Povedzme deťom príbeh o šťastných sliepkach

šťastné sliepky

Tradičné kresťanské sviatky Veľkej noci majú pôvod v židovskom sviatku Pesach, a sú tiež spojené s pohanskými rituálmi vítania jari a zabezpečenia úrody.

Veľká noc je pre kresťanov oslavou vzkriesenia Ježiša Krista po jeho smrti na kríži.  Ide o pohyblivý sviatok, ktorému každý rok prislúcha iný dátum. Oslavuje sa vždy prvú nedeľu po prvom splne mesiaca od jarnej rovnodennosti. Termín preto môže padnúť na obdobie od druhej polovice marca až do konca apríla. Tento rok si ho pripomenieme od Veľkého piatku 14.4. do Veľkonočného pondelka 17.4.

Ozdobovanie príbytkov a symboly
Sviatok jari, ako sa tiež Veľká noc nazýva, je vždy spojený s ozdobovaním príbytkov a je sprevádzaný niekoľkými symbolmi. K najvýznamnejším patria baranček ako symbol nevinnosti a boja so zlom, korbáč, ktorým sa bijú na veľkonočný pondelok dievčatá, aby boli zdravé, plodné a šťastné. V kresťanskej metodike je to aj pripomenutie bičovania Ježiša Krista. Viete si ale Veľkú noc predstaviť bez vajíčok ako symbolu nového života? Vajce reprezentuje zárodok, životnú silu, narodenie, nesmrteľnosť a vďaka škrupine aj pocit bezpečia. Už od útleho detstva maľujeme spolu s deťmi vajíčka rôznymi farbami, pričom každá symbolizuje niečo iné. Červená lásku, zelená prírodu a žltá slnko. Všetky tieto pozitívne emócie však môže narušiť uvedomenie si, že konzumujeme vajcia z veľkokapacitných klietkových chovov.

Nezdravý kortizol
Nedá sa exaktne tvrdiť, že sú zdraviu škodlivé, avšak skúste si predstaviť život takej sliepky. Žije na priestore veľkosti papiera A4. Nemá možnosť vystrieť krídla, otočiť sa, hniezdiť, popoliť sa a hrabať. Netuší ako vyzerá a pôsobí denné svetlo. Žije smutný život a nemôže robiť nič, čo je pre nosnice prirodzené. Dôsledkom je možná produkcia vyššieho podielu nezdravého cholesterolu a stresového hormónu typu kortizol. A ten nie je zdravý pre vás ani vaše deti.

Nedajte sa oklamať krásnym obalom
Okrem zdravotnej stránky je možno práve Veľká noc vhodným časom na uvedomenie si našej humánnosti. Nakupujete vajcia najčastejšie v cenových akciách? A čo keď sú to práve vajcia od sliepok, ktoré žijú smutný život a produkujú tak smutné vajcia? Toto chceme, aby jedli naše deti? Porozprávajme im radšej príbeh o šťastných sliepkach, ktoré majú vďaka hlbokej podstieľke alebo voľnému chovu šťastný život, môžu sa voľne pohybovať v hale aj vonku, a sú stále v úzkom kontakte so svojimi ošetrovateľmi.

Život je otázka priorít a zdravá strava, ktorej súčasťou by mala byť aj super potravina vajce, rozhodne patrí na popredné miesto. Nedajte sa oklamať krásnym obalom na ktorom si sliepka chodí po zelenej tráve a svieti na ňu krásne slnko. Realita je často niekde úplne inde. Pozorne si preto všímajte označenie na obaloch.

Veďme deti po ceste zdravia a humánnosti
Naša generácia zrejme veľkokapacitný klietkový chov sliepok nevyrieši do úplnej spokojnosti. Sme to však my, a najmä matky, ktoré ovplyvňujeme život a správanie sa ďalšej generácie. Už keď sa bábätko narodí, tak sa na nás nalaďuje a opakuje po nás všetko dobré aj zlé. A keď ho budeme viesť po ceste za zdravím a humánnosťou, je veľmi pravdepodobné, že klietkový chov zanikne. Nebude po ňom totiž dopyt.

Ako identifikovať vajcia?
Prvé číslo na kóde prezrádza, v akom (v akej technológii) systéme chovu bolo vajce vyprodukované:
0 – Ekologický chov (Bio)
1 – Voľný chov (chov vo voľnom výbehu)
2 – Podstielkový chov
3 – Klietkový chov – najnepriaznivejší systém chovu

Bez geneticky modifikovaných organizmov
Tak čo, stavíte svoj život a život svojich detí na zdravie? Nie ste si istí, či sa správne orientujete v číslovaní? Najlepšou voľbou je kupovať vajcia v obaloch Babičkine vajcia. Tie sú skutočne zdravé, slovenské so 100 percentnou vysledovateľnosťou na konkrétnu farmu. „Našou snahou je preferovať podstielkový chov a voľný chov, pri ktorých majú nosnice vytvorené podmienky čo najviac sa približujúce prirodzenému výskytu v prírode (chovu),“ hovorí Dr. Jaroslav Novák, majiteľ spoločnosti Babičkin dvor, a.s. Veľkokrtíšska firma Babičkin dvor je prvou spoločnosťou, ktorá začala produkovať vajcia bez geneticky modifikovaných organizmov. V súčasnosti produkuje mesačne 3 milióny vajec od nosníc, ktoré sú kŕmené sójou a ďalšími kŕmnymi surovinami vypestovanými v prírodnom variante, a nie geneticky laboratórne modifikovanými odrodami. Laboratórne rozbory vajec znesených týmito čistými krmivami potvrdzujú ich odlišné zloženie. Tie spočívajú najmä v rozdielovej hodnote „HDL“ dobrého cholesterolu.

Prečo jesť vajcia?
Vajcia sú cennou súčasťou zdravej, vyváženej stravy, pretože poskytujú kvalitnú bielkovinu a celý rad vitamínov a minerálnych látok. Sú bohatým zdrojom bielkovín a viacerých esenciálnych mastných kyselín. Konzumácia vajec patrí ku kvalitnej strave a prispieva k lepšiemu pocitu nasýtenia po jedle, pričom sa dáva do súvislosti aj s lepšou reguláciou telesnej hmotnosti. Okrem toho, zložky vaječného žĺtka podporujú prevenciu straty zraku vo vyššom veku. Fakt, že vajcia sú superpotravina potvrdil  aj známy šéfkuchár bez čapice Jamie Oliver, ktorý cestoval po rôznych krajinách, aby zistil, v čom tkvie tajomstvo dlhovekosti. A nie je za tým žiadna novodobá potravina, ale jednoduché ingrediencie: menej mäsa, vyšší príjem vody a sýte raňajky. Keď tak putoval po krajinách, vytvoril aj zoznam superpotravín, v ktorom dal vajcia na prvé miesto. O samotnej dlhovekosti toho veľa vie Talianka Eva Moranová, ktorá sa koncom novembra minulého roka dožila krásnych 117 rokov a v súčasnosti je najstaršou úradne overenou ženou planéty. Viete, ako vyzerá jej jedálny lístok? Je len sušienky a vajíčka. Dve surové a jedno natvrdo. Takýto jedálny lístok dodržiava už 90 rokov. Kedysi jedla aj mäso, ale odkedy sa dozvedela, že môže spôsobovať rakovinu, vyradila ho zo svojho jedálneho lístka.

šťastné sliepky