Najkrajšie kvety v hrnci a na tanieri

V jednej rozprávke dostal mládenec za ženu princeznú, keď priniesol jej otcovi ako najkrajší kvet obilný klas. Či to bol klas pšenice,    nevedno. Isté však je, že ak pochopil ako krásu zárodok chleba a možnosti nasýtenia (veď aj na získanie kila mäsa treba sedem kíl obilia), nebol hlúpy. Ako je to s nami?

Bližšími produktmi obilia ako chlieb či koláče sú mnohým z nás sladový jačmeň na výrobu piva, raž na ražnú pálenku či náhradu kávy, kukurica, z ktorej sa v Južnej Amerike vyrába chicha alebo cauim, ovos, z ktorého sa vyrába whisky. A ešte ryža, z ktorej sa vyrába ryžové víno – nie pálenka arak, ako sa chybne uvádza v krížovkách. Pri výrobe araku sa totiž používa iba zákvas z ryžovej múky. Skutočný, východoindický arak, podobný vôňou aj chemickým zložením pravému rumu, je ušľachtilá liehovina vyrobená destiláciou zakvasených palmových štiav alebo trstinovej melasy. V indickej civilizácii doby bronzovej sa z ryže vyrábal populárny alkoholický nápoj sura a vyrába sa z nej, ale aj z iných rastlín, napríklad z cykasov, i japonské sake (v preklade alkoholický nápoj). Na rozdiel od nás píšu Anglosasi sake vzhľadom na výslovnosť s dlhým é, a tento pravopis prevzala aj čeština. Najkrajšie kvety, teda obilniny, však neobohacujú naše stoly len alkoholickými nápojmi, ale i jedlami.

Aj naše môže byť dobré
Aj keď namiesto obyčajného slovenského chleba, pečiva, koláčov sú to teraz skôr bagety, croissanty, pity (arabský chlieb), muffiny (anglické okrúhle chleby), crumpety, ciabatty či briošky. Aj namiesto jedál typických pre našu lokalitu, napríklad z pohánky, cícera, hrachu, fazule nájdete ako prílohu kukuričnú kašu či kuskus alebo bulgur.  Inak sú na tom strukoviny – hrach, šošovica či rôzne druhy fazule, módna sója, ale takmer vôbec nie cícer alebo bôb. Bôb sa pritom jedával už šesťtisíc rokov pr. n. l., spomína sa aj v Starom zákone, v starovekom Grécku sa bôbmi hlasovalo, v Ríme bol súčasťou smútočných hostín a vo veľkom sa kedysi pestoval aj na Slovensku a v časoch neúrody sa mlel na múku. Cícer patriaci k najlepšie stráviteľným strukovinám sme v súčasnosti vzali na milosť ochotnejšie. O nič lepšie ako bôb však na tom nie sú ani niektoré ďalšie strukoviny. Ak človek neskúša niektorý z množstva zahraničných podnikov, nie vždy sa mu pošťastí pochutiť si povedzme na kedysi legendárnej fazuľovej polievke, kaši, omáčkach a iných strukovinových špecialitách. Ešte tak na klíčkoch v šalátoch. Možno keby vedeli, že fazuľa vďaka vysokému obsahu kyseliny nukleínovej pomáha regenerácii buniek, a teda omladzuje, lákali by mnohé reštaurácie zákazníkov práve na ňu: Alebo na šošovicu či hrach, ktorý by sa mal podávať aj vo fitnes-centrách, pretože stimuluje rast svalov.