Máte splín? Dajte si gaštany!

Rozvoniavajú a chutia vynikajúco! Gaštany, ktoré nám jeseň opäť ponúkla. Bez váhania si ich dosýta doprajme…

Čerstvo upečené gaštany sú lahôdkou aj pre tých najväčších labužníkov. Okrem lákavej vône a jedinečnej chuti sa však vyznačujú viacerými, zdraviu prospešnými účinkami. Tie oceníme najmä v mesiacoch s nedostatkom slnečných lúčov: gaštany pomáhajú pri úzkosti, beznádeji a našej mysli dodávajú pocit pohody.

AKO POMÁHAJÚ TELU?

Ideálne je zaraďovať gaštany do jedálnička pravidelne, pretože harmonizujú trávenie a krvný obeh. Posilňujú srdce a pľúca, zlepšujú pamäť. Priaznivo tiež pôsobia na vlasy, kožu, pri strese, únave a námahe.

Gaštany obsahujú takzvaný zdravý tuk, v ktorom sa nachádzajú aj omega – 3 mastné kyseliny a vysoký príjem týchto kyselín je dobrou prevenciou proti srdcovo-cievnym ochoreniam. Nenájdeme v nich fruktózu ani glukózu, takže si ich môžu dopriať aj diabetici. Vyznačujú sa tiež obsahom veľkého množstva škrobu, proteínov, vitamínov a minerálnych látok ako draslík, železo, chlór, fosfor, meď, zinok, vápnik a vitamínov – B1, B2, B6 a céčko. Vďaka tomu, že obsahujú veľa draslíka a málo sodíka, majú veľmi dobrý vplyv na ľudí s hypertenziou a kardiovaskulárnymi ochoreniami. Posilňujú svaly, dokonca podporujú aj vylučovanie materského mlieka. Gaštany pomáhajú tiež ľuďom s chorými obličkami, pretože ich alkalizujúci účinok znižuje škodlivé množstvo kyslých látok v krvi.

ZÁZRAČNÉ AJ VO VRECKU

Gaštanom sa pripisuje aj magická moc: už prastaré mamy našich prastarých mám verili, že ak si ich položíme pod vankúš, zaručia nám zdravie a duševnú vyrovnanosť. A keď ich budeme nosiť vo vrecku, ochránia nás proti bolestiam chrbta a zápalom kĺbov.

Ak sme sa narodili v dňoch 12.11. – 21. 11. alebo 15. 5. – 24. 5. podľa Keltského horoskopu sme prišli na svet v znamení Gaštana. Rovnako ako náš symbolický strom sme húževnatými ochrancami svojho najbližšieho okolia. Máme mimoriadne vyvinutý zmysel pre spravodlivosť, sme rozvážni. Považujú nás za nekompromisných a tvrdohlavých, ale to len preto, že sa pevne držíme svojich zásad. Pre opačné pohlavie sme príťažliví. Zvyčajne sa usadíme až v zrelom veku, keď si dostatočne užijeme slobodu. Nemáme problém s komunikáciou a dokážeme načúvať iným ľuďom. Tieto vlastnosti nás predurčujú na úspech v povolaniach obchodníkov, sprievodcov, učiteľov.

NAŠE TIPY

Na chuť gaštanom prišli nielen kozmetickí, ale aj farmaceutickí výrobcovia, ktorí ponúkajú gaštanové gély a masti na rôzne zdravotné problémy. Niektoré prípravky si však môžeme urobiť aj sami.

Recept na bolestivé kĺby: do 400 ml Alpy pridajme 10 surových roztlačených gaštanov. Na parapete, najlepšie na okne otočenom na slnečnú stranu, nechajme lúhovať asi tri týždne. Občas potrepme. Nakoniec zmes prefiltrujme cez látku do inej nádoby, ktorá sa dá uzatvoriť. Gaštanovou alpou si natierame bolestivé miesta.

Pri kúpe si pozorne gaštany prehliadnime, či nie sú plesnivé. Doma ich neskladujme dlho, lebo vyschnú. Ak ich nestačíme spotrebovať, uvarené a vylúpané gaštany zmrazme. Rozmrazujeme ich pri izbovej teplote, čím získajú pôvodnú chuť a vôňu.

Pred úpravou ich narežeme a pečieme cca dvadsať minút pri 200 stupňoch.

VIETE, ŽE…

V našich končinách sú gaštany predzvesťou Vianoc, v krajinách na juhu Európy sú bežnou súčasťou jedálnička. Plody gaštanovníka využívali v kuchyni už starí Gréci a Rimania, kedysi existovalo vyše sto odrôd jedlých gaštanov. Aj v súčasnosti oceňujú kvôli kvalitnému drevu, z ktorého vyrábajú nábytok, parkety.

Vo Švajčiarsku obľubujú gaštanovú múku i gaštanové pivo. Gaštanová múka má vysoký obsah škrobov a používajú ju na prípravu polievok, placiek, kaše alebo v kombinácii s inými prísadami ako materiál na špeciálne cestoviny. V talianskej obci Colognora, tridsať kilometrov od mesta Lucca, sa nachádza od roku 1985 špeciálne múzeum gaštanov. Na Slovensku v Modrom kameni, kedysi rástlo 2 500 gaštanov, v tejto obci pravidelne každý rok usporadúvajú Gaštanové slávnosti.

Foto: aesinternational.com