Niečo je vo vzduchu

Pokojne si sadnite, uvoľnite sa a jednu ruku si položte na brucho. Zľahka, ale zhlboka sa nadýchnite nosom až do spodného brucha tak, aby sa vám vyklenulo až von – ucítite to pod rukou – dych zadržte a potom pomaly vydýchnite. Áno, takto by sme správne mali dýchať. Len takto sa do buniek v celom tele dostane potrebná dávka kyslíka.

Elixír života – kyslík. Bez neho by tu na Zemi nemohol byť život. Skúste totiž nedýchať… Ale nie. Kyslík predstavuje zdravie, energiu, slobodu, voľnosť a chuť do života. Každá bunka v ľudskom tele z neho získava energiu, inak by nemohla plniť všetky svoje funkcie. Až vyše 90 % našej energie čerpáme zo vzduchu. Preto ak organizmus nedostáva dostatok kyslíka, spustia sa v ňom mnohé zdravotné problémy a ochorenia. Kvalita kyslíka je však v súčasnosti veľmi rozdielna. Na mnohých miestach v dôsledku nadmerného osídlenia a zahustenia, napríklad v okolí veľkomiest, ako je Mexico City alebo Tokyo, stráca kyslík svoj oživujúci potenciál. Je všetko, len nie dostačujúco osviežujúci a čistý. A tak sa ľudia presúvajú do hôr alebo k moru, aby svojmu telu dodali sily len zo vzduchu.

Dobrý kyslík dodáva bunkám dostatok energie, aby v pohode naštartovali všetky spaľovacie pochody látkovej premeny. Ak telom prúdi kyslík nižšej kvality, musia si bunky dorábať potrebnú energiu samy a tak strácajú svoju vitalitu, degenerejú a starnú oveľa rýchlejšie. Alebo majú ešte jednu možnosť – ak sa rozhodnete zájsť si dať kyslík do baru…

Miesto drinkov kyslík

„Dobrý deň, jednu porciu čerstvého kyslíka, prosím.“ Asi takto sa dá kúpiť životný elixír v tzv. kyslíkových baroch, ktoré sú wellness hitom už nielen v USA a v niektorých veľkých mestách západnej Európy ako je Berlín, Hamburg či Frankfurt, ale aj u nás. Životabudič plný energie sa stal medzičasom úspešným, obrat zvyšujúcim artiklom súčasného priemyslu fitnes a kozmetiky. Pretože pre bunky je ako fontána mladosti, ktorá zvyšuje výkonnosť. Ľudia neľutujú čas ani peniaze, pretože im tento nový obchodný artikel v dobe plnej stresu zlepšuje zdravie tela i ducha.

V kyslíkových baroch sa inhaluje až 95 percentný kyslík, nielen „obyčajných“ 21 percent, ktoré obsahuje vzduch. Pritom si sadnete do pekných štýlových kresiel a máte sa cítiť sviežo, uvoľnene a oddýchnuto. Majitelia kyslíkových barov považujú kyslík skutočne za elixír mladosti a tvrdia, že čím častejšie a dlhšie kúry absolvujete, tým účinnejšie kyslík pôsobí. Ten, kto chce omladnúť čo najrýchlejšie, dostane v bare kúpiť aj ďalšie okysličené „pomôcky“ – kyslíkom obohatenú vodu, kozmetiku, masáže a čističky vzduchu. A tak hľadači večnej mladosti ochotne vydávajú ďalšie a ďalšie peniaze. Žiť zo vzduchu je evidentne dosť nákladné…

3 kroky k zdraviu

Takže kyslík ako zázračná medicína na všetky civilizačné neduhy? Naozaj v sebe ukrýva toľko prísľubov? Zatiaľ vieme, že pridaný do minerálok ich premieňa na lifestylové produkty a že v pleťových krémoch bojuje proti predčasnému starnutiu a agresívnym účinkom znečisteného životného prostredia. Avšak svoje najväčšie uplatnenie začal nachádzať i v preventívnej medicíne ako akýsi prirodzený doping.

Ako protiklad rýchlokurzu omladzovania v kyslíkových baroch sa v súčasnosti v medicíne využíva tzv. Viacstupňová kyslíková terapia, ktorú rozvinul drážďanský fyzik Manfred von Ardenne. Terapia zahŕňa tri stupne – pri prvom užije pacient dávku vitamínov a minerálov, aby sa kyslík v tele lepšie zhodnotil. Počas druhého kroku vdychuje obohatenú kyslíkovú zmes a súčasťou tretieho kroku je pohyb, aby sa telo lepšie prekrvilo.

Podľa výsledkov pozorovaní Hamburgskej lekárskej spoločnosti pre viacstupňovú kyslíkovú terapiu môže silný stres a málo pohybu vyvolať v tele kyslíkový, a tým aj energetický nedostatok. Jeho dôsledkom je, že sú ľudia náchylnejší na ochorenia a infekcie. Práve tu ponúka viacstupňová kyslíková terapia vhodné riešenie. Vyššia koncentrácia kyslíka posilňuje parciálny tlak v cievach, čím sa kyslík pretláča do buniek a tkanivo sa lepšie okysličuje. Dobré výsledky sa touto metódou dajú dosiahnuť aj pri liečbe astmy a srdcovocievnych ochoreniach. Napriek tomu treba s kyslíkom zaobchádzať veľmi opatrne. Môže sa totiž stať, že zvýšený prívod kyslíka do tela vyvolá zároveň aj zvýšenú tvorbu agresívnych voľných radikálov. Preto je dôležité pred každou aplikáciou podávať antioxidanty na ich neutralizáciu.

S kyslíkom majú dobré skúsenosti aj viacerí známi športovci, keď prisahajú na zlepšenie výkonnosti. Jeho pôsobenie v praxi si svojho času overila úspešná nemecká plavkyňa Franziska van Almsick či futbalisti VfB Stuttgart, ktorí kyslíkovú terapiu využívajú na urýchlenie regeneračnej fázy a na posilnenie imunitného systému.