Nenadarmo ju volajú − živá. Bez vody život nieje

V lete veľa pite

Voda tvorí 50 – 70 % celej hmotnosti tela. Ovplyvňuje metabolizmus, je nosičom minerálov, stopových prvkov a ďalších elementov. Nedostatkom vody sa zhusťuje krv, tým sa zníži jej tlak (môže to viesť až ku kolapsu), zhorší sa okysličenie krvi a zásobovanie kyslíkom pre všetky tkanivá. Unavený a vyčerpaný človek má zlý odhad, neistý krok, kŕče a zimomriavky…

Aby bol organizmus hydratovaný, efektívne je prijímať menší objem vody v častejších intervaloch. Nesprávne je jednorazové pitie väčšieho množstva, ktoré zdanlivo odstráni pocit smädu, ale neprimeraný objem telu nepomôže. Nedokáže si totiž „vyrobiť“ zásoby a voda iba „pretečie“ organizmom.

Menej, ale často
Nezávisle od druhu zaťaženia a kondície potrebujeme pravidelne piť. Zvýšená spotreba tekutín pri telesnom zaťažení vyplýva z toho, že väčšina energie, až 75 % sa mení na teplo. Aby sa telo neprehrievalo, telesná teplota sa znižuje potením. Jeden liter odpareného potu odoberie telu teplo 2 400 kJ. Strata tekutín je úmerná vonkajšej teplote, veľkosti zaťaženia a nadmorskej výške; pri zaťažení môže dosahovať 0,5 až 1,5 litra za hodinu. Závisí od intenzity pohybu, teploty okolia, vlhkosti vzduchu, oblečenia. Najjednoduchším ukazovateľom správnosti pitného režimu je denné množstvo moču. Ranný moč má byť svetlý, v dostatočnom množstve. Denne by sme mali vymočiť 1,5 litra a viac, minimálne 1 liter denne. Množstvo 0,5 l svedčí o alarmujúcom nedostatku tekutín. Množstvo moču môžeme odhadnúť počítaním sekúnd pri močení alebo jednoduchšie aspoň spočítať počet močení denne.

Stolová je najvhodnejšia

Hlavnou látkou pre život ľudského organizmu je voda. Ostatné nápoje sa od čistej vody líšia obsahom cukru, dochucovadiel a konzervačných látok. Najvhodnejším typom vôd pre pitný režim sú prírodné stolové vody, ľahké minerálne vody s vyrovnaným obsahom minerálnych látok do 500 mg/l.Pocit smädu je prvým signálom nedostatku vody. Pri správnom dodržaní pitného režimu by sme nemali cítiť smäd. Nevhodným návykom je piť počas jedla väčšie množstvo tekutín. Sťažuje to tráviace procesy a znižuje efektívnosť využitia energie z prijatej stravy.

Kedy a koľko piť?
Správne je napiť sa prvýkrát ráno po prebudení a potom piť medzi hlavnými dennými jedlami. Najlepšie v intervale zhruba pol hodiny po jedle a najneskôr pol hodiny pred jedlom.Výber nápoja je dôležitý, nemá dráždiť žalúdok, ale má sa dobre vstrebávať. Odporúčaná denná spotreba tekutín je 30 − 35 ml na kg hmotnosti tela pri bežnom zaťažení. Pri dlhých túrach alebo pri inom zaťažení musíme piť skôr, ako pocítime smäd, aspoň 1 liter za 2 − 3 hodiny zaťaženia. Toto množstvo je vyššie pri väčších horúčavách, ale platí to aj na chladné dni, keď dochádza k stratám vody dýchaním). Lepšie je piť častejšie po malých dávkach, približne 0,2 litra každú polhodinu. Vhodné je nosiť pri sebe menšiu fľašu s vodou. Jednoznačne určiť, čo sa má piť, nemožno. Každý má inú telesnú konštitúciu a každému chutí iné. Každý si musí nájsť správny nápoj a vypité množstvo sám.

Autor: mz
Foto: Shutterstock