Naše tipy

Nový rok bez nepríjemných prekvapení

Núdzová antikoncepcia

Silvestrovské oslavy máme úspešne za sebou. Ako ste vstúpili do nového roka vy? V objatí dlhoročného partnera, s partiou kamarátov, alebo ste si presne o polnoci štrngli so svojou novou známosťou? Možno aj vás postretlo to šťastie, že so vstupom do nového roka vstupujete aj do novej etapy svojho života. Aby bola šťastná, mali by ste sa v nej vyhnúť nepríjemným prekvapeniam – napríklad v podobe nežiaduceho otehotnenia. Počuli ste už aj o núdzovej antikoncepcii?  

Ochrana aj „po“
Niekedy sa môže stať, že to v tom najhorúcejšom okamihu „praskne“. Máme na mysli kondóm – k zlyhaniu bežne používanej antikoncepcie však môže dôjsť aj tak, že žena v návale iných povinností zabudne užiť tabletku, ktorú berie denne, s partnerom použijú spermicídnu antikoncepciu v inom časovom intervale, ako predpisuje výrobca, či k oslabeniu antikoncepčnej ochrany dôjde vplyvom užívania silných antibiotík. Ocitnúť sa v situácii, kedy sa obávame neželaného otehotnenia, teda nemusí byť len vecou nedbalosti. Navyše, v 21. storočí sa už ženy nemusia nechať unášať búrkou osudu, samy môžu uchopiť svoj život pevne do vlastných rúk, môžu konať sebavedome, slobodne – a so všetkou zodpovednosťou, ktorá z toho vyplýva, sa rozhodnúť, či už nastal čas, aby sa stali matkami. O antikoncepcii „pred“ vie snáď už dnes každá žena. Počuli ste však aj o  antikoncepcii „po“ , tzv. núdzovej antikoncepcii?

Do piatich dní
Na trhu sú dostupné dva preparáty – jeden s účinnou látkou levonorgestrel (LNG), druhý s účinnou látkou ulipristal acetát (UPA). Odlišujú sa nielen použitou účinnou látkou, ale napríklad aj časom, dokedy najneskôr treba liek po nechránenom pohlavnom styku alebo po zlyhaní bežnej antikoncepcie užiť. Preparát s ulipristal acetátom (UPA), nazývaný aj „tabletka do 5 dní“, je voľnopredajný liek ellaOne® 30 mg tableta (ulipristal acetát 30 mg), ktorý sa užíva ústami čo najskôr, ale najneskôr 120 hodín (5 dní) po nechránenom pohlavnom styku alebo po zlyhaní pravidelnej antikoncepčnej metódy, a to kedykoľvek počas menštruačného cyklu. To dáva žene väčšiu časovú slobodu rozhodnúť sa oproti preparátu s LNG, ktorý je potrebné užiť ústami čo najskôr, pokiaľ možno do 12 hodín, ale nie neskôr ako 72 hodín (3 dní) po nechránenom pohlavnom styku alebo zlyhaní antikoncepcie. Účinná látka ulipristal acetát dokáže zabrániť nežiaducemu otehotneniu tým, že oneskoruje uvoľnenie vajíčka z maternice počas ovulácie, takže ovuláciu posúva a k stretnutiu vajíčka a spermie nemusí vôbec dôjsť. Zo Súhrnu charakteristických vlastností lieku ellaOne® 30 mg tableta vyplýva vyššia účinnosť (menej nežiaducich tehotenstiev) preparátu ellaOne® 30 mg tableta oproti preparátu s LNG. Liek ellaOne® 30 mg tableta nie je určený na prerušenie tehotenstva a nemožno ho tak chápať ako „potratovú tabletku“. Nenahrádza však bežnú formu antikoncepcie, ide o jednu z posledných možností, teda núdzové riešenie, ako sa slobodne rozhodnúť aj „po“.

Zdravotnícke informácie zverejnené v tomto článku sa poskytujú len na informatívne a reklamné účely a nie sú určené ako náhrada návštevy u lekára, lekárnika alebo iného zdravotníckeho pracovníka. Liek  ellaOne® 30 mg tableta (30 mg ulipristal acetát) je určený na núdzovú antikoncepciu, má sa užiť čo najskôr, ale najneskôr 120 hodín (5 dní) po nechránenom pohlavnom styku alebo po zlyhaní antikoncepcie. ellaOne® 30 mg tableta (30 mg ulipristal acetát) je liek na vnútorné užitie. Pozorne si prečítajte písomnú informáciu pre používateľa lieku, ktorá je pribalená k lieku.
www.nudzovaantikoncepcia.sk

 

Click to comment

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

To Top