Láska ide cez korenie

Odpradávna je známe, že láska ide cez žalúdok. Menej sa vie, že korenie je pri tom dobrý pomocník. U nás sa s ním pre lásku aj čarovalo. Na privábenie lásky nosievali dievčence za pásom láskavec, antikoncepciu mala zaistiť borievka netata (chvojka), ktorá rovnako ako tis pôsobila aj ako abortívum, ak antikoncepcia za pásom nezabrala…. Ľubovník mal obnoviť manželskú lásku, vratič privábiť milého z ciest. Bazalka a petržlen sa zašívali do šiat, aby dievča bolo vzácne.

Partnerovu vernosť mal dievčine zabezpečiť cukor „bez jednania kúpený, pod pazuchou nosený, deväť ráz vytancovaný a v nápoji podaný“, a aby bola žena verná, dával si ženích pri sobáši do úst tri klinčeky.

Korenia našich prababičiek
Pramene hovoria, že pre naše jedlá bola odjakživa typická kyslastá chuť. Naše pra-, pra-, pra-, prababičky a babičky „čarovali“ v kuchyni najmä s dostupnou rascou, kôprom, cibuľou, cesnakom, chrenom, petržlenom, majoránom, rozmarínom, bazalkou, materinou dúškou a s hubami. A ak naň mali, tak aj s cudzokrajným čiernym korením, klinčekmi, so škoricou, s muškátovým orieškom, bobkovým listom, paprikou, ďumbierom alebo, ak chcete, so zázvorom (slovenčina pripúšťa oba názvy) a s vanilkou. Košickí „pfefernkromeri“ obchodovali s korením už v roku 1393 a známi sú aj šafraníci predávajúci pravý šafran, na ktorého kilogram treba nazbierať vyše stotisíc kvetov. Zároveň pestovali aj krokusy, ktorých blizny sú náhradou šafranu pre menej majetných.

„Přiměřene“
Toto slovné spojenie z českého filmu Byl jednou jeden král, keď sa J. Werich a V. Burian bezmála utopili v prekysnutom ceste, vystihuje podstatu korenenia. Najdôležitejšie je – neprekoreniť. Vedieť, že pri varení tej istej suroviny sa používa viac korenia ako pri pečení. Do teplých pokrmov sa ho používa menej ako do studených. Predávkovaním korenia môže jedlo pri zahriatí zhorknúť. Koreniť treba podľa teploty jedla aj podľa miestnosti, kde sa pripravuje. Gram celého a mletého čierneho korenia má rozdielnu silu, arómu korenia znásobí teplo aj soľ a mnohé korenia rozvinú vôňu a chuť až rozotrením v dlani (pamajorán, majorán), zahriatím v oleji, iné sa najintenzívnejšie extrahujú v kyselinách a v alkohole.

Dnes máme možnosť cestovať, spoznávať kuchyne a zvyky blízkych aj vzdialenejších krajín. Ponúkajú nám nové recepty, ktoré si chceme odskúšať aj v podmienkach vlastných kuchýň. K tomu sú ale potrebné rôzne koreniny. Ale naše babičky potrebovali na výborné jedlo len zopár základných a dostupných korenín, ktorému pripisovali, pre jeho vzácnosť  účinky, nad ktorými sme sa sem-tam pousmiali. Ale ktovie ako je to vlastne s tým cukrom…

Pripravila Marta Horecká