Po stopách líčenia

Všetko z histórie prechádza do súčasnosti, inšpirujeme sa módnymi trendmi a vyberáme z dávnych dôb to, čo sa nám páči aj dnes. Ani s make-upom to nie je inak. Predsa len biela pokožka a sýtočervené pery tu už kedysi boli módnym trendom. No prečo sa neinšpirovať, ak ide o krásu? Máme právo byť krajšími než sme!

Dnes si bez make-upu mnohé ženy nevedia predstaviť vyjsť na ulicu, do práce, do spoločnosti. Prečo teda nezdôrazniť to, čo je pekné? Decentným líčením a správnymi prípravkami sa žena stane ešte krajšou. Veď byť krajšou nie je hriech!

Make-up prešiel rôznymi fázami, skúsme sa teda pozrieť po stopách líčenia a porovnať s tým dnešným.

Priekopníčkou líčenia bola Kleopatra

 

Už v starovekom Egypte sa obyvatelia stretli s make-upom, preto je táto civilizácia staroveku v severovýchodnej Afrike považovaná za jeho priekopníka. Z kníh či filmov si určite vieme predstaviť vznešené ženy či mužov s tmavočiernymi linkami okolo očí, kde si nanášali minerálnu zmes s uhlíkovým základom nazývaného kajal. Prvou funkciou po funkcii estetickej bola ochrana pre africkým slnkom či zlými duchmi. Egyptskú kráľovnú Kleopatru môžeme pokladať za priekopníčku líčenia a úpravy tváre. Matériou STIMI, čo je zelená medenka, si natierala viečka, zmes tuku a sadzí používala na farbenie obočia a zmesou tuku a kvasníc si natierala pery.

 

 

 

Gejša – najkrajší symbol starého Japonska

Exotická, dramatická a tajomná, taká bola táto spoločníčka zámožných pánov odetá do hodvábneho červeného kimona vyšívaného zlatou niťou. Súčasťou tejto „japonskej bábiky“ bol nanesený biely make-up z ryžového púdru. Jej pery pripomínali sladký červený cukrík v tvare srdca.  Aj to prispelo k tomu, aby sa stala stelesnením pôvabu. Obočie a očné linky si zvýrazňovali čiernym ohoreným kusom dreva. Ku kaderníkovi chodili raz za týždeň a do vlasov si nechávali vtierať horký vosk, aby účes držal. Biely make-up si vraj gejše začali nanášať preto, aby ich bolo vidno aj v tmavej miestnosti len za svitu lámp a ako ďalší dôvod uvádzajú, že to na mužov pôsobí sexy.

 

 

 

 

Módny bledý vzhľad v 15.- 18.storočí

Európania si na dosiahnutie bledej pokožky bielili tvár bielym olovom a citrónovou šťavou. Ale k najdrastickejším patrilo prikladanie pijavíc k tvári na odsatie krvi. Čim bledšia, tým lepšia. Bledosť bola totiž v tej dobre znakom bohatstva a hojnosti. Na tvár si lepili pehy krásy rôznych tvarov ako kvety, zvieratká či kolieska. Na očné viečka a pery si nanášali Arzén, aby získali metalický lesk (arzén je jedovatá látka, načo aj doplatilo veľa žien otrávením či smrťou). Tento výzor Európania dotvárali výťažkom z belladonny (ľuľok zlomocný) – jedovatej rastliny, ktorý si kvapli do očí, aby sa rozšírili zreničky a vyvolali zasnený pohľad.  V 18.storočí sa ako súčasť dotvorenia módnej osobnosti kladie zvlášť dôraz na líčenie. Stáva sa úlohou pre špecializovaného odborníka. V dobe baroka a rokoka existuje veľmi veľa druhov líčidiel, mastí, parfémov a prostriedkov pre udržanie čistej sviežej pleti bez vrások. V priebehu storočia sa pre líčenie hľadali častejšie varianty červenej. Paríž sa najprv hral s ružovou farbou, ktorá sa objavila v záhrade Palais- Royal. Tak prišla na rad trvanlivejšia červeň, ktorá si získala obľubu.

Vplyv Hollywoodu na líčenie

Začiatkom 20.storočia vznikli v tomto filmovom svete kozmetické značky, ktoré poznáme dodnes- Max Factor, Elizabeth Arden, Helena Rubinstein a iné. Kozmetiku veľmi ovplyvnil Flapper štýl- tmavé tiene, červený rúž, červený lak a pleť s nádychom opálenia. V Ázii ale naďalej pokračovalo bielenie pokožky, čo je u nich symbolom krásy dodnes.

 

 

 

Pestrosť make-upu v ďalších rokoch 20.storočia

20.storočie bolo v make-upe veľmi pestré. Vznikalo však niekoľko alternatívnych skupín, ktoré sa chceli odlíšiť od ostatných tým, že boli iní, či už vo výraznom priam vyzývavom líčení, módou, správaním. 80.te roky v dnešnej dobe považujeme za roky experimentu, isto sa každá z nás zasmeje, keď vytiahneme staré fotografie a pozrieme sa na odev, účesy i samotné líčenie.

Či sa už líčite výrazne, nevýrazne, nech k nám celkovému šarmu a kráse dopomôže prirodzený úsmev. Veď ako sa hovorí: „Úsmev je najlacnejší spôsob, ako zlepšiť svoj vzhľad.“

Zdroje:

http://magazin.atlas.sk/sexi-pipka/gejsa-najkrajsi-symbol-stareho-japonska/670387.html

http://www.cajova.com/2011/04/historia-kozmetiky.html

Archívny článok