Nestrašte svoje deti

Strach a deti

Naháňanie strachu dieťaťu je tá najhoršia výchovná metóda. Rodičia sa k nej uchyľujú vtedy, keď im dochádzajú iné výchovné prostriedky. Strašenie by sa dalo prirovnať k výprasku. Výprask ničí telo a strašenie detskú dušu. Veď chceli by ste žiť v neustálom strachu z toho, že keď niečo neurobíte, stane sa vám niečo hrozné?

Strach a deti
„Vezmi si papuče, lebo dostaneš angínu.“ „Spi pekne po obede, lebo pre teba príde poludnica.“ „Nechoď do vody, utopíš sa.“ A predovšetkým v tomto ročnom období veľmi aktuálne: Buď dobrý, lebo si ťa do pekla odnesie čert!“ Čo asi všetky tieto vetičky, ktoré rodičia používajú a ani si to neuvedomujú, robia s deťmi?

Dospelí alebo staršie deti si dokážu so situáciou, keď ich niekto straší, poradiť. Sú schopní ju zanalyzovať, zamyslieť sa nad ňou a nakoniec sa jej trebárs aj zasmiať. Malé deti však toho schopné nie sú. Zväčša svojim rodičom bezhranične veria, takže si naozaj myslia, že to, čím ich strašia, sa môže stať. Skutočne sa domnievajú, že poludnica alebo čert prídu a odnesú si ich. Strach sa u nich nemení na smiech, ale v nich zostáva.

Následky strašenia
Hoci deti vedia, že čerti sú prezlečení dospelí, môže sa stať, že po stretnutí s takou príšerou sa malé deti napríklad začnú v noci pomočovať, objaví sa u nich koktanie či nočné mory, prípadne sa stanú extrémne bojazlivými. Dokonca je možné, že problémy sa u detí objavia až v dospelosti a prerastú v nejaký druh fóbie.

Ak svoje dieťa neustále niečím strašíte, vytvárate z neho vlastne človeka, ktorý miesto toho, aby sa popasoval so životom, bude mať zo všetkých nových situácií len strach. Ostatní ho budú považovať za bojka a ešte ho utvrdia v tom, že by sa mal radšej držať vyskúšaných vecí a do ničoho sa nepúšťať. Ak svoje deti budete neprimerane a často strašiť, ich sebavedomie klesne, rovnako ako ich dobrá nálada. Deti budú žiťv neustálom strachu a obavách.

Keď už strašiť, tak primerane
Ak sa už rozhodnete svoje deti strašiť, voľte takú formu, ktorá im podľa vášho úsudku neublíži. Ak sú vaše deti malé, nájdite vo svojom okolí mikulášsku akciu, ktorá je určená menším deťom. Na takýchto akciách je často prítomný len Mikuláš a anjel, zatiaľ čo čert chýba. Ak čert na akcii je, pokúste sa s ním vopred dohodnúť, aby vaše dieťa príliš nestrašil a držal sa skôr v úzadí.

Počas roka potom skúste strašiť svoje deti čo najmenej. Nikdy im nehovorte napríklad to, že ich dáte cudzím ľuďom alebo do detského domova, ak budú hnevať. Strašenie tohto druhu berú najmä menšie deti veľmi vážne a v ich detskej duši po ňom zostáva trauma.

Strašili vás v detstve často? Svojho strachu sa môžete zbaviť
Deti vnímajú veci inak, často intenzívnejšie než dospelí, a do ich podvedomia sa tak zapisuje predovšetkým to, pri čom zažívali veľké pozitívne alebo negatívne emócie. Detský mozog si často pamätá veci z minulosti, na ktoré dospelí dávno zabudli. Ukladá všetky informácie, ktoré sa k nemu dostávajú. Nevie si totiž medzi nimi vybrať len tie užitočné, a tak berie pre istotu všetky. Akékoľvek vzorce, ktoré mozog v detstve prijme za svoje, ho potom sprevádzajú počas celého ďalšieho života.

Zľakli ste sa ako deti počas mikulášskych osláv čerta? Pretrvával vo vás niekoľko mesiacov strach z toho, že si vás do svojho domu uprostred lesa odnesie poludnica? Tak to na vás muselo zanechať následky. Teraz ich môžete odhaliť a zároveň napraviť pomocou metódy emočných rovníc. Táto metóda pracuje s mozgom v rovine synaptických spojení, pričom tie nežiaduce, negatívne spojenia ruší a nahrádza ich spojeniami novými. Život človeka sa tak naraz stáva lepším, kvalitnejším a radostnejším, staré vzorce miznú a navždy ich nahrádzajú nové.

Autor: Aleš Kalina, kouč
Foto: Pinterest

Strach a deti