Pomôžme deťom z Ugandy bezpečne sa napiť

Tretí májový týždeň od 13. do 19. mája 2013 bude už po deviaty raz patriť celoslovenskej zbierke Týždeň modrého gombíka, ktorú organizuje UNICEF Slovensko. Výťažok z nej tentokrát poputuje deťom z dvoch regiónov africkej Ugandy. Slováci majú šancu pomôcť deťom zabezpečiť lepší prístup k bezpečnej pitnej vode a naučiť ich základom hygieny.

Tento špeciálny slovenský projekt pre Ugandu je možné podporiť dobrovoľným príspevkom do očíslovanej pokladničky UNICEF v uliciach alebo zaslaním prázdnej SMS v hodnote 2 eurá na číslo 844.

Cieľom deviateho ročníka už tradične najväčšej celoslovenskej zbierky zameranej na pomoc deťom v rozvojových krajinách sveta je prispieť k zníženiu úmrtnosti detí v africkej Ugande. Vysoká detská úmrtnosť v tejto krajine je smutným dôsledkom chorôb, ktoré vznikajú tým, že deti pijú znečistenú vodu a nedodržiavajú základnú hygienu kvôli nedostatku sanitačných zariadení.

Ako žijú deti v Ugande?

Voda predstavuje pre mnoho detí žijúcich v Ugande z rôznych dôvodov smrteľné riziko. Viac ako 15% všetkých detských chorôb a 12% detských úmrtí spôsobuje závadná pitná voda a slabá sanitácia. Hnačkové ochorenia sú druhým najväčším zabijakom detí v Ugande. Štatistky z Ugandy hovoria aj nasledovné:

· Iba 33% škôl poskytuje svojim žiakom čistú a bezpečnú pitnú vodu.

· Až 73% domácností na vidieku Ugandy nevlastní zariadenie na umývanie rúk. To znamená, že nepoužívajú mydlo a pritom jeho používanie redukuje výskyt hnačiek až o 44% a výskyt cholery a dyzentérie až o 50%.

· To isté platí aj o školách. Iba 27% škôl má zariadenia na umývanie rúk.

· V priemere až 60 žiakov sa na škole delí o jednu latrínu.

„Každé slovenské dieťa má prakticky kdekoľvek a kedykoľvek prístup k pitnej vode a po použití toaliet má možnosť umyť si ruky. V mnohých domácnostiach a školách Ugandy však chýbajú vodovodné prípojky, studne, toalety alebo latríny, a tak sú deti nútené piť vodu z riek a jazier a namiesto chodenia na toaletu vykonávajú svoju potrebu kdekoľvek v prírode. Každý deň je tak zdravie detí týmito základnými činnosťami vážne ohrozované,“ hovorí Miroslav Kaňa, výkonný riaditeľ UNICEF Slovensko.

Ako pomôžu túto situáciu zmeniť Slováci?

Výťažok zo zbierky Týždeň modrého gombíka 2013 poputuje na realizáciu trojročného projektu, na ktorom Slovenský výbor pre UNICEF spolupracuje priamo s kanceláriou UNICEF v Ugande. Projekt sa bude realizovať v regiónoch Buliisa a Neebi na severo-západe Ugandy

Vyzbierané finančné prostriedky budú použité nasledovným spôsobom:

· na výstavbu čistiacich zariadení na slnečný pohon, ktoré privedú bezpečnú pitnú vodu do škôl, zdravotných stredísk a ďalších verejných budov, čím poslúžia 9 000 ľuďom v daných lokalitách

· na výstavbu bezpečných latrín pre 2 500 domácností

· na realizáciu osvety medzi deťmi a ich rodičmi, vďaka ktorej si osvojí celkovo 15 000 ľudí základné hygienické návyky súvisiace s vodou

· na vzdelávanie miestnych technikov o tom, ako majú obsluhovať a robiť údržbu vodovodných a sanitačných zariadení

Ako sa dá do zbierky zapojiť?

Do zbierky Týždeň modrého gombíka 2013 sa môžu darcovia zapojiť poukázaním svojho príspevku 3 spôsobmi:

· do očíslovanej pokladničky UNICEF, ktorú budú po rôznych mestách nosiť dobrovoľníci – verejná zbierka v uliciach trvá od 13. do 19. mája 2013

· zaslaním prázdnej SMS v hodnote 2 eurá na číslo 844 od 25.4. do 1.6.2013 v sieti všetkých mobilných operátorov

· ľubovoľnou sumou na účet zbierky: č. ú. 2021 9886 / 6500 (Poštová banka), variabilný symbol 0313

„Všetci Slováci majú teraz šancu zanechať výraznú stopu pomoci v krajine, kde sa možno v živote z rôznych dôvodov nedostanú. UNICEF urobí maximum preto, aby boli vyzbierané prostriedky použité čo najefektívnejšie a pomohli zmeniť životy tisícov detí v rovníkovej Ugande,“ dodáva Miroslav Kaňa.

UNICEF Slovensko ďakuje partnerom, vďaka ktorým môže zbierku Týždeň modrého gombíka 2013 realizovať. Patria medzi nich spoločnosť DHL, Greentree caffé, Karton.sk, Nadácia Tesco, Poštová banka, Sugarbooks a agentúra Vagaboond. Slovenský výbor pre UNICEF ďakuje taktiež svojim telekomunikačným partnerom a partnerom zbierky, spoločnostiam Orange Slovensko, Slovak Telekom a Telefónica Slovakia, ktorí sú poskytovateľom linky 844.

A young girl washes his hands with soap after using the latrine in Katoogo Church of Uganda Primary School. Through the hand washing campaign, the students are sensitized about proper hygiene and sanitation practices. The water tanks were donated by UNICEF.