Mužom to moc nejde, no viete ako zvládajú stres ženy?

Hans Selye, kanadský endokrinológ a patológ, pred mnohými rokmi formuloval koncepciu stresu: Je to nešpecifická reakcia organizmu na nejaký podnet a bez ohľadu na to, čo vás ovplyvňuje – môže to byť jasné svetlo, nedostatok spánku, chrápanie – vaša reakcia bude rovnaká.

Kortizol je označovaný za stresový hormón, ktorý sa nahromadil v krvi v dôsledku tejto vypätej situácie. Opakom a bojovníkom proti nemu sú antagonisty – hormóny, ktoré dokážu vyrovnať jeho účinok. Často si ho niektorí mýlia s adrenalínom, ktorý sa v náročných situáciách v tele hromadí tiež, ale ten môže byť spôsobený aj príjemným zážitkom, napríklad, keď sa vášmu partnerovi rozhodnete venovať vstupenky na MS vo futbale. Nepríjemným sprievodným prejavom stresu sa treba vyhnúť okamžite, ale ako, keď ho nevidíme?

Prvým krokom je reakcia úzkosti
Pokiaľ budete pozorovať niektoré z nižšie spomenutých príznakov, možno u vás nastupujú prvé príznaky stresu a treba konať práve vtedy. Najprv je to šok, potom sa hladina hormónov výrazne zvyšuje, čo vedie k aktívnemu stavu tela. V princípe sú všetky funkcie tela aktivované tak, aby bolo možné rýchlo utiecť alebo bojovať. Napríklad vtedy, ak si neviete so situáciou poradiť, ale potrebujete nové vodovodné batérie do vašej krásnej kúpeľne ako soľ. Jednoduché riešenie, požiadajte o pomoc. Nebojte sa toho, všetko vedieť nemusíme.

Určite ste už s niektorými zo spomenutých okamihov mali česť aj vy. Napríklad, keď sa vám na diaľnici pokazilo auto a museli ste hľadať číslo na rýchlu odťahovú službu. Alebo ste si nevedeli poradiť s úplne obyčajnou vecou, ktorej riešenie príde po niekoľkých minútach. Ako si vtedy poradiť?

Reakcia na stres mužov a žien je odlišná
Muži a ženy reagujú na tento stav odlišne. Závisí to do značnej miery od hormónov. Mužom v tomto smere pomáha testosterón a ženám oxytocín, ten u žien vo všeobecnosti zvyšuje pocit odolnosti voči bolesti. Hladina oxytocínu sa zvyšuje pri komunikácii s deťmi, inými ženami a zvieratami a tiež s fyzickým kontaktom, napríklad pri sexe a podobných činnostiach.

Ak s ním chcete teda úspešne bojovať, viete, čo by ste mali robiť. S partnerom alebo bez, treba však konať, pretože podceňovaný vplyv stresu môže stáť za vážnou chorobou a ohrozením života, čo si neželá asi nikto.