psa sa pásomnica psia dostane vtedy, keď takúto „nakazenú“ dospelú blchu pes prehltne. Aj tá môže pri hre so psom preskočiť na človeka. „Pes môže mať navyše na uhryznutie blchy alergiu, čo sa prejavuje intenzívnym svrbením, kožnými léziami – vypadávaním chlpov, krustovaním, odreninami zo škrabania sa alebo infekciami druhotnými infekciami spôsobenými baktériami. Nie vždy môže byť spomínaná diagnóza 100%. Psík môže mať napríklad atypickú dermatitídu alebo alergiu na potravu. Je potrebné zistiť či zdravotné problémy sú spôsobené blchami a podľa toho stanoviť liečbu,“ tvrdí MVDr. Milan Švihran.

Kliešte útočia aj na jeseň
Na Slovensku kvôli zmenám v sezónnej dynamike môžete chytiť kliešťa aj v chladnejšom období. Ich výskyt začína byť nielen v oblastiach, kde pred tým nebol zaznamenaný, ale aj doba ich aktivity sa mení. MVDr. Milan Švihran nie raz našiel o v zimnom období v kožuchu psa kliešťa: „Posledné roky sa kliešte vyskytujú aj v zimných mesiacoch. Posledného kliešťa sme vyťahovali na Vianoce  a prvého už 2. januára.“

Dbajte na prevenciu celoročne!
Účinným a zároveň nekomplikovaným riešením pre majiteľov psov je ochutená žuvacia tableta, ktorej účinnosť je až 12 týždňov. Líši sa už samotným zložením. Účinná látka, ktorú tableta obsahuje, začína likvidovať so 100% účinkom všetky parazity už 2 hodiny po podaní, pričom kliešte miznú z povrchu tela psa do 12 hodín a blchy do 8 hodín. Je vhodná pre psíkov od hmotnosti 2 kg. MVDr. Milan Švihran tvrdí: „Tableta je veľmi dobre prijímaná – je ochutená a pes ju vníma ako maškrtu. Pre psíka a aj človeka je zdravotne nezávadná – v tele nie je metabolizovaná  a nezaťažuje obličky a pečeň. Nedochádza k jej kumulácií a z tela je kompletne vylučovaná.“ Účinná látka tablety sa po vstrebaní v čreve uvoľňuje do krvi a prechádza do medzibunkových priestorov podkožia, takže kliešť je jej účinku vystavený ihneď po preniknutí pokožkou bez nutnosti dostať sa až „ku krvi“.

Pripravila Natália Dujničová

Dbajte na prevenciu celoročne!