Malý motýlik s obrovským vplyvom

Štítna žľaza

Vyzerá ako motýlik a je aj rovnako krehká. Skrýva však v sebe neuveriteľnú silu! Hormóny, ktoré produkuje štítna žľaza, ovplyvňujú takmer všetky procesy v našich telách. Stačí preto malá porucha a organizmu hrozia problémy.

Posledný májový týždeň je Medzinárodný týždeň povedomia o štítnej žľaze. Endokrinológovia v rámci neho vysvetľujú nielen to, ako najväčšia žľaza človeka s vnútorným vylučovaním funguje, ale aj to, že jej poruchy sa môžu prejavovať ako úplne iné, niekedy nevýrazné, niekedy vážnejšie zdravotné problémy.

Tento rok je zvlášť venovaný informovaniu o možnom zamenení príznakov ochorenia štítnej žľazy za iné príčiny ako napríklad stres, či vyčerpanie z práce, alebo nezdravého životného štýlu.

Verili by ste, že taký malý orgán môže spôsobiť vážne fyzické a mentálne poškodenie?! Nezvratné, trvalé a definitívne degradujúce kvalitu života! Pritom liečba je dostupná, bezbolestná a nenáročná.

Pandémia je zažehnaná, ale…
Nie je to tak dávno, keď aj na Slovensku v niektorých lokalitách trpelo na poruchy štítnej žľazy 70 až 80 % obyvateľstva. Je to naozaj mrazivé číslo, pretože už pri desiatich percentách sa hovorí o pandémii! Tú sa u nás podarilo zažehnať tým, že sa celoplošne začal do kuchynskej soli pridávať jód – prvok, ktorý štítna žľaza potrebuje na to, aby mohla vytvárať svoje hormóny (tyroxín a trijódtyronín).

Oba ovplyvňujú životne dôležité procesy v tele, napríklad okysličovanie tkanív či získavanie energie na činnosť všetkých vnútorných orgánov, ale vplývajú aj na duševné sily.

Problém, ktorý nebolí
Podľa štatistík je na svete asi 300 miliónov ľudí, ktorí trpia nejakou formou poruchy štítnej žľazy. Polovica z nich však o tom ani nevie! „Môže to byť spôsobené tým, že príznaky poruchy fungovania štítnej žľazy sú nešpecifické. Môžu sa prejavovať veľmi rôzne, napríklad únavou,  problémami so spánkom, s kožou, zhoršenou koncentráciou, priberaním, potením, zmenou hlasu, a to som vymenovala naozaj len niektoré z nich. Ľudia im zvyčajne pripíšu inú príčinu, ani im nenapadne, že by ich problémy mohli súvisieť so štítnou žľazou,“ hovorí endokrinologička MUDr. Dagmar Prokešová. „Pritom liečba je pomerne nenáročná, no riziko neliečenia veľké. Keďže štítna žľaza ovplyvňuje toľko procesov v tele, jej porucha môže spôsobiť ďalšie ochorenia, napríklad problémy so srdcom, s otehotnením, ale aj s duševným zdravím.“

Kedy hľadať pomoc?
Poruchy štítnej žľazy bývajú rôzne. Narušená môže byť jej funkcia, ale aj tvar a štruktúra (morfológia). Jej činnosť môže byť zvýšená alebo znížená, objem zmenšený alebo zväčšený, môžu v nej vznikať rôzne uzly a cysty. Za každých okolností je to problém.

„Aktuálne je veľmi častým ochorením autoimunitný zápal štítnej žľazy, zníženie alebo zvýšenie jej funkcie či zväčšenie alebo zmenšenie objemu,“ hovorí lekárka. Ibaže tento zápal nebolí a poruchu štítnej žľazy – zvlášť na začiatku – nie je vidieť. „Hladina hormónov produkovaných štítnou žľazou sa dá zistiť jednoduchým krvným testom. O krvných testoch a endokrinologickom vyšetrení sa treba dohodnúť s praktickým lekárom. Okrem už spomínaných príznakov môže ochorenie signalizovať aj búšenie srdca, nadmerné potenie, pocit chladu napriek tomu, že ste dobre oblečený a aj vonkajšia teplota je príjemná, alebo keď sa vám evidentne zmenila kvalita vlasov, nechtov, pokožky alebo vám mierne vystúpili oči. Ak problémami so štítnou žľazou trpí niekto v rodine, aj vy by ste jej mali venovať zvýšenú pozornosť.“

Tikajúca bomba
Endokrinológovia sa snažia zvýšiť povedomie o štítnej žľaze a jej poruchách z viacerých dôvodov. Prvým je to, že včasné podchytenie problémov znamená vyššiu šancu na ich úplné alebo podstatné odstránenie a zlepšenie kvality života. Druhým je to, že neliečené zhoršené fungovanie štítnej žľazy zákonite vyústi do iných zdravotných problémov, čo, samozrejme, človeku na radosti zo života nepridá.

„Neliečenie problémov so štítnou žľazou môže spustiť ďalšie choroby. Môžu sa vyvinúť napr. zmeny v srdci, problémy s krvným tlakom, metabolické a mnohé ďalšie komplikácie,“ vystríha MUDr. Dagmar Prokešová. „Veľmi nebezpečná je nerozpoznaná porucha štítnej žľazy v tehotenstve, pretože najmä zo začiatku je plod pri dozrievaní tkanív a centrálnej nervovej sústavy vrátane mozgu odkázaný výhradne na hormóny matky. Preto sa presadil skríning tehotných žien. Každá je automaticky vyšetrená na funkciu štítnej žľazy a ak sa zistí problém, dostane sa do rúk endokrinológa.“

Zamerané (nielen) na deti
Keby sa porucha štítnej žľazy tehotnej ženy nerozpoznala, mohlo by dôjsť k nezvratnému celoživotnému poškodeniu dieťaťa, a to fyzicky aj mentálne. „Aj v ranom detstve je dôležité, aby bola štítna žľaza v poriadku, preto sa u nás robia testy každého novonarodeného dieťaťa,“ hovorí endokrinologička. „Myslieť na túto žľazu by však mali ľudia aj v ďalších fázach života, pretože k poruche v jej fungovaní môže dôjsť kedykoľvek a následne sa rozvinú ďalšie zdravotné komplikácie. Nie je napríklad nič nezvyčajné, že niekto roky užíva lieky na vysoký cholesterol, potom sa príde na to, že funkcia štítnej žľazy je zmenená. Po začatí jej liečby sa môže stať, že užívanie liekov na cholesterol bude možné postupne znížiť alebo až vysadiť.“

Malé teliesko, uložené na prednej časti krku, je nenápadný šéf s veľkou mocou. Jeho vplyv sa môže skrývať aj za takými problémami, kde by ste to nečakali. Teraz už však o súvislostiach viete viac a možno si na svoju štítnu žľazu spomeniete, keď najbližšie pôjdete na preventívne vyšetrenie k lekárovi. Dajte si urobiť testy.

Raster
Čo všetko ovplyvňuje štítna žľaza?
Hormóny štítnej žľazy sa priamo alebo sprostredkovane podieľajú na takmer všetkých procesoch, ktoré prebiehajú v ľudskom organizme, napr.:

  • ovplyvňujú dýchací systém
  • stimulujú tvorbu krvi
  • spolupracujú na produkcii tepla a termoregulácii
  • zasahujú do premeny cukrov, bielkovín aj tukov
  • ovplyvňujú hospodárenie tela s vodou a so soľami
  • vplývajú na rast a obnovu tkanív a na centrálny nervový systém (najmä počas vývoja plodu v maternici)

Raster 2
Mávate búšenie srdca? Možno je na príčine štítna žľaza!
Endokrinný systém je riadiaci systém organizmu – ovplyvňuje a usmerňuje metabolizmus, rast a vývoj tkanív, udržiavanie stálosti vnútorného prostredia, fyzickú aj mentálnu výkonnosť a má veľký vplyv aj na reprodukčné funkcie. „Ak tento systém nefunguje dobre, následne nefungujú dobre ani ostatné systémy, akoby sa zadieralo ozubené koliesko v stroji,“ upozorňuje endokrinologička MUDr. Dagmar Prokešová. Telo má pritom celú paletu signálov, ktorými dáva najavo, že niečo hapruje. Od zvýšeného alebo zníženého tlaku krvi cez bolesti hlavy, búšenie srdca, nevysvetliteľné priberanie alebo chudnutie, potenie, pocit chladu, problémy s únavou, s energiou, so spánkom, so sústredením, s počatím, s hladinou cholesterolu, s apatiou, podráždenosťou, nesústredenosťou, náladovosťou, problémy s kožou, vlasmi, nechtami až po vystúpené oči.

Ak máte tiež niekoľko symptómov, vôbec nebude na škodu, ak požiadate svojho všeobecného lekára o vyšetrenie krvi na zistenie hladín hormónov štítnej žľazy. Ak krvný test preukáže, že sú mimo normy, treba ísť k špecialistovi. Čím skôr sa začne liečba, tým väčšia je šanca na jej úspech a na zabránenie rozvoja ďalších problémov.