Naše, a predsa exotické oskoruše

oskoruša

Zaujímavé sú plody jarabiny oskorušovej jedného z najväčších a najvzácnejších európskych ovocných stromov. Vraví sa, že ju sadí dedo, ale jej plody zbiera až vnuk, pretože trvá viac ako 20 rokov, kým zarodí.

Potom však z jedného stromu možno obrať 500 až 1200 kilogramov oskoruší. Okrem džemov, štiav a vína sa z nich získava aj oskorušovica, údajne najvzácnejší a najdrahší destilát považovaný za hviezdu medzi bielymi alkoholmi. Najväčšia oskoruša v strednej Európe s obvodom kmeňa 462 cm rastie na Morave, pod kopcom Žerotín pri Strážnici a odhaduje sa, že tam bola už za Rudolfa II. Na Slovensku je len okolo 20 týchto stromov a oskoruši hrozí zánik.

O čosi lepšie je na tom mišpuľa, jej plody sú výnimočnou chuťou porovnateľné s hľuzovkou. Sú to malé červeno-hnedé malvice, ktoré zmäknú až dlhým skladovaním alebo po prvých mrazoch. Vtedy zosladnú a chutia až exoticky. Ak sa pridajú k vínam, zvyšujú ich trvanlivosť.

Veľmi vzácne  sa na farmárskych trhoch objaví  oskorušovica, ktorá sa považuje za unikátny destilát a predáva sa po 40 – 50€ za liter.

Plody oskoruše majú rovnaké využitie ako plody iných ovocných stromov. Sú vhodné na výrobu lekváru, sušenie aj pálenie jemnej oskorušovice. Dobrôt môžeme vyrobiť až-až.
Ak z plodov neuvaríme lekvár, môžeme ich mraziť alebo sušené pomlieť – poslúžia ako vynikajúca posýpka na koláče či šúľance. Okrem pálenky je lahodný aj oskorušový likér, čaj, mušt a kompót. Plody sú vhodné sú aj pre diabetikov, na liečenie nechutenstva a porúch trávenia.

 

oskoruša